close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Daha Fazla Ürün Satmak İçin İşinize Yarayacak 3 İpucu

Kitlesel fonlama başlı başına bir içerik pazarlaması dersek, yanlış olmaz. Sonuçta elinizde bir fikir/ürün/proje var ve bunun hayata geçmesi için kitlelerin ilgisini çekmeniz gerek. Yani elinizdeki şeyi pazarlamak.

Projenizin ana sayfa düzeninden başlığına, sosyal medya paylaşımlarından yayınlayacağınız videoya kadar her şey içerik pazarlamasının birer unsuru. Bugün bu unsurları tek tek ele alıp vakit kaybetmektense hepsine uygulayabileceğiniz bütünsel bir yaklaşımı ele alacağız. Ve bunu 3 ana başlıkta inceleyeceğiz. İşte içeriğinizi doğal ve samimi ama aynı zamanda ilgi çekici gösterecek ipuçları:

Hikaye, Hikaye, Hikaye!

Bunu pek çok alanda pek çok farklı kişiden duymuşsunuzdur. “Ürünü değil, hikayesini anlatın.” Haksız değiller. Ve özellikle sizin gibi henüz adını kitlelere duyurmamış girişimciler için bu çok önemli. Ürününüzü/markanızı anlatmadan önce onları kendinize çekmeli ve inandırmalısınız. Bunun için de güçlü bir hikaye anlatmalısınız.

Yola nasıl çıktınız, kimlerden etkilendiniz, nereden ilham aldınız, ekibinizdeki insanlar kim… Önce güven inşa edin. Merak etmeyin, daha sonra ürünü anlatmaya bol bol vaktiniz ve yeriniz kalacak.

Veri Her Şey Değil!

İçeriğin doğal ve akıcı olması için insanlar için okuması ve anlaması kolay olmalıdır. Bunun için çok hayati değilse, kampanya sayfanızı rakamlarla ve anlaması zor teknik terimlerle boğmaktan kaçının. Karmaşık görünen teknik terimleri ise herkesin anlayabileceği ifadelerle anlatmaya çalışın. Kimse ne işe yaradığını anlamadığı özelliklere para vermek istemez.

Hareket Geçir!

“Beğenin, paylaşın, abone olun!” YouTuber’lardan duymaya alışık olduğumuz bu ifadeler, aslında başarısı kanıtlanmış harekete geçiren eylem çağrıları. Evet birçok vasıfsız internet ünlüsünden aynı şeyleri defalarca duymak itici. Ancak sizin durumunuz farklı.

Ürününüzü satmak için geri bildirimler almaya, topluluk oluşturmaya ve marka bilinirliğini artırmaya ihtiyacınız var. Ve nihai amacınızın fon toplamak olduğu bir gerçek. Dolayısıyla kampanyanızın sonuna harekete geçirici mesaj eklemeyi unutmayın. Bir şey satmak istiyorsanız utangaç olmamalısınız.

Yorum Gönder