close
Kitlesel Fonlama

Bitcoin’in Babasını Bulmak İçin Son Çare Kitlesel Fonlama

Kripto para dünyasında yıllara dayanan büyük bir gizem mevcut: Satoshi Nakamoto kim? Bitcoin’in yaratıcısı kabul edilen Nakamoto’nun kimliği hala açığa çıkmış değil. Hatta bunun bir kişi mi yoksa birden çok insandan oluşan bir grup mu olduğu dahi bilinmiyor. Bunu öğrenmek için başlatılan son girişim ise bir kitlesel fonlama kampanyası!

Kripto para merkezli bir platform olan Boomstarter’da başlatılan kampanya #FindSatoshi adını taşıyor. Adından da anlaşılacağı gibi kampanya Satoshi Nakamoto’nun kimliğini ortaya çıkarmayı hedefliyor. 250.000 dolar fon hedefine sahip olan kampanya sayfasında bu paranın Nakamoto’yu bulacak ajanlar için kullanılacağı belirtiliyor. Peki Satoshi Nakamoto’yu neden bulmaya çalışıyorlar? Kampanya sayfasında bununla ilgili olarak şu ifadelere yer veriliyor:

“Kripto para meraklıları #FindSatoshi olarak, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto için uluslararası bir arama kampanyası başlatıyoruz. Dünyanın kripto para biriminin küresel bir dolandırıcılık olmadığına inanmaya ihtiyacı var. Dijital paranın ardındaki ideallere içtenlikle inanan kripto para hayranları olarak bizim de 1 milyondan fazla Bitcoin’e sahip olan (ve bu parayla bütün pazarı yerle bir etme potansiyeli olan) kişinin kimliğini öğrenmeye hakkımız var. Yeni bir ekonomik paradigma için çok fazla risk var.”

Kampanyada belirtildiği gibi asıl büyük soru Nakamoto’nun kim olduğu değil, bunu neden yaptığı? Nakamoto Bitcoin’i bilimsel amaçlar doğrultusunda mı yoksa tamamen çıkarları için mi yarattı? Dünyayı kontrol etmek isteyen global IT şirketleri için çalışıyor olabilir mi?

Nakamoto’nun 1 milyon Bitcoin’e sahip olduğunu düşünürsek, bir gün hepsini satmaya kalkarsa, global kripto para biriminin çöküşüne yol açabilir ve bazı ekonomileri bozabilir. Dahası, eğer Nakamoto hayatını kaybederse ve bir varisi varsa, Nakamoto kadar dikkatli davranmayabilir. Konu daha geniş ele alındığında, bunun sadece merak gidermek için yapılmadığı çok açık. Kampanya sayfasında da yazdığı gibi gerçekten birçok ekonominin dengesini bozacak epey risk var.

#FindSatoshi kampanyası hedeflediği fonun yarısını toplamış durumda. Kampanya başarıya ulaşırsa nasıl aksiyonlar alınacak, daha da önemlisi Satoshi Nakamoto sonunda bulunacak mı, gelişmeleri merakla bekliyoruz.

Yorum Gönder