close

İnsanlık tarihi boyunca hikayeler anlatmak hem kültürün hem de benliğin yeni nesillere aktarımında daima güçlü bir araç olmuş; hikaye anlatıcılığı yazıdan çok önceleri toplumları şekillendirmeye başlamıştır.

Günümüzde kitlesel fonlama ile hikaye anlatıcılığının yolları ise pazarlama noktasında birleşiyor. Gelgelelim sosyal medya hikaye anlatıcılığının temellerinde köklü değişimler yaşanmasına sebep oldu. Örneğin, artık tüm dikkatini size vermiş bir insan grubuna değil, zamandan ve mekandan bağımsız olarak o dili konuşan tüm insanlara bir öykü anlatabiliyorsunuz.

Yonja* ile sosyal ağlarla tanışan nesil, artık neredeyse arama motorları kadar kapsayıcı günümüz sosyal ağlarına bir şekilde ayak uydurdular fakat bunları en iyi kullananlar hiç şüphesiz ki bilgi çağında doğan Y kuşağı. İletişimde kalmak ve ilişkiler kurmak konusunda yeni yaklaşımları benimsemekte öylesine doğal bir yetenekleri var ki, kulaktan kulağa pazarlama ile bir kitlesel fonlama kampanyasının başarı şansını artırmaları işten değil.

Fakat onları cezbetmek zor. Sürekli bilgi bombardımanı altında olan bu insanlar, dolayısıyla yalnızca ilgilerini çeken nadir şeylere odaklanma güdüsü geliştirmiş durumdalar. Kitlesel fonlama ile gerçeğe dönüştürmek istediğiniz projenin Y kuşağına hitap ettiğini varsayarsak, onları kazanmanın kampanyanıza ne gibi faydalar sağlayacağını bilmenizde ve bu doğrultuda hareket etmenizde fayda var.

Dünyanın en dokunaklı hikayesi bile eğer doğru kanalize edilmezse sosyal medyada yok olup gidebilir. Günümüzde iş artık yalnızca durum güncellemeleri yayımlamaktan ibaret değil; doğru insanlara ulaşabilmek için hangi hikayeyi hangi platformdan anlatacağınızı bilmeniz kritik önem taşıyor. Y kuşağının neyi nerede anlatacağına dair içgüdüsel yeteneği, bugün Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Scorp, Reddit ve hatta Tinder gibi ağların zaman zaman müthiş viral kampanyalara ev sahipliği yapmasını sağlıyor. Bir hikayeyi internet trendine dönüştürmekte platformları çok iyi tanıyan bu genç insanların üstüne yok.

Kampanyanızın kendine has bir topluluk yaratması önemliyken, henüz ortaya çıkmamış ürününüzü takip edecek ve destekleyecek topluluğu büyütmenin zor olduğu da su götürmez bir gerçek. Sosyal ağlarda büyük arkadaş gruplarına sahip olan Y kuşağını kampanyanıza çektiğinizde ise otomatik olarak onların takipçi ağına da ulaşırsınız. Bu da kampanyanız ile ilgilenebilecek ve onu daha geniş kitlelere duyurabilecek yüzlerce insan demek.

Y kuşağının müthiş özelliklerinden bir diğeri ve belki de kitlesel fonlama kampanyanız için en önemlisi, sosyal medyada bir hikayeyi çok kolay ve doğal bir şekilde diğerleriyle paylaşabilmesi. Onlar için çevrimiçi iletişim içine doğdukları bir şey ve bunun aracılığıyla geniş kitlelere ulaşmak bir hayli normal bir eylem. Bir hikayenin rahatça ve akıcı bir şekilde anlatılması onu daha cezbedici kılarken; bunun potansiyel destekçi topluluğu ile duygusal bir bağ kurmak isteyen girişimciler için önemi göz ardı edilemez.

Yorum Gönder