close

ABD merkezli girişim Agility Robotics tarafından üretilen, birebir insan boyutundaki ve insan şeklindeki Digit isimli teslimat robotlarının üretilen ilk iki tanesi otomobil üreticisi Ford tarafından satın alındı. Lazer algılayıcıları ve sensörleri sayesinde yarı-özerk olarak hareket edebilen teslimat robotları, 18 kilograma kadar yük kaldırabiliyor.

Üreticisi Agility Robotics’e göre Digit; lojistik, depolama ve birçok endüstride insana alternatif olarak kullanılabilir. En verimli nerede kullanılabileceğini ise sahiplerinin deneyimleri belirleyecek. Zira otonom ve insan görünümdeki robotlar, son yıllarda kendilerini önemli ölçüde geliştirse de henüz bir insanı ikame edecek seviyede olduğunu söylemek mümkün olmaz.

Gelişime oldukça açık bir robot ürettiklerini belirten şirketin CEO’su Shelton: “İç mekan lojistiği, depo-stok işleri, konteyner işleri gibi her alanda kullanılabilir. İleri vadede ise fabrikalarda denetimi sağlayabilecek, belki de şehir altyapısının kontrollerini sağlayabilecek hale gelebilecek.” Şeklinde belirtiyor.

Kesinlikle silahlanmayacak

“Robotlarınız polis olarak veya orduda kullanılabilecek mi?” sorusuna net bir cevap veren Agility Robotics CEO’su: “Belki bir gün rozetiyle denetim yaparken görebiliriz ancak Digit kesinlikle silahlanmayacak. Müşterilerimize robotumuzu tamamen silahsız işlevler için satacağız ve yaralayıcı ya da yaralayıcı olmayan bir silaha sahip olmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz.” diyerek son noktayı koyuyor.

Digit’in yeteneklerini test etmek içinse “Teslimat” oldukça iyi bir başlangıç gibi görünüyor. İlk müşterilerinden biri olan Ford da bir araştırma programı için satın almıştı. Kendi ürettikleri otonom kamyonetlerin arkasına paketleri yerleştirerek alıcılara teslim edecek olan robotlar, böylelikle Ford’un araştırma programının bir parçası olacak.

Ford’un baş teknoloji sorumlusu Ken Washington, Digit gibi robotların gelecekte müşterileri için daha sağlıklı ve verimli teslimatlar yapabileceğini söylüyor. Agility Robotics ile çalışmalarının kendilerine çok şey kattığını belirten Ken, bu teslimat robotları ile birlikte teknolojik araştırmalarını artık daha da hızlı ilerleyeceğini aktardı.

2020’de sadece 20 adet üretilecek

Agility robotics, Digit modelinden şimdiye dek sadece 6 adet üretti ve 2020 yılında toplamda 20-30 adet üretecek. 2021 yılında ise hedefleri bu rakamı iki katına çıkarmak. Üretim sayıları bu kadar düşük olsa da iki ayaklı robotların ticari satışta olması önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir. İnsanların bulunduğu karmaşık ve öngörülemeyen çalışma ortamlarında robotların ne kadar verimli olabileceğini ise zaman gösterecek.

Yorum Gönder

five × 1 =