close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Araç üretiminde çevre dostu bir dönem başlayabilir

Otomobiller, küresel ısınmaya katkıda bulunan karbon emisyonundan sorumlu olarak gösteriliyor. Bu durum araba üretim için de geçerli. Fakat bu sektöre çevre dostu bir anlayış gelmek üzere.  Yabancı otlardan yapılmış plastikler, modüler tasarımlar ve diğer yenilikler için kullanılacak.

Günümüzde herkes fosil yakıt tüketen arabaların çevreyi kötü etkilediğini biliyor. Fakat CO2 emisyonlarını azaltmak için neler yapılacağı konusunda çok az şey konuşuluyor. Araba yapımında oluşan karbon ayak izi, modele bağlı bir şekilde değişkenlik gösteriyor. Tam da bu noktada Polonyalı araştırmacıların bir projesi var.

Polonya’da bir araştırma grubu olan Selena, karbon salınımı azaltmak için insan besin zincirinde kullanılmayan bitkilere yöneliyor ve bu bitkileri çevre dostu plastiklerin kaynağı olarak görüyor. Selena’nı bu çalışması ¨Biomotive Projesi¨ olarak adlandırılıyor. Araştırma grubu bu projesi için Avrupa Birliği’nden 15 milyon avro aldı.

Projenin araştırma ve geliştirme direktörü Wojciech Komala, otomobillerin iç bileşenlerin yakında biyoplastikten yapılabileceğini belirtiyor. Konu hakkında konuşan Komala, ¨ Arabalar için daha hafif bileşenler geliştirerek ve biyo bazlı kaynakları kullanarak karbon ayakizini düşürüyoruz.¨ ifadelerini kullandı.

Bitki kimyasalları laboratuvarda polimerleri sentezlemek için kullanılıyor. Meydana gelen biyoplastikler, ısıtılmış bir kalıba enjekte edilebiliyor ya da geleneksel plastikler gibi 3D olarak basılabiliyor.

Küçük bir üretim fabrikası kullanılacak

Çevre dostu bu proje şu an için pahalı bir seçenek olarak gözüküyor. Fakat karbona davetiye çıkaran petrol kullanmaktan çok daha iyi bir seçenek olduğu kesin. Biomotive projesi Selena’nın ilk hedefi biyoplastik işlemlerinin otomobil endüstrisi için ticari olarak uygulanabilir olup olmadığını öğrenmek olacak. Komala, ekibinin gelecek yıl küçük bir üretim fabrikası kurmayı umduğunu belirtiyor.

Motor endüstrisi son yıllarda emisyonları azaltmak için birçok girişimde bulundu. Bunun neticesinde son 10 yıl içinde önemli bir aşama kaydedildi. Avrupa’da üretilen araba sayısı yüzde 40’tan daha fazla artmasına rağmen karbon salınımı yaklaşık yüzde 24 oranında düştü.

Tabii ki bu konu için gidilecek daha çok yol var ve küresel ısınma büyük bir problem olarak önümüzde duruyor. Bu araştırmaların çoğalması sektörde de belli değişimlere sebep olabilir. Elektrikli araçların gündemde olduğu bir dönemde araç üretimi ve çevre ilişkisinin nasıl devam edeceğini ise hep birlikte göreceğiz.

 

 

Yorum Gönder

two × four =