close

Kitlesel fonlama kampanyası yürütmek bir matematik problemine benzetilecek olsaydı, dördüncü sınıf seviyesi cebirden ziyade Pisagor teoremi ile uğraşmak gibi derdik. Fakat tıpkı matematikte olduğu gibi, girişimciler bir kez iki ile ikiyi bir araya getirmeyi başardıktan sonra tüm tablo daha anlaşılabilir bir hal alıyor. Aynı durum destekçiler için de geçerli.

Kitlesel fonlama kampanyası yürüten girişimcilerin tek amacı ihtiyaç duydukları fonu toplamak değil, bunun yanı sıra sadık destekçiler ve marka savunucuları kazanmak. İnsanların kampanyaları destekleme sebepleri bir hayli çeşitliyken, destekçiler kendi sebeplerinin bilincinde olduklarında projenin geliştirilme sürecine dahil olmaları çok daha kolay ve sağlıklı bir hal alıyor. Bu nedenle, kampanyasına destek vererek bir projeye dahil olmaya karar vermeden önce, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri öğrendiğinizden emin olmanız şart.

Kitlesel fonlama kültüründe destekçiler projeleri yalnızca maddi açıdan desteklemez; bunun ötesinde entelektüel bilgi birikimleri, bakış açıları, istek ve ihtiyaçlarını proje sahibi ve topluluk ile paylaşarak projelerin gerçek potansiyellerine ulaşmasını mümkün kılar. Böylesi ideal bir destekçi deneyimi yaşamak ve dünyanın daha iyi bir yer olmasını sağlayacak bir projenin parçası olmak için, destek kararlarınızı bilinçli şekilde vermelisiniz.

Uzman Destekçilik

Çoğu destekçinin bir projeye maddi destekte bulunması için tanıtım sayfasına kısa bir göz atması yeterli oluyor. Bu durumu kitlesel fonlama kültürünün küresel ölçekte yaşadığı paradigma yozlaşmasının bir sonucu olarak görmek yanlış olmayacaktır.

Neredeyse tüm projeler göze hoş gelen tanıtım sayfalarıyla sizi satışa sunmak istedikleri ürüne dair heyecanlandırabilir fakat detayları incelediğinizde resmin rengi değişebilir. Örneğin, lazer tıraş bıçağı Skarp’ın çalışan bir prototip üretmeyi başaramadığı binlerce dikkatsiz destekçinin yüz binlerce dolarlık desteğinden çok sonraları anlaşılmıştı. Kredi kartınıza davranmadan önce, bağışınızın miktarına, projeden beklentinize ve entelektüel açıdan ona nasıl katkı sağlayabileceğinize akılcı karar verebilmenizi sağlayacak tüm bilgileri edindiğinizden emin olmalısınız.

Kitlesel fonlama, projelerin potansiyelini doğru değerlendirebilen destekçiler olmadan çalışamayacak bir sistem. Usta bir destekçi olmak için desteklemeyi düşündüğünüz projenin tüm bilgilerini yalayıp yutmalısınız. Tanıtım videosunu izlemek ve birkaç prototip fotoğrafına göz gezdirmek yeterli değildir. Tüm bilgileri aldığınız takdirde aklınızda hâlâ soru işaretleri mi kalıyor? Öyleyse proje sayfasından doğrudan proje sahibi girişimci ile iletişime geçerek yanıtlar talep etmelisiniz. Soracağınız soruların proje ekibinin ufkunu açabileceği ihtimalini gözden kaçırmayın.

Proje Değerlendirme Rehberi

Aşağıda sıraladığımız değerlendirme kriterleri bir projenin vaatlerini yerine getirebilme ve fonlama hedefine ulaşabilme potansiyelini öngörmenizde size yardımcı olacaktır. Bunları bir projede yanıtlarını aramanız gereken ilk sorular olarak algılayabilirsiniz:

◊ Projenin vaatleri gerçekçi mi? Fikirler istedikleri kadar müthiş olabilirler fakat onları gerçeğe dönüştürecek iyi bir proje planı olmadığı takdirde düşsel varlıklardan öteye gidemezler. Arıkovanı’nın yalnızca prototipi hazır projeleri kabul etmesi de bununla ilintilidir; bu şekilde destekçilerin karşısına çıkan her projenin işlevi ve uygulanabilirliği önceden teyit edilmiş olur.

◊ Projeyi kim yürütüyor? Kitlesel fonlama kampanyasını yürüten ekip, projeyi gerçeğe dönüştürebilecek yetkinlikte mi? Örneğin gereken yetenek setlerine, tecrübeye ve motivasyona sahip mi? Proje sahibine ve ekibine dair bilgi sahibi olmanız geçmiş tecrübeleri ile halihazırda yürüttükleri projenin potansiyeli arasında bağlantı kurmanızı sağlayacakken, onlarla iletişime geçmeniz ise motivasyon durumlarını görmenizi mümkün kılacaktır.

◊ Riskler nedir? Eğer desteklediğiniz kampanya fonlama hedefine ulaşamazsa, verdiğiniz destek tarafınıza iade edilir. Fakat girişimcilerin kampanya sonrası stratejilerini iyi yürütememesi ve bunun sonucunda ürünün, ödüllerin teslimatını ertelemesi ufak ihtimalli de olsa gerçek bir risktir. Öte yandan, nadir yaşansa da kimi girişimciler beklenmedik sorunlar ile karşılaşıp ürünü asla teslim edemeyebiliyor. Destekçiliğe soyunmadan önce tüm bu ihtimallerin farkında olmalısınız.

Yorum Gönder