close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

CrowdJustice Kitlesel Fonlamayla Hukuksal Eşitliği Sağlıyor

Kitlesel fonlama halihazırda yenilikçi ürün ve topluma faydalı projelerin hayata geçmesini sağlayarak ona olan ihtiyacı kanıtladı. Fakat ondan elde edebileceğimiz faydalar bununla sınırlı değil; günbegün ortaya çıkan yeni varyasyonları, kitlesel fonlamanın keşfedilmemiş potansiyeline dair heyecan dolu ipuçları veriyor.

Kitlesel fonlamanın alışılagelmişin dışındaki örneklerinden yalnızca bir tanesi olan CrowdJustice, adaleti herkes için ulaşılabilir ve eşit kılan bir platform. 2015 yılında eski Birleşmiş Milletler avukatlarından Julia Salasky tarafından kurulan platform, öteki türlü fark edilmeyecek olan yasal davalarda finansal açıdan dezavantajlı olan tarafa topluluğun kolektif gücünü ulaştırıyor.

Platform, adaletin herkes için ulaşılabilir olması gerektiğini vurgularken, şeffaflık ve eşitlik çağrısı yapıyor.

Şu an CrowdJustice’ta yürütülen güncel kampanyalardan bir tanesi, bir perakende devi tarafından dava edilen ufak bir bakkal dükkanını korumak amacıyla başlatıldı. Pirate Joe’s isimli dükkan, dev şirket Trader Joe’s tarafından aleyhine açılan ve kapatılmasını talep eden davanın masraflarını karşılamak için kitlesel fonlamaya başvurdu.

50.000 USD hedefle başlatılan kampanya, bu yazı kaleme alındığı esnada 99 kişiden 4960 USD destek toplamıştı.

Platformdaki kimi kampanyalar ise fikirlerin daha geniş kitleler tarafından desteklenmesini hedefliyor. Örneğin bunlardan bir tanesi Trump yönetiminin yabancı yasağına karşı çıkarken, bir diğeriyse Florida’da oy haklarını düzeltmeyi hedefliyor.

CrowdJustice geçtiğimiz günlerde 2 milyon dolar tohum yatırımı aldı ve ilk iş olarak ABD içerisinde yayılmayı planlıyor.

Yorum Gönder