close
Arıkovanı Girişim Haberleri

Çocuklara Oyun Havasında Kodlama Öğreten Robotik Eğitim Kiti: Etkinbot

Çocuklara eğlenceli bir şekilde kodlama, robotik ve elektronik öğretmeyi hedefleyen eğitim kiti Etkinbot, seri üretime geçmek için gün sayıyor. Proje, hayata geçmek için gereken fonlamayı Arıkovanı üzerinden sağlamayı planlıyor. Ancak proje geliştiricileri bu süreçten önce sizin görüş ve önerilerinizi bekliyor.

Yerli bir proje olan Etkinbot, STEM eğitim programı kapsamında özel okullar, devlet okulları, özel kurslar ve maker atölyelerinde verilen robotik, kodlama, elektronik ve Kendin Yap (Maker) eğitimlerinde kullanılmak üzere tasarlandı.

Robotun üzerinde yerleşik olarak kullanıcı butonu, reset butonu, buzzer, USB girişi, RGB Led, uyarı Ledleri, çizgi izleme sensörleri ve geliştirme pin setleri yer alıyor.

Yerleşik özelliklerin yanında geliştirme pinleri aracılığıyla, robotik kodlama eğitimlerinde ihtiyaç duyulan tüm robotik sensörler Etkinbot üzerinde kullanılabiliyor. Görüntü, ses, renk, ısı, ışık ve ivmeölçer bu sensörlerden bazıları.

Teknoloji Üreten Bir Nesil İçin

Çocukların kolay kullanabileceği bir arayüze sahip olan Etkinbot ile okuma yazma bilen tüm çocuklar, eğitici kontrol programı ile senaryolar oluşturabilecek. Oyun havasında geçen eğitimlerde oluşturdukları senaryolar ile temel kodlama algoritmalarını ve sensörlerin çalışma mantığını öğrenecekler. Kendilerini geliştirdikçe kaynak kodlarını okumaya başlayacak ve ilerleyen süreçlerde kendi kodlarını yazabilecekler.

Proje, çocukların yeni nesil teknolojileri daha rahat kavraması ve teknoloji üretmeyi öğrenmesi açısından son derece faydalı görünüyor.

Proje geliştiricileri eğitim kitlerini çocuklara ulaştırabilmek için, kalıp üretimi, seri üretime yönelik elektronik komponentlerin temini, elektronik devre kartlarının basılması, dizgi işlemlerinin yapılması gibi konularda fonlamaya ihtiyaç duyuyor. Bunu da kitlesel fonlama platformu Arıkovanı üzerinden sağlamayı hedefliyor.

Proje hakkında detaylı bilgi almak ve kitlesel fonlama süreci öncesinde görüş ve önerilerinizi ekiple paylaşmak için projenin Arıkovanı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Gönder