close

Kitlesel fonlama, değerli fikir ve projelerini gerçeğe dönüştürmek isteyen girişimler için şüphesiz müthiş bir alternatif. Ancak bu etkili destek toplama aracı yalnızca yeni başlayanlar için değil Sony gibi dev şirketler için bile güzel bir alternatif teşkil ediyor.

Kitlesel fonlama kampanyaları, ürün piyasaya sürülmeden önce kendi müşteri kitlesini oluşturur, girişimcilerin müşteriden değerli geri bildirimler toplamasına yardımcı olur ve kampanya sahiplerinin piyasayı test etmesini sağlar. Tüm bunlar yalnızca yeni girişimler için halihazırda herhangi bir sektörde varlık gösteren şirketler için de önemli unsurlardır. Dolayısıyla kitlesel fonlamanın hitap ettiği kesimin sınırı yok diyebiliriz. Son olarak Sony de bunu ispatlayacak bir projeyle karşımızda.

Sony, bu yılın başlarında gelecek nesil yenilikçiler için geliştirdiği kodlama, robotik ve tasarım kiti KOOV’u Japonya’da piyasaya sürdü. Yakın zamanda bu ürününü ABD’ye de sunmayı planlayan teknoloji devi, bunun için kitlesel fonlamayı seçti.

Sony Electronics ve Sony Global Education tarafından Indiegogo üzerinden 100.000 dolar destek hedefiyle başlatılan kampanya şimdiden 32.000 dolara ulaştı bile. Önünde henüz bir ay gibi uzun bir fonlama süresi olan KOOV’un kısa süre içerisinde
başarıyla hedefine ulaşması ve ABD’li destekçilerle buluşması bekleniyor.

KOOV için daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Öte yandan Türkiye’de de yine çocukların eğitimine odaklanan benzer bir proje mevcut. Çocuklara kodlamayı öğretme hedefiyle yola çıkan BulutBoard, Arıkovanı üzerinden kitlesel fonlama kampanyasına devam ediyor. BulutBoard, ışık, sıcaklık, mikrofon, mesafe, grafik ekran, Bluetooth gibi çocukların tüm duyularını etkileyen birçok uygulama modülü içeren bir kodlama ve elektronik eğitim kiti olarak göze çarpıyor.

Şimdiye kadar 22.500 TL değerinde fon toplamayı başaran BulutBoard, kalan 5 gün içinde 30.000 TL’lik hedefine ulaşmayı bekliyor. Proje detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder