close
Genel

Bugünün Çocukları Yarının Girişimcileri: Dünyayı Güzelleştiren Çocuklar

Onlar, “durduk yere icat” çıkarma laflarına aldırmadan hayallerinin peşinde koşanlar. Onlar “kalk artık şu bilgisayarın başından” sözlerine gülümseyerek, bilgisayar başından dünyayı değiştirenler. Onlar bugünün çocukları, yarının girişimcileri büyük yürekli küçükler. İşte gerçekleştirdikleri projelerle dünyayı güzelleştiren çocuklar…

Louis Braille
Görsel temsilidir.

Louis Braille 3 yaşındayken babasının aletleriyle oynarken gözlerine zarar verdi ve enfeksiyondan dolayı körleşti. 1800’lü yıllarda tedavi için pek seçeneği yoktu. Neyse ki Louis, o sıralarda dünyada kör çocuklar için tek okula sahip olan Fransa’da doğmuştu. 10 yaşında burs kazanarak okula girmeyi başardı. Ancak küçük Louis öğrenmek için dinlemekten daha fazlasına ihtiyaç duyuyordu. 15 yaşına geldiğinde, bugün milyonlarca görme engellinin okumasını sağlayan Braille alfabesini geliştirdi.

Joe Shuster ve Jerry Siegel
Görsel temsilidir.

Çocukken hemen hemen herkesin bir kahramanı vardır. Ancak kahramanını tüm dünyanın tanıyacağı uluslararası bir figüre dönüştürmeyi düşünen çok az kişi var. Joe Shuster ve Jerry Siegel ikilisi bunu başaranlardan. İkili henüz lise yıllarında dönemin en ünlü vücut geliştiricisi Zishe Breitbart’tan esinlenerek bir süper kahraman tasarlar. Çizdikleri süper kahramanı fanzin şeklinde yayınlayan genç çizerler, bugün tüm dünyanın tanıdığı Superman’in doğmasını sağlar.

Joseph Bombardier


Kar özellikle çocuklar için oyun, okulların tatil edilmesi, bembeyaz manzara eşliğinde doyasıya eğlence gibi anlamlar uyandırır. Ancak kışları epey sert geçen Kanada’da yaşayan Joseph Bombardier için kar çok da eğlenceli bir şey değildi. 15 yaşındaki Joseph, kışları boyu metreleri aşan karla mücadele etmek için işe koyuldu. O sıralar babasının hurda otomobili üzerinde çalışan mekanik meraklısı Joseph, otomobili parçalara ayırarak yepyeni bir şey geliştirdi. Joseph’in ortaya çıkardığı ürün, günümüzde üretilen kızak ve kar araçlarının öncüsü oldu.

Robert Nay


2010 yılında Angry Birds’ü de geride bırakarak henüz ilk haftasında 1 milyondan fazla indirilen Bubble Ball isimli mobil oyun, App Store’a damgasını vurdu. Oyunun geliştiricisi ise henüz 14 yaşında bir teknoloji meraklısıydı. Robert Nay isimli geliştirici, oyunu yapmadan önce kod bilmediğini ve öğrenmesi gereken her şeyi kütüphanede yaptığı araştırmalardan öğrendiğini belirtti. Robert, oyunu üretmek için gereken 4.000 satırlık kodu 1 ayda yazmayı başardı. Genç girişimci ayrıca Nay Games adıyla kendi şirketini kurdu.

Elif Bilgin


Elif Bilgin isimli bilim meraklısı, 2013 yılında çevreye faydalı bir proje yapmak üzere çalışmaya başladı. Petrol bazlı plastiklerin yerini alabilecek biyoplastik üretimi üzerinde karar kıldı. Biyoplastik üretiminde yemediğimiz bir madde düşünmeye başlayan Elif, kararı selüloz ve nişasta gibi biyoplastik üretimine uygun muz kabuğunda verdi. 12 farklı metot deneyen Elif birçoğunda başarısız olsa da yılmadı ve sonunda muz kabuğundan biyoplastik üretmeyi başardı. Elif, elektrik iletmeyen biyoplastik projesi ile Scientific American bilim dergisinin sponsoru olduğu 50 bin dolarlık “Science in Action” ödülünün de sahibi oldu.

Bahçeşehir Okulları Robotik Takımı


Geçtiğimiz yıl, kuyuya düşen ve daha sonra Kuyu ismi verilen köpek, tüm Türkiye’yi tek yürek haline getirdi. Köpeği kurtarma çalışmalarına bir grup genç damga burdu. Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Takımı, kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere bir robotik kol yapmaya başladılar. Gençlerin geliştirdiği robotik kol, daracık kuyuya girerek, Kuyu’nun hayata tutunmasında kurtarma ekiplerine yardımcı oldu. Bu da fırsat verildiğinde gençlerimizin neler yapabileceğini bir kez daha göstermiş oldu.

iCoolKid


Cenk, veya İngiliz ismiyle Jenk Oz, henüz 12 yaşında hayallerini gerçeğe dönüştüren bir girişimci. Londra’da doğup büyüyen Cenk, iCoolKid adında kendi yaşıtlarına yönelik bir web sitesi kurdu. Kültür sanat, teknoloji, bilim, spor, moda gibi pek çok kategoride içerik üreten Cenk, yaşıtlarına hem eğlenceli hem de bilgilendirici bir platform sunuyor. Küçük yaşında birçok ünlü isimle röportajlar da yapan Cenk, girişimcilik açısından kendisine Elon Musk ve Mark Zuckerberg’i örnek alıyor.

Steven Gonzalez


12 yaşında talihsiz bir şekilde akut miyeloid lösemi teşhisi konulan Steven Gonzalez, doktorlar tarafından yalnızca yüzde 2 yaşama ihtimali verilse de herkesi yanılttı. Steven, ölümcül hastalığı yenmekle kalmadı aynı hastalıkla mücadele eden hastalara moral olması adına bir mobil oyun geliştirdi. Play Against Cancer (Kansere Karşı Oyna) adlı oyunda amaç yeşil hayaletler şeklinde tasarlanan kanser hücrelerini öldürmek.

Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe


Antalya TED Koleji’nden Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe, şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için atık yengeç ve karides kabuklarından yara bandı üretti. ABD’de düzenlenen Genius Olimpiyatları’na katılan proje, 54 farklı ülkeden katılan 2.450 proje arasından dünya birincisi oldu. Başarılı gençlere ayırca Oswego New York Eyalet Üniversitesi tarafından yıllık 10 bin dolar burs ve ABD’de eğitim alma hakkı tanındı.

BİLSEM Robot Takımı


Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Uluslararası Robot Şampiyonası’na katılan Antalyalı öğrencilerin oluşturduğu robot takımı, “Zihin gücüyle nesnelerin kontrolü” projesiyle kendi kategorisinde dünya şampiyonu oldu. Gençlerin geliştirdiği yazılım sayesinde, bedensel engelliler beynin yaydığı sinyalleri kullanarak robotik kol yardımıyla nesneleri ve araçları kontrol edebiliyor.

Yorum Gönder

fifteen − six =