close
Arıkovanı Girişim Haberleri

‘Beyond’ İle Bilgisayar Kullanamayan Fiziksel Engelli Kalmayacak

Fiziksel engeli nedeniyle ellerini kullanamayan bireylerin bilgisayar kullanabilmesini sağlayan Beyond, Arıkovanı üzerinden kitlesel fonlama kampanyasına başlamadan önce fikirlerinizi bekliyor. “Kendini Aş, Engelleri Aş!” mottosuyla yola çıkan proje, fiziksel engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Beyond isimli yazılım, bilgisayarın dahili kamerası sayesinde hareket takibi ile mouse ve klavye kullanımına imkan veriyor. Bilgisayarın dahili kamerası ile uyumlu çalışan hareket takip algoritması ile kullanıcılar başka bir cihaza gereksinim duymuyor. Yalın arayüzü, istenen aksiyonları en kolay ve en hızlı şekilde gerçekleştirmeyi sağlıyor ve alışma süresini en aza indiriyor.


Beyond’u kullanmak için önce programı bilgisayarınıza kurmak ve ardından hareketleri takip edilecek uzvunuzu tanımlamak yeterli. Artık mouse ve akıllı klavyeyi tanımladığınız uzvunuz ile kontrol edebilirsiniz.

Google’dan burs alan ilk Türk engelli

Projenin arkasında Google’dan burs alan ilk Türk engelli Muratcan Çiçek yer alıyor. Bilgisayar Mühendisliği’nden okul birincisi olarak mezun olup Amerika’da doktora programına kabul edilen Muratcan, ekibiyle birlikte, imkan sağlandığında çok önemli başarılara imza atabileceklerine inandığı fiziksel engelli bireylerin potansiyellerini açığa çıkarmalarına yardımcı olmak istiyor.

Proje hakkında detaylı bilgi almak için Arıkovanı sayfasını ziyaret edebilir, fikir ve önerilerinizi ekiple paylaşabilirsiniz.

Yorum Gönder

thirteen + 14 =