close

Kış aylarının kapımızı çalmasıyla birlikte, ısınma en önemli ihtiyaçlarımızdan biri haline geldi. Birçoğumuzun evinde ısınmak için kullandığı kalorifer sistemleri, doğru kullanılmadığı takdirde yeterli ısıtmayı sağlayamadığı gibi maddi olarak da zararlı olabiliyor. Ayrıca yakılan fosil yakıtların doğaya verdiği zarar da hesaba katıldığında, gereksiz çalıştırılan ısıtma sistemleri hakkında bir kez daha düşünmeniz gerektiği ortaya çıkıyor. Tam da bu noktada geliştirilen Akıllı Radyatör Vanası Evana, ısıtma sisteminizin maksimum verimde çalışmasını sağlayabilir.

İstatistiklere göre ısınma için kalorifer kullanan insanların %75’inin kullanmadığı zaman vanaları kapatmayı unuttukları göze çarpıyor. Sıcaklığı istenilen düzeyde ayarlayabilmek için sürekli vanaları açıp kapamak gerektiği düşünüldüğünde bu istatistik normal karşılanabilir. Ayrıca manuel bir şekilde ideal oda sıcaklığı ayarlamak hiç de kolay değil.

Mühendisler tarafından geliştirilen Evana, evinizdeki bütün odaları istediğiniz sıcaklığa ayarlayabilmenizi sağlıyor. Takvim özelliği ile ayarladığınız Evana, kurduğunuz saatten yarım saat önce çalışmaya başlayarak odanızı tam istediğiniz saatte, tam istediğiniz sıcaklığa getirebiliyor. Örneğin, Evana’yı işten çıkıp eve döndüğünüz saate ayarladınız, odanız tam eve döndüğünüzde ısınmış oluyor ve gün boyu enerji israfından kurtuluyorsunuz. Geliştiricileri, önüne geçtikleri bu israfın %45’e varan tasarruf yaratabileceğini belirtiyor.

Oldukça Basit Kurulum

Evana’nın kullanımı öylesine basit ki, üzerindeki tuşlar aracılığıyla çok kısa bir sürede programlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda mobil uygulaması da kullanıcısına ekstra kolaylık sağlıyor. Vanayı açıp kapayabilmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi bünyesindeki pilinden alan Evana’nın pil ömrü ise tam 2 yıl. Ev işlerinde iyi olmadığınızı düşünseniz bile Evana’yı kalorifere takmanız muhtemelen 15 saniye sürecektir. Eskisini çıkartıp Evana’yı yerleştirmeniz yeterli.

Mobil uygulaması sayesinde Evana, çok fazla kombinasyonu tek bir cihazdan yapabilmenizi sağlıyor. iOS ve Android cihazlarda kullanabilen uygulamanın sundukları ise şunlar;

  • Her oda için sıcaklık takvimi oluşturma
  • Farklı saatler için alarm oluşturma
  • Uzaktan kontrol
  • Eko modu ile tüm oda sıcaklıklarını aniden düşürebilme
  • Konfor modu ile tüm odalarda sıcaklığı arttırabilme
  • Açık pencere fonksiyonu
  • 10’dan fazla Evana cihazını kontrol edebilme

İTÜ Makine Fakültesi’nde testleri gerçekleştirilen Evana’nın testleri 2 hafta sürdü. Şimdiyse seri üretime geçmeye hazırlanıyor. Seri üretim öncesinde Arıkovanı’nda kitlesel fonlama kampanyası başlatacak olan Akıllı Radyatör Vanası Evana, şu anda proje aşamasında. Siz de buraya tıklayarak proje sayfasına gidebilir, kitlesel fonlama öncesinde fikirlerinizle projenin geleceğini şekillendirebilirsiniz.

 

 

Yorum Gönder

12 − one =