close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

CES 2019’da Öne Çıkan En Yaratıcı ve İlginç Teknolojiler

Teknoloji dünyasının kalbinin attığı Tüketici Elektroniği Fuarı (CES 2019) sona erdi. Geriye birbirinden yaratıcı, ilginç, tuhaf teknolojiler kaldı.

Kimisi önümüzdeki birkaç yıl içinde hayatımızın vazgeçilmezi olacak, kimisi geleceğimizi şekillendirecek, kimisi de sadece konsept aşamasında kalıp hiç gün yüzü görmeyecek. Ancak hepsi, geleceğimiz açısından önemli birer adım olarak görülebilir. Doğrudan fayda sağlamasa bile en azından bir içgörü kazandırması bile bu teknolojilerin yabana atılmaması gerektiğini gösteriyor.

Gelin o yabana atılmayacak teknolojilere, CES 2019’da öne çıkan en yaratıcı ve çılgın ürünlere göz atalım.

LG Signature katlanır TV

LG’nin merakla beklenen katlanır televizyonu CES 2019’da en dikkat çeken ürünlerden biri oldu. LG, katlanır mekanizmanın nasıl işlediğini tam olarak göstermedi ancak teknolojinin nihayet işe yaradığını kanıtladı.

Foldimate çamaşır katlama robotu

CES 2019’un basit ama etkili teknolojilerinden biri Foldimate çamaşır katlama makinesi oldu. Cihaz aslında üç yıl önce tanıtılmıştı ancak gerçek anlamda çalışan ve seri üretime en yakın versiyonu ilk kez görücüye çıktı. Şirket, çamaşır katlayıcısını bu yıl içinde 1.000 dolardan piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Royole katlanır QWERTY klavye

Saydam ve katlanır QWERTY klavye

CES 2019 genel olarak katlanır ve esnek materyallerin bol keseden kullanıldığı ve sergilendiği bir fuar oldu. Katlanır TV’ler, telefonlar ve klavyeler epey esnek bir geleceğin bizi beklediğini gösterdi. Royole de Bluetooth bağlantısıyla çalışan ve her yüzeyde kullanılabilen esnek, katlanır ve transparan QWERTY kalvyesini tanıttı. Fiyatı henüz belli olmayan cihazın 2019’un ikinci çeyreğinde piyasada olması bekleniyor.

Y-Brush akıllı diş fırçası

Geçtiğimiz yıl tanıtılan Y-Brush akıllı diş fırçası da tamamlanmış haliyle CES 2019’da yerini aldı. Bu akıllı diş fırçasının dişlerinizi temizlemesi için 10 saniye yetiyor. Üzerine diş fırçasını koyup ağzınıza yerleştirdikten sonra düğmesine basıyorsunuz. Titreşimli motoru çalışırken tam temizlik sağlamak adına ağzınızla çiğneme hareketi yapmanız gerekiyor. Nisan ayında piyasaya çıkacak olan cihaz için ön sipariş vermek mümkün.

Hupnos horlama önleyici uyku maskesi

Uyku maskesi kullanarak uyuyan bir adam

Hupnos akıllı uyku maskesi, horlama sorunu çekenler geliştirilmiş tuhaf bir cihaz. Maske, horlayıp horlamadığınızı anlamak için uyurken sizi dinleyen bir mobil uygulamayla bağlantılı çalışıyor. Horlamayı algıladığında uyku pozisyonunuzu belirlemek için ivmeölçer kullanarak daha az horlama yapan bir pozisyona geçmenizi sağlamak için titremeye başlıyor. Sorun çözülmezse, solunum yollarınızı açmak ve horlamayı durdurmak için nefes verdiğinizde Ekspirasyon Pozitif Havayolu Basıncını (EPAP) artırıyor.

Harley-Davidson Livewire

Uzun süredir çıktı mı, çıkacak mı, gerçek mi derken Harley-Davidson’ın tarihindeki ilk elektrikli motosikleti, ön sipariş ve tarih bilgisiyle CES 2019’da boy gösterdi. Şimdilik yalnızca ABD’deki motosiklet tutkunlarının ön sipariş verebildiği Livewire için belirlenen satış fiyatı ise 29.799 dolar.

Samsung’un sevimli robotları

Asistan robot furyasına Samsung da katıldı. Teknoloji devinin tanıttığı üç adet sevimli robot hayatın farklı alanlarında kullanıcılara hizmet ediyor. Bot Air hava dolaşımı sağlayarak bulunduğunuz ortamdaki havayı temizlerken, Bot Care uyuduğunuz esnada nefesinizi izleyerek sağlığınızı kontrol altına alıyor. Bot Retail ise yiyecek-içecek sağlayan bir akıllı dolap olarak hizmet veriyor.

Bell Nexus uçan taksi

Uçan araba olmadan CES 2019 eksik kalırdı. Geliştirdiği uçan taksi aracının tam ölçekli prototipini görücüye çıkaran Bell adeta tüm ilgiyi üzerine topladı. Şirketin Nexus isimli aracı, Uber’in gelecekte kuracağı uçan taksi filosunun en önemli parçası olacak. 2020 yılında testlerine başlanacak olan aracın 2020’lerin ortasında göklerde olması bekleniyor.

Hyundai Elevate yürüyen araba

Herkes uçan, kaçan, yüzen araçların peşinde koşarken Hyundai farklı bir mobilite çözümüyle herkesi şaşırttı. Güney Koreli otomobil üreticisinin geliştirdiği yürüyen otomobil konsepti gelecekte arama-kurtarma çalışmalarında kullanılacak. Yürüyen otomobil aynı zamanda şehir içinde hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için taşıma hizmeti sunacak.

Yorum Gönder

7 − three =