close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Animasyon Kısa Filmler Dünya Sinemalarında Gösterilecek

Küresel çapta yürütülen bir kitlesel fonlama kampanyası, 100.000 USD destek toplayarak yüksek kaliteli kısa animasyonları dünyanın dört bir yanındaki sinema salonlarında oynatmayı hedefliyor.

Kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan The Animation Show of Shows, animasyon kısa filmlerin restorasyonuna, korunmasına ve tanıtımına odaklanıyor.

Kuruluş, her yıl dünyanın dört bir yanından sanatçıların ürettiği en iyi kısa animasyonları bularak, bir araya getiriyor. Bu yıl 19’uncusu derlenecek olan yapımların dünyanın dört bir yanındaki sinema salonlarında oynamasıysa başlatılan kitlesel fonlama kampanyasına bağlı.

100.000 USD hedefle Kickstarter’da başlatılan kampanya daha ilk gününde 7 bin doların üzerinde destek topladı ve eğer hedefine ulaşırsa farklı ülkelerden insanlara en iyi ve en yeni uluslararası kısa animasyon filmlerini sinema salonlarında izleme şansı verecek.

The Animation Show of Shows, 1999 yılında Acme Filmworks’ten Ron Diamond tarafından dünyanın en iyi kısa animasyon filmlerinin daha geniş kitlelere ulaştırılması amacıya kuruldu.

Organizasyon, ABD’nin birçok eyaletindeki okullarda, sergilerde ve stüdyolarda film gösterimleri yapıyor. Bu yayınlar çoğunlukla animasyon profesyonelleri ve animasyona ilgi duyan öğrenciler için gerçekleştiriliyor.

1964 yapımı kısa animasyon filmi Hangman’i restore eden organizasyon, bu başarısı sayesinde 2016 yılına National Film Preservation Foundation tarafından ödüllendirildi.

The Animation Show of Shows’un geçtiğimiz yıl yaptığı ve hâlâ ABD’deki seçilen sinema salonlarında oynatılan 18. derlemesinde Akademi Ödülü adayı kısa film ve VR deneyimi PEARL, Patrick Osborne ile Google imzalı Spotlight Stories ve Pixar’ın Oscar ödüllü animasyonu Piper gibi yapımlar yer alıyordu.

13 Temmuz’a kadar devam edecek olan kitlesel fonlama kampanyası, destekçilere filmleri ve çizimleri indirme, film sonu jeneriğinde teşekkür, galaya VIP bilet ve poster ile DVD gibi fiziksel eşyaları ödül olarak destekçilere sunuyor.

Animation Show of Shows’a ve kitlesel fonlama kampanyasına dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder

nineteen + twenty =