close

Bisiklet kullanıcıları için güvenlik her zaman başta gelir. Sürüş güvenliğinin yanı sıra, hırsızlık karşıtı alınacak önlemler maddi kayıpların önüne geçebilmek için oldukça önemlidir. Geleneksel kilitlerin zaman zaman kullanışsız olabilmesi ve hırsızlar tarafından çözülebilir olması maksimum güvenlik açısından yetersiz kalabilmekte. Alışverişiniz için kısa süreli parklarınızda veya geceleri evinizin bahçesinde bisikletinizi bıraktığınızda güvenliği dert etmemeniz için yeni bir ürün geliştirildi: Akıllı bisiklet kilidi ZiiLock.

ZiiLock’un vadettiği en önemli özelliği askeri standartlardaki şifreleme sistemi. AES 256 standardındaki bu sistem, şifrenin kırılmasını neredeyse imkansız hale getiriliyor. Katlanabilir özelliğiyle rahatlıkla taşınabilen ZiiLock’un uzunluğu ise 98 santimetre. Bu da bisikletinizi geniş alanlara da bağlayabileceğiniz anlamına geliyor. Oldukça sağlam bir metalle desteklenen ZiiLock’u açmak ise hırsızlar için ne kadar zorsa sahipleri için o kadar kolay. Parmak izinizle veya Bluetooth’la saniyeler içinde kilidi çözerek yolculuğunuza devam edebiliyorsunuz.

Yağmur çamur dinlemeksizin suya dayanıklı olan ZiiLock, öylesine sağlam bir çelikle üretilmiş ki 12 tonluk hidrolik kesici tarafından kesilemiyor. Dünya üzerinde her yıl 1.5 milyondan fazla bisikletin çalındığı tahmin ediliyor ve ZiiLock bunların önüne geçebilmek için geliştirildi. Çelik kasa üretiminde kullanılan bir metotla bir araya getirilen bisiklet kilidi ZiiLock’un parçalarının, ağır endüstriyel aletler olmadan koparılması neredeyse imkansız görülüyor.

Tüm bunlara ek olarak ZiiLock, sessiz bir savunmacı değil. Hassas hareket sensörü sayesinde fiziksel bir zorlama olduğunda alarm sistemini devreye geçiren ZiiLock, mobil uygulaması aracılığıyla sahibine haber verebiliyor. Bu akıllı kilit sisteminin bir diğer özelliği ise birden fazla kişiye parmak izi tanımlayabiliyor olması. Eğer bisikletinizi ailenizle veya arkadaşlarınızla paylaşıyorsanız onların da parmak izini tanımlayarak bisikletinize rahatlıkla erişmelerini sağlayabilirsiniz.

Kitlesel fonlama aracılığıyla ortaya çıkan bir proje olan ZiiLock, şu an fonlandığı platformda oldukça ilgi görüyor. 4 gün gibi kısa bir sürede 1 milyon Dolar’dan fazla fon toplamayı başaran ZiiLock’un tahmini teslimat tarihiyse Aralık 2019. Siz de bisiklet sahibiyseniz ve güvenliğe önem gösteriyorsanız, buradan akıllı bisiklet kilidi ZiiLock’un proje sayfasına gidebilir ve ön sipariş verebilirsiniz.

Yorum Gönder

3 − one =