close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

5G teknolojisi yeni bir dönemin kapılarını aralıyor

Yıllardır süren büyük bekleyiş son buluyor ve 5G hayatımıza girmeye hazırlanıyor. 5G teknolojisi internetin ortaya çıkışından bu yana yaşanan en önemli gelişmeler arasında gösteriliyor. Peki, beşinci nesil kablosuz ağlar bizlere neleri vadediyor? İşte 5G teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler.

Nesnelerin interneti, fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağını ifade ediyor. Kitle bağlantısı için tasarlanan 5G teknolojisi
kilometrekare başına bir ağ üzerinde bir milyon cihazı taşıyabiliyor. Bu sayede sensörler aracılığıyla veri toplama, iletme ve paylaşma gibi çok sayıda işlem yapılabilir hale geliyor. Tüm bu özellikler yıllardır hayali kurulan ¨akıllı şehirlerin¨ hayata geçmesi anlamına da gelebilir.

Akıllı şehirler hayal değil

5G ile kameralar ve sensörlerin şehrin çalışmasını optimize etmek için trafik ve yaya hareketlerini, çevre koşullarını, acil durum servislerini, hizmet ağlarını ve diğer bilgileri takip ettiği bir dünyaya kavuşabiliriz. Yine 5G ile birlikte sokak lambaları sadece gerektiğinde yanabilir ve bu sayede önemli bir tasarruf elde edilebilir. Ayrıca yüzlerce dahili sensör otomobilleri tekerlekler üzerindeki veri merkezlerine dönüştürdüğü için otonom araçlar da aktif bir şekilde günlük hayatımıza katılabilir.

5G teknolojisi ile birlikte otonom araçlarda da önemli bir gelişimin yaşanması bekleniyor. 5G ile çalışan sensörler, bağlı bir aracın hareketlerini, yolda bir engel olup olmadığını ve yayaların caddede ne zaman karşıya geçeceğini anlıyor ve diğer bağlı araçlardan veri alabiliyor. Bu da sıkıntıların daha hızlı çözülmesini ve gidilecek rotaya daha hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor.

Otonom araçları daha hızlı ve daha akıllı hale getirmek için yüzlerce sensör kullanılıyor. Bu sensörler benzeri görülmemiş miktarda veri üretiyor. Bu denli büyük miktarda verileri kullanmak, işlemek ve analiz etmek, mevcut 4G teknolojisinden çok daha hızlı bir ağ gerektiriyor. 5G de barındırdığı özelliklerle bu açığı kapatacak gibi gözüküyor. Herhangi bir sürücüye ya da gözetime ihtiyaç duymadan hareket edebilen ilk otomobillerin 2020’nin başlarında hayata geçmesi bekleniyor.

5G teknolojisi araçları birbirine bağlamanın yanı sıra araç üretiminde de önemli bir rol oynayacak. Dönüşümlü üretkenlik, hız ve verimlilik iyileştirmelerinin önünü açacak olan 5G, sunduğu güvenli ve neredeyse gerçek zamanlı bağlantı sayesinde bildiğimiz üretim anlayışını değiştirecek.

Görüldüğü üzere 5G teknolojisi ile birlikte yeni bir döneme giriyoruz. Daha hızlı, daha hareketli bir yaşam bizleri bekliyor. 5G’nin geleceği nasıl dönüştüreceğini ise hep birlikte göreceğiz.

Yorum Gönder

seven + ten =