close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Çevresel atık sorununa geri dönüşüm robotları çözüm olabilir mi?

Dünyamızın karşı karşıya olduğu çevre sorunları hepimizi tehdit ediyor. Özellikle karbondioksit salınımı ve küresel ısınma, acilen harekete geçmemiz gerektiği gerçeğini önümüze seriyor. Atmosfer kirliliğine ek olarak, toprak ve su kirliliği çözüm bulunması gereken sorunların başında geliyor. Her gün milyonlarca ton çöp, toprağa karıştırılarak yaşam alanlarımızdan uzaklaştırılıyor. Üzücü gerçek ise, uzaklaştırılan bu çöplerin çok büyük çoğunluğunun doğada kaybolması çok uzun yıllar alan plastikten oluşması. Peki geri dönüşüm robotları bu soruna çözüm olabilir mi?

Geri dönüşüm teknolojilerinde dünya genelinin bir adım ilerisinde olan Çin, geçtiğimiz yıllara kadar dünya genelindeki plastik gibi geri dönüştürülebilir çöplerin büyük bir çoğunluğu satın almaktaydı. Bu atıkları çok ucuz fiyatlara alan Çin, geri dönüştürerek hakimi olduğu plastik ürün üretimine ucuz hammadde sağlamaktaydı. Plastikler geri dönüştürüldüğü takdirde bile az da olsa çevresel kirliliğe yol açtığından, geçtiğimiz yıllarda Çin hükümeti bu ticarete katı sınırlamalar getirdi. Örneğin Çin’in ABD’den atık satın alabilmesi için kirlilik oranının en fazla %10 olması gerekecek.

Bu sınırlamaların sonucunda ABD’deki atık oranı oldukça arttı ve ABD’li şirketler ve araştırmacılar çözüm arayışına çıktı. Bu arayışta geliştirilen geri dönüşüm robotları ne derece olduğu tahmin edilemese de çözüm üretecek gibi duruyor. İşleme tesislerinde insanlarla entegre çalışan robotlar, atıkların arasından hangisinin geri dönüştürülebilir olduğunu çok hızlı tespit ederek ayırabiliyor. Robotların bu yeteneği, verimliliği çok büyük oranda artırdığı gibi, insanlar için tehlikeli olan bu işi üstlenebiliyor.

Robotlarda dokunma yeteneği

Robotların çalışma sistemi ise, mantık açısından baktığımızda oldukça basit, teknik açıdan ise oldukça karmaşık. Yapay zeka destekli kameralarla yönlendirilen robot kolları, geri dönüştürülebilir çöpleri ayırarak başka kutularda biriktirebiliyor. Çalışmaları yürüten Denver merkezli AMP Robotics, kameraların kafasının karışabileceği için yeni hedeflerinin dokunarak algılayabilme yeteneğinin geliştirilmesi olduğunu aktarıyor.

ABD’nin en önemli atık şirketi olan Waste Management Başkan Yardımcısı Brent Bell: “Çin ve diğer alıcıların talep ettiği yeni endüstri standartlarını karşılamak için eski geri dönüşüm tesisleri oldukça yetersiz. Şirketler ve Belediyeler rekabet edebilmek için bu yeni teknolojilere yatırım yapmak zorunda.” Diye belirtiyor.

Günümüzde geri dönüşüm maliyetli bir teknoloji olsa da, baş etmek zorunda olduğumuz çevre kirliliği için elimizdeki en verimli yöntem olarak gereksinimini kanıtlıyor.

Yorum Gönder

three × four =