close
Arıkovanı Girişim Haberleri

Çocuk Gelişimi Destek Mobil Uygulaması BabyAcademy İle Tanışın

Araştırmalara göre insan beyin hücrelerinin %90’ı ilk 4 yaşta oluşmaktadır. Bu dönemde çocuğun maruz kaldığı oyuncaklar, reklamlar, çizgi filmler ve hatta eğitim materyallerinin bile birçoğu geleneksel cinsiyetçi kalıplarla çocuğun potansiyelini cinsiyetiyle sınırlamaktadır. Bu da çocuk gelişimini kötü anlamda etkilemektedir.

BabyAcademy ise çocuğun potansiyelini cinsiyetle sınırlanmasını engelleyerek tüm çocuklara gelişim sürecinde fırsat eşitliği sunmayı hedefliyor.

BabyAcademy, okul öncesi dönemde toplumsal cinsiyet algısını doğru oluşturmak üzere, özel olarak hazırlanmış uzman görüşleri ve oyunlarla, anne-babalar için çocuk gelişim desteği sunan bir mobil uygulamadır. 0-5 yaş arası dönemdeki çocukların gelişimini desteklemek için hazırlanan mobil uygulama; toplumsal rol modeller ve cinsiyet eşitliği hakkında bilgilendirici içerikler ve evde bulunan basit malzemeler ile çocuğun gelişimini destekleyen oyunlar sunuyor.

BabyAcademy, böylece çocuğun cinsiyetinden bağımsız, tamamen onun gelişim durumu ve öğrenme ihtiyaçları temel alınarak hazırlanmış bir gelişim planı sunarak, onun gelişimini en üst seviyeye taşımayı amaçlıyor.

Uygulamada içeriklerin tamamı videolar ile en kolay uygulanabilir halde sunulurken, çocuğun bakım, gelişim ve sorumluluğuna babanın da dahil edilmesini hedefliyor.

Ayrıca aile içi kullanılan cinsiyetçi ifadelerin değiştirilmesi ve aile içi doğru rol modeller için eşitlikçi ve cinsiyetçi kalıplardan uzak bir iş bölümünün önemi için farkındalık ve bilinç yaratmayı amaçlıyor.

Yerli bir proje olan BabyAcademy, hayata geçmek için Arıkovanı üzerinden kitlesel fonlama kampanyası düzenliyor. Ancak fon toplamaya başlamadan önce potansiyel kullanıcılarından gelecek geri bildirimleri bekliyor.

Buradan proje sayfasına giderek BabyAcademy hakkında detaylı bilgi alabilir ve Yorum bölümünden görüşlerinizi ekiple paylaşabilirsiniz.

Yorum Gönder