close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

81 yaşındaki girişimci alkolle çalışan motor geliştirdi

Dünyamız üzerinde fosil yakıtların bir gün tükenecek olması gerçeği bütün motor ve teknoloji üreticilerini alternatif yakıtlarla çalışan motorlar üretmeye itiyor. Bu probleme ek olarak, fosil yakıtların yarattığı çevre kirliliği mutlaka alternatif yakıtlara ihtiyacımız olduğunu gözler önüne seriyor. Tüm bunların sonucunda, elektrikle çalışan otomobiller geçtiğimiz yıllarda büyük bir atılım gösterdi ve pazardaki yerini almaya başladı.

Son bir alternatif ise geçtiğimiz günlerde karşımıza çıktı. 81 yaşındaki bir adam ve iki oğlu, dizel veya benzinle çalışan bir motorun, alkol-su karışımıyla çalışmasına izin veren bir sistem geliştirdi. Kurucularının MayMaan ismini verdiği girişim, 6 yıllık çalışmaların ardından sistemlerinin hazır olduğunu ve kullanıma geçilebileceğini iddia ediyor. Alkolün biyolojik olarak üretilebilir olması yakıt konusunda çok büyük bir kaynağa sahip olduğumuz anlamına gelebilir.

MayMaan web sitesinde, kurdukları sistemin %70 su ve %30 alkol bazlı etanol gibi bir alt yakıt kullanarak, motorun yanma haznesinde güçlü ve temiz yanan bir yakıta dönüştürüldüğü belirtiliyor. MayMaan ekibi, mevcut sistem tasarımlarının “basit, ancak karmaşık değişiklikler” ile kolaylıkla uygulanabileceğini de ekliyor.

%60 daha yüksek performans

MayMaan ekibinin başka bir iddiası ise bu dönüşümün aracın yakıt maliyetini ve emisyonunu yarı yarıya düşürürken, performansını %60 oranında artırdığı yönünde. Ekibe tahsis edilen alkolle çalışan motor patenti incelendiğinde, “yanma odasında, su ve yanıcı alkol, hava karışımı yer alması” ifadesi dikkat çekiyor.

Alkolle çalışan bir motor, ilk kez icat edilmedi ancak geliştiricileri bir anda ortadan kaybolmuştu. Bu patentten sonra, dünya otomotiv teknolojisinde yeni bir gündem başlayabilir. 81 yaşında adam ve iki oğlunun evlerinin garajında geliştirdiği bu sistem, araç teknolojilerinde elektrikten sonra başka bir çağı başlatabilir. Tabii daha çok alanlara yayılması için mucitlerinin garajlarında bir süre daha çalışması gerekecek.

Sistem geleceğin en verimli ve en temiz alternatif yakıtı olarak tanıtılmadan önce biraz daha gelişmeye ihtiyaç duyabilir. İmkansızlıklardan dolayı bir türlü hayata geçemeyen start-up’lar düşünüldüğünde, evinin garajında yüksek teknoloji ürünü geliştiren bir aile ilham verici bulunabilir.

Yorum Gönder

5 × 4 =