close

Henüz birkaç ay önce hayatımıza giren ve kısa sürede pandemiye dönüşen Coronavirus COVİD-19 salgını, bütün dünyayı etkisi altına aldı. Dünya genelinde birçok ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanırken hayat neredeyse durma noktasına geldi. Sokağa çıkmanın bir o kadar tehlikeli olduğu bu dönemlerde ise insanların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerekiyor. Bu noktada virüsün ilk yayıldığı Çin’de karşımıza çıkan otonom teslimat araçları, alışveriş ihtiyacımızı güvenli bir şekilde karşılayabilir.

Talep gitgide artıyor

Otonom teslimat araçları üreten Çinli bir girişim olan Neolix, COVİD-19 salgınıyla birlikte aldıkları sipariş sayısının hızla arttığını açıkladı. Şirket yetkilileri yaptığı açıklamada, kuruluşlarından beri sadece 125 adet kamyonet ürettiklerini, son iki ayda ise 200’den fazla sipariş aldıklarını belirtti. İnsanların algılarının da değiştiğini belirten yetkililer, salgın ile birlikte otonom araçlara olan ilginin tavan yaptığını söylüyor.

Caddeleri dezenfekte edebiliyor

Pekin merkezli Neolix şirketi tarafından üretilen kamyonetler, Coronavirus’un en çok etkilediği bölgelerde ihtiyaç sahiplerine tıbbı malzemeleri sürücüz bir şekilde götürmeyi başardı. Aynı zamanda sağlık çalışanlarına yiyecek ve içecek teslimatı da sağlayan bu robotlar, GPS ve görüntüleme sistemini kullanarak bazı eklentiler yapıldığında caddeleri dezenfekte etmek için de kullanılabiliyor.

Herkesin alışveriş ihtiyacını karşılayabilmesi hayal ediliyor

Günümüzdeki COVİD-19 salgınında otonom teslimat robotları yalnızca küçük bir görev edinebilse de, gelecekteki olası salgınlarda herkesin yardımına koşabilmesi hayal ediliyor. Caddelerde dolaşan bu sürücüsüz kamyonetler, herkesin evinin önünde kısa bir süre durarak kimseyi riske atmadan alışveriş yapmasını sağlayabilir. Bu nedenle Çin Hükümeti, otonom araç girişimlerine ciddi desteklerde bulunuyor. Hazırlanan bir rapora göre yalnızca 125 kamyonet üreten, 200 de sipariş alan Neolix, hükümet desteğiyle birlikte bu yıl 1000’den fazla araç üretebilecek.

Dev şirketlerden talepler yüksek

Sürücüsüz kamyonetler, teslimat drone’ları gibi otonom teslimat araçları, e-ticaret devlerinin uzun bir süredir ilgi alanında. Şirketler, hazırladıkları raporlarda 2030 yılına kadar 1 milyar sürücüsüz teslimatın yapılacağını öngörüyor. Bu nedenle alibaba.com, jd.com dev e-ticaret şirketleri bu alana çok yüksek miktarlarda yatırımlar yapıyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan alibaba’nın kurucususu Jack Ma, kendi otonom araçlarını üretmek için yatırım yaptıklarını belirtmişti.

Yorum Gönder

1 + four =