close
Arıkovanı Girişim Haberleri

Creathon 2018’de Girişimciler ve Kreatifler Hikayelerini Birlikte Yazdı

Girişimcilerle kreatifleri bir araya getiren yaratıcı hikaye anlatma etkinliği Creathon, 50 katılımcının oluşturduğu 5 grupla birlikte gerçekleştirildi. 48 saat süren Creathon’da biraz uykusuzluk, biraz kahve ve bolca fikirle ortaya eğlenceli hikayeler çıktı. Şimdi girişimciler bu hikayelerle projelerini daha da güçlendirmek için çalışacak!

Girişimci ve kreatiflerin bir araya gelmesi çok sık görülen bir durum değildir. Girişimler genellikle yazılım ve donanım alanında yetenekli girişimciler tarafından kurulur ve minimum maliyet – minimum zaman ile projeyi gerçekleştirmeye odaklanır. Kreatifler ise genellikle daha fazla zamana ihtiyaç duyar ve MVP’ye değil etkileyici bir proje yaratmaya odaklanır. Bu sebeple onları tek bir çatı altında, bir Creathon’da buluşturmak farklı ve heyecan verici bir fikir!

2-4 Şubat 2018 tarihleri arasında Arıkovanı ev sahipliğinde Impact Hub İstanbul’da gerçekleştirilen Creathon, 16 girişimci ve 33 kreatifi bir araya getiren oldukça verimli bir etkinlikti. Cuma günü buluşan katılımcılar, önce girişimci sunumlarını dinledi. Ardından da sunumlar neticesinde yapılan küçük bir oylamayla kreatifler bu girişimcilerle grupları oluşturdu. Böylece 5 grup 48 saat boyunca hikayeler üzerinde çalışmaya başladı.

48 saatlik maratonda bir sürü kanepe, mini hamburger, köfte ekmek yaratıcı hikayeleri desteklemek için tüketildi. Elbette artan uykusuzluğu yenmek için de bolca kahveye ihtiyaç duyuldu.

Kazanan Girişimcilik Ekosistemi Oldu

Çalışmaların meyvesi ise pazar günü düzenlenen finalde ortaya çıktı. 5 grup girişimcilerin ürünleri üzerine yaptıkları detaylı analizleri ve planları eğlenceli video ve görsellerle süsledi. Final günü ayrıca iki panele de sahne oldu. İlk panel Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşem Ertopuz ve Turkcell İş Modeli Dönüşümü Müdürü Enis Yazırlıoğlu’nu buluştururken ikinci panelde Mehru Aygül, Josef Amado, Ali Vatansever ve Atıl Erken bir araya geldi.

Creathon 2018’in finalinde kazanan ya da kaybeden yoktu. Tüm girişimler elde ettikleri fikirleri ve çıktıları önümüzdeki dönemde başlatacakları kitlesel fonlama kampanyaları için kullanacak. Kreatifler ise yeni bir marka hikayesi yaratma konusunda tecrübelerine yenilerini eklerken başarılı Arıkovanı projelerinden oluşan küçük hediyelerin sahibi oldu.

Yorum Gönder