close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik müşteri deneyimini farklı bir boyuta taşıyor

Gelişen teknoloji ile birlikte hayat rutinlerimizde de belli değişimler yaşanıyor. Son 10 yılı göz önünde bulundurduğumuzda teknolojiye hızlı bir entegrasyonun olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde ortaya çıkan Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik de bazı mesleklerde ezberleri bozdu ve müşteri deneyimini farklı boyutlara taşıdı. 

Artırılmış Gerçeklik, son yılların trend teknolojileri arasında yer alıyor. Artırılmış Gerçekliği bu denli popüler hale getiren olay ise Pokemon Go’nun yakaladığı inanılmaz başarı oldu. Sadece altı ayda 600 Milyon uygulama indirmesine ulaşan Pokemon Go, tüketiciler ve işletmeler için önemli bir referans kaynağı oldu. 

Sanal Gerçeklik, bir kullanıcıyı tamamen yeni bir dünyaya sürüklüyor. Artırılmış Gerçeklik ise mevcut dünyadaki yeni nesneleri ve gerçekleri üst üste bindiriyor. Her iki teknolojide de kullanıcı gerçek ile olası gerçeklik arasındaki muallak alanda konumlanıyor. Gerçeklik algısının manipüle edilmesi esasına dayanan bu iki teknoloji, kuruluşlar tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Pek çok etkinlik ve kampanyada oyun ya da yarışma amaçlı kullanılan teknolojiler, bir pazarlama tekniği olarak da kullanılıyor.

Deneyimleme fırsatı yaratmak

Müşterilere bir ürün ya da hizmeti önceden deneyimleme fırsatı yaratmak, satış kazanmak için yapılan klasik bir taktik olarak değerlendirilebilir. Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik, bu klasikleşen yöntemin kullanımında yeni boyutlar açmış durumda. Artık müşteriler ürüne ye da hizmete sahip olmadan önce ürünleri kullanabiliyor ve getirilerini önceden saptayabiliyor. Bu yönteme en iyi örneklerden biri Ikea tarafından gerçekleştirildi. 2017 yılında hayata geçen Ikea uygulaması kullanıcıların evlerine yerleştirebilecekleri ögeleri seçmesine olanak tanıyor. Artırılmış Gerçeklik sürümü; kanepe, kitaplık veya masanın boyut, stil ve renk açısından odanızda nasıl görüleceğini gösteriyor. 

Sanal Gerçeklik teknolojisinden faydalanan markalardan biri de Audi. Müşterinin seçtiği ürünlerle ilgili olarak daha ayrıntılı bir deneyim sunma amacıyla bu teknolojiden faydalanan Audi, aracın farklı ışık koşulları, hava koşulları da dahil olmak üzere farklı ayarlarda deneyimlenebilmesi ve müşteriye bayilik katından çok daha ayrıntılı bir önizleme sunabilmesi ile diğer hizmetlerden ayrışıyor.Konu hakkında konuşan AUDI AG Dijital İş Stratejisi / Müşteri Deneyimi Başkanı Nils Wollny, Sanal Gerçeklik teknolojisi için, “Müşterilerimize satın alma kararlarını verirken daha fazla bilgi, kesinlik ve özel bir heyecan faktörü sunuyor” diyor. 

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik ile gelen bu samimi ve kişiselleştirilmiş deneyim, müşteriyi ürüne çok daha fazla yaklaştırıyor ve daha güçlü bir sahiplenme duygusu yaratıyor. Bu sebeple bu tekniğin önümüzdeki yıllara damgasını vurması bekleniyor. Ürün ya da hizmeti satın almadan önce deneyimleyebilmek, müşteriler için harika bir şans olabilir. 

Yorum Gönder

3 × three =