close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Coronavirus İle savaşta konum bilgileri kullanılabilir mi?

20 Mart itibariyle dünya genelinde 255.000 kişiye, ülkemizde ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre 359 kişiye bulan Coronavirus salgını tüm dünyanın gündemine oturmuş durumda. Salgının global bir hal alması da katı önlemleri beraberinde getirdi. Birçok ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanırken, neredeyse tüm dünyadaki yetkililer “dışarı çıkmayın” çağrılarında bulunuyor.

Birçok insan tavsiyelere uyarak evinde vakit geçirirken, uymayarak dışarı çıkan ve sosyal mesafeye dikkat etmeyen insanlar da görmek mümkün. Dünya genelindeki hükümetler de salgının olası daha kötü sonuçlarının önüne geçebilmek için alternatif çözüm arayışlarına giriyor. Bu noktada, kişilerin konum bilgileri kullanılarak dışarıda ne kadar süre geçirdiği veya sosyal mesafeye ne kadar dikkat ettiği tespit edilebilir mi?

ABD Hükümeti, Facebook ve Google İle görüşüyor

ABD hükümeti, Coronavirus salgını süresince insanların birbirlerini güvenli mesafelerde tutup tutmadıklarını izlemek için Facebook ve Google ile konum bilgileri konusunda görüşmeye başladı. Bu görüşmelerde Facebook ve Google’a ek olarak araştırma yapan birçok sağlık kuruluşu da yer alıyor. Eğer bu çalışma gerçekleştirilirse, aynı zamanda salgının yayılımı da haritalandırılabilecek.

İnsanlar anonim olarak İzlenecek

Hükümet, insanların mesafelerini koruyup korumadığını devamlı olarak izleyebilecek. Bu da kişisel veri konusunda tartışmalara yol açıyor. Teknoloji firmalarının ve ABD hükümetinin bu noktadaki çözümü ise konum bilgilerinin anonim olarak paylaşılması. Yine de firmalar bu konuda çekimser davranıyor. Zira Facebook’un kişisel veriler konusunda geçtiğimiz yıl sorunları olmuştu. Sonrasında ise akademik araştırmacılar için toplu, anonimleştirilmiş konum verilerini kullanılabilir hale getirerek tekrar tartışmalara yol açmıştı.

Daha önce kullanılmıştı

Facebook’un paylaştığı anonim konum bilgileri dünya genelinde 125 sivil toplum kuruluşu ve araştırma kurumları tarafından bir süredir kullanılabiliyordu. Örneğin bu sistem California’daki yangınlar sırasında tahliye çabalarını izlemek ve Mozambik’teki kolera salgını haritalamak için kullanılmıştı.

Google çalışıyor

Google, halihazırda Covid-19 ile mücadelede konum bilgilerinin nasıl yararlı olabileceği konusunda çalışıyor. Şirket yaptığı açıklamada “Google Haritalar’da tıpkı trafik modellerini gösterdiğimiz gibi sosyal mesafenin etkisini belirlemesinde de yardımcı olabiliriz. Bu çalışma katı gizlilik protokollerimize uyar ve herhangi bir bireyin konumu, hareketi veya kişileri hakkında veri paylaşımını içermez. Çalışma tamamlandığında daha detaylı bilgi vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Yorum Gönder

17 − 3 =