close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Apple Fiziksel Konum Etiketi Teknolojisi Geliştiriyor

Apple, geliştirdiği yeni uygulaması ile kayıp eşyaları bulmayı sağlayan Tile uygulamasına rakip oluyor. 9to5Mac’in haberine göre iPhone kullanıcıları, insanların kişisel eşyalarını izlemelerine yardımcı olacak bu uygulamadan faydalanabilecek.

Önümüzdeki sonbaharda duyurulması beklenen Apple’ın yeni uygulaması, Tile’nin Blutooth destekli izleyicisi ile benzer özellikler taşıyor. Herhangi bir ögeye bağlanabilecek bu özellik, iCloud hesapları ile bağlantılı şekilde çalışacak. Apple, izleyici konum verileri için iPhone’unuzu baz alacak ve bu sayede eşyanızdan uzaklaştığınızda bildirim alabileceksiniz.

Bu özelliklerin yanında kayıp eşyaların bulunması için geliştirilen yöntem de oldukça dikkat çekici. Bu yönteme göre Apple iz sürücüleri iletişim bilgilerinizi kaydedecek ve ¨kayıp modu¨ etiketini girdiğinizde eşyanızı bulan kişi iPhone yardımı ile size ulaşabilecek.

Uygulamanın bir diğer özelliği ise konum paylaşımı olacak. Arzu ettiğiniz taktirde spesifik etiketleri kullanarak ailenizle ya da arkadaşlarınızla konum paylaşımı yapabileceksiniz. Apple bu yeni ürünü ile, kullanıcılarının kaybolan herhangi bir öğeyi bulmalarına yardımcı olan kalabalık kaynaklı bir ağ oluşturmak istiyor ve bunun için de  çok sayıda aktif Apple cihazından yararlanmayı hedefliyor.

Apple, bu yeni uygulaması ile ¨arkadaş bul¨ ve ¨iPhone’umu bul¨ özelliklerini de birleştirmeyi amaçlıyor. Bu sayede Bluetooth etiketlerini kullanmanıza gerek kalmadan cihazlar takip edilebilecek.

Bu ürününün piyasaya sürülmesi durumunda, popüler Bluetooth iz sürücüsü Tile uygulamasına ciddi bir rakip olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorum Gönder