close

Devir değişiyor. Günümüzün havalı meslekleri arasında artık (sadece) doktorluk, mühendislik veya avukatlık yok. Kendini geliştirmiş bir yazılımcı, yapay zeka uzmanı veya oyun geliştiricisi, ileride muhtemelen hepsinden daha çok fazla değer görecek. Bırakın çocuğunuz da öyle olsun.

Bunun için yapması gereken bazı şeyler var. Birincisi, ikinci bir dil olarak İngilizce’den de önce kodlama bilmek. Peki nedir bu kodlama? Basitçe bir bilgisayar sistemine ya da elektronik devreye işlem yaptırmak için yazılan komut dizisidir. Yani elinizde tuttuğunuz telefondan mutfağınızdaki mikro dalga fırına kadar neredeyse tüm elektronik cihazların çalışmasını kodlama veya programlama sağlar.

Dünyada ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkeler kodlamayı müfredatlarına alarak erken yaşta bunun eğitimini veriyorlar. Böylece daha kalifiye bireylerin ve daha parlak bir geleceğin adımlarını çok daha erkenden atıyorlar. Kısaca ağacı yaşken eğiyorlar.

Peki bizde durum nasıl? Türkiye’de de kodlama yavaş yavaş eğitimdeki yerini alıyor. Ancak genellikle bu özel okullarla sınırlı. Neyse ki okula veya öğretmene bağlı kalmadan çocuğuna evde bile kodlama öğretebilirsiniz. (Aslında o kendi kendine de öğrenir, yeter ki siz o fırsatı verin.)

Bu fırsatın adı ise Kodris. Çocuğunuzun oyun oynayarak kendi mobil oyununu geliştirmesini sağlayan bir kodlama platformu. Çocuğunuz 8-16 yaş aralığındaysa, Kodris’i kullanarak kolayca kodlama öğrenebilir ve kendi oyununu tasarlayabilir.

Kodris ile algoritmik düşünme, analitik düşünme, eleştirel düşünme, problem çözebilme, tasarım odaklı düşünme gibi yetenekler kazanarak sadece oyun değil, hayatın pek çok alanında başarıya götürecek kazanımlar edinebilir.

Teknoloji üreten bir nesil için yola çıkan Kodris projesi, hayata geçmek için Arıkovanı üzerinden ön sipariş yoluyla fon desteği arıyor. 49 TL’den başlayan avantajlı ön sipariş fiyatlarıyla siz de çocuğunuzun kodlama öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Kodris hakkında detaylı bilgi almak ve ön sipariş vermek için projenin fonlama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Gönder