close
Kitlesel Fonlama Kampanyaları

Apple Rakibi Kulaklık Girişimini YouTube Videosu Batırdı

Daha önce de bahsettiğimiz gibi; kitlesel fonlama destekçi toplamak, ürününüzle ilgilenen bilinçli bir kitle kazanmak, sosyal medya ağı kurmak için harika bir yoldur. Bununla birlikte, saygınlığınızı kötü etkileyecek bir hata yapma riskini de beraberinde getirir. Küçük bir hata “kötü şöhret” kazanmanıza ve kampanyanıza gölge düşmesine neden olabilir. Üstelik yeni bir girişimseniz, isteyeceğiniz son şey kötü şöhret damgasıdır.

Apple’ın EarPods kulaklıklarına rakip olarak ortaya çıkan Kanoa isimli girişimin başı da kötü şöhret nedeniyle belaya girdi. Yaklaşık 150 bin dolar fon toplayarak kitlesel fonlama kampanyasını başarıyla tamamlayan Apple rakibi girişim, verdiği sözleri tutamadı ve faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

İflası YouTube İnceleme Videosu Getirdi

Şirketin batmasında kilit rol oynayan şey ise bir YouTube videosu oldu. YouTube’da iTwe4kz kullanıcı adıyla incelemeler yapan yayıncı, Kanoa kulaklıklarını adeta yerden yere vurdu. Pilinin şarj olmamasından, Bluetooth soruna kadar cihazın tüm negatif özelliklerini ortaya çıkaran YouTube yayıncısı, Kanoa’yı “tam bir çöp” olarak niteledi.

Ürünlerin bir türlü projenin destekçilerine gönderilememesinden sonra bu video şirkete son darbeyi vurdu. Kanoa yaptığı açıklamada, bu videodan kullanıcıların verdikleri paraları geri çektiğini ve faaliyetlerini artık yürütemeyeceklerini belirterek iflasını duyurdu.

Kitlesel fonlama kampanyanızı başarıyla tamamlasanız dahi işin burada bitmediğini bir kez daha görmüş olduk. Siz de bir kampanya başlatmayı düşünüyorsanız, destekçilerinize ve yatırımcılarınıza karşı tutamayacağınız sözler vermeyin. Kitlesel fonlama kampanyası yürütmek ciddi bir iş, bu nedenle daima makul olun.

Yorum Gönder