close

7 Ocak’ta Las Vegas’ta gerçekleşen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) teknoloji üreticileri yeni teknolojilerini tanıtmak için birbiriyle yarıştı. Bu yılki fuara damgasını ise yapay zeka teknolojileri ve otonom araçlar vurdu. İşte büyük ve küçük ev aletlerinden ses teknolojilerine, akıllı ev teknolojilerinden sanal gerçeklik cihazlarına ve otomobillere kadar birçok alanda yepyeni ürünlerin tanıtıldığı CES 2020 sahnesinde öne çıkanlar.

Arıkovanı’nda fonlanan projeler CES’te!

Arıkovanı’nda fonlanan ve kısa sürede başarıya ulaşan Minis, CES’te boy gösterdi. Elektrik akımındaki gerilimlerin anlık değişimlerini görebilmemizi sağlayan Osiloskop isimli bir cihaz olan Minis, dünyanın en küçük osiloskopu olma özelliği taşıyor.Endüstri 4.0 teknolojisiyle cep boya ve mobil çalışabilir hale gelen Minis, bağladığınız telefon, tablet ya da bilgisayarınızı kullanarak daha pratik bir şekilde ölçüm yapabilmenizi sağlıyor. Buraya tıklayarak Minis hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Arıkovanı’nda fonlanan ve CES’te yerini alan bir diğer girişim ise Smart Mimic. Akıllı ve çok fonksiyonlu bir güvenlik sistemi olan Smart Mimic, mobil cihazınızla entegre olarak maksimum güvenliği sağlayabiliyor. Evinizin güvenliği sağlamasına ek olarak, yangın detektörü ve bisiklet güvenliği görevi üstelenen Smart Mimic, Arıkovanı’nda kitlesel fonlama kampanyasına başlayarak kısa sürede başarıya ulaşmıştı. Buraya tıklayarak Smart Mimic hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yerli otomobil sahnede

CES 2020 sahnesinde bu yıl Türkiye’nin yerli otomobil girişimi TOGG da vardı. “Let’s Co Create a New Era of Mobility” (Geleceğin Mobilite Çağını Birlikte Tasarlayalım) temalı oturumda aracı tanıtan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, Türkiye otomotiv endüstrisinin mobilite ekosistemine nasıl dönüşeceğini aktardı.

Türkiye’nin çok uzun yıllardan sonra üreteceği ilk otomobil olan TOGG, C-SUV modelinin teknik özellikleriyle dikkat çekiyor. İlk doğuştan elektrikli ve sıfır emisyonlu SUV modeli olan otomobil, sınıfının en uzun aks mesafesi, en geniş iç hacmi ve en iyi hızlanma performansıyla dikkat çekiyor.

Uçan taksi Bell Nexus 4EX

Teknoloji üretici Bell, CES 2020’de Nexus hava taksisinin yeni versiyonunu tanıttı. Eski modellerinden daha uzun kanatlar kullanan 4EX’in diğer araçlardan en büyük farkı ise tamamen elektrikli olması. 7 ton ağırlığında Nexus 4EX, 5 yolcuyla birlikte 95 km/saat hızında yaklaşık 95 km mesafe kat edebilecek. Ar-ge çalışmalarına devam ettiklerini belirten Bell CEO’su odak noktalarında güvenlik ve düşük maliyet olduğunu belirtti.

Mercedes-Benz Vision AVTR tasarımıyla dikkat çekti

470 beygir gücünde ve tek şarjla 700 km yol alabilen Vision, direksiyonsuz tasarımıyla dikkat çekiyor. Mercedes yetkilileri tarafından biyometrik sensörleri aracılığıyla sürücüyle bağ kurabildiği aktarılan araç, direksiyon yerine kullanılacak olan orta konsolu ve aydınlatma sistemleriyle CES 2020’de ilgi odağı olmayı başardı. Araç şimdilik konsept olarak tanıtılsa da fütüristik görünümüyle gelecek için heyecanlandırıyor.

LG’nin robotik mutfağı

Fuarın ilgi odağı teknolojilerinden bir diğeriyse LG tarafından üretilen konsept robotlardı. Yemek pişirebilen, servis ve temizlik yapabilen bu robotlardan oluşan fütüristik restoran ise kullanıcıların ziyaretine açıldı. Aynı zamanda CLOİ ismi verilen restoranda ziyaretçiler ThinQ isimli uygulamayla uzaktan rezervasyon yapabiliyor, akıllı telefon ve akıllı TV aracılığıyla menüye göz atabiliyor.

Samsung’un mini tarayıcısı Hyler

C-Lab programı çerçevesinde yenilikçi teknolojilerini CES 2020’de tanıtan Samsung’un, dikkat çeken ürünlerin biri fosforlu kaleme benzeyen Hyler’dı. Hyler’ın fosforlu kalemden farkı ise analog metinleri dijitale çevirebilmesi. Kitap, gazete gibi basılı materyalin üstündeki metinleri tarayarak hızlı bir şekilde dijitale aktarabilen Hyler, bu metinleri taramakla kalmayıp anlamını da araştırabiliyor. Samsung yetkilileri benzersiz patenti sayesinde Hyler ile aynı görevi yapan cihazlardan %50 daha iyi performans gösterdiğini belirtiyor.

 

CES 2020’de en çok dikkat çekmeyi başaran teknolojiler bunlardı. Hangilerinin hayatımıza gireceği, hangilerininse fuardan çıkamayacağını zaman gösterecek.

Yorum Gönder

twenty − two =