close

Geçtiğimiz hafta Elon Musk’ın lansmanını yaptığı Tesla’nın yeni otomobili Cybertruck, 250.000 ön sipariş rakamına ulaştı. Fütürist tasarımıyla dikkat çeken Cybertruck’ın bu kadar yüksek sayıda ön sipariş almasının sebebinin ise depozito ücretinin 100 Dolar olması olarak gösteriliyor. 3 yıl önce Tesla, model 3 lansmanını yaptığında, henüz ilk haftasında 325.000 ön sipariş almıştı. Cybertruck’ın, Model 3’ün rekorunu geçip geçemeyeceğini ise zaman gösterecek.

Kaliforniya Hawthorne’daki Tesla Tasarım Merkezi’nde gerçekleşen Cybertruck lansmanı oldukça ilginç anlara sahne olmuştu. Cybertruck’ın camlarının kırılmaz olduğunu gösterebilmek adına seyirciler önünde gerçekleştirilen testte, aracın camları taş atılarak kırılmıştı. Bu anlar sosyal medyada binlerce kişi tarafından dalga geçilerek karşılansa da 250.000 ön sipariş alması aracın büyük beğeni topladığını gösteriyor. Bu ön sipariş sayısıyla Tesla, henüz seri üretime geçmeden 25 milyon dolar gelir elde etmiş oldu. Araç satışa hazır olduğundaysa fiyat aralığı 39.900-69.000 aralığında olacak.

Tesla, Cybertruck’ın üç çeşidi olacağını açıkladı. Tek motorlu ve arkadan çekişli bir model olan en ucuz model 39.900 dolara mal olacak. Çift motorlu AWD modelinin fiyatı ise 49,900 Dolar. Üçüncü versiyonda ise üç elektrikli motor ve dört tekerlekten çekiş, 14.000 pound çekme kapasitesi ve 500 milden daha uzun batarya menzili olacak. “Tri motor” olarak bilinen bu sürüm 69.900 Dolar olarak fiyatlandırılmış durumda.

İlginç tasarımıyla otomobil anlayışını bir boyut ileri taşıyan Cybertruck, araç içindeki 17 inç etkileşimli ekranıyla dikkat çekiyor. Lansman sırasında Elon Musk ve Tesla’nın sürprizleri Cybertruck ile sınırlı değildi. Etkinlik sırasında ¨bir şey daha var¨ diyerek izleyenleri heyecanlandıran Musk, bir ATV’yi sahneye çıkarttı ve seyircilerden büyük alkış aldı.

Farklı bir bakış

Performansı hakkında elimizde henüz net veriler olmasa da Cybertruck’ın tasarımı ile farklı bir yerde durduğunu söylemek mümkün. Önümüzdeki yıllarda kullanıma çıkacak bu cyberpunk tasarımlı kamyonetin trafikte neleri değiştireceğini ise merak konusu.

Elon Musk’ın otomobil dünyasına farklı bir bakış açısı getirmesi, elektrikli otomobilleri teknolojinin daima gündeminde tutması ilham verici bulunabilir. Ayrıca henüz üretime geçmeden 25 milyon dolar gibi bir fon yaratması girişimciler açısından umut verici olduğunu söylemek mümkün.

Yorum Gönder

2 × 5 =