close

Mercan resiflerinin çok hızlı bir şekilde tükenmesi, yeryüzünün %70’ini kaplayan okyanuslar için önemli bir tehdit oluşturuyor. Binlerce çeşit deniz canlısının yuvası olmasının yanı sıra, fotosentez yapması ve oluşturduğu kimyasal çeşitlilik, mercanların yok olması durumunda sonuçlarının ağır olacağı anlamına geliyor. Cambridge’deki bir grup araştırmacı ise, 3 boyutlu yazıcılarla biyonik mercanlar üretebileceğini fark etti.

3D yazıcılar ile mercan üretiminin, birkaç yıl önce gerçekleştirildiğinin haberlerini tüm dünya almıştı. Geçmişte üretilen bu mercanların eksikliği ise, cansız olmalarıydı ve sadece balıklar için yuva olma özelliğine sahip olmasıydı. Fotosentez, kimyasal çeşitlilik, besin üretimi gibi kritik konularda herhangi bir önem arz etmiyordu. Bu kez Cambridge araştırmacılarının ürettiği mercanların farkı ise, canlı özellikler gösterebiliyor olması.

Canlı jel hammaddeyle üretildi

Mercan organizmaları, içerisinde yaşayan Algler ile birlikte karmaşık bir yapıdadır. Algler güneşışığını toplayarak ve fotosentez yaparak besin üretir. Cambridge ekibi de, mercan organizmasını en başarılı şekilde taklit edebilmek için, içerisine algler dağıtması gerektiğini fark etti. Bunu yapabilmek içinse hassas mikroskobik araştırmalar yürüttüler. Çalışmaları sonucunda, daha önce yapılan mercanların hammaddesi olan dayanıklı bir malzeme yerine, canlı form olabilecek bir jel ürettiler.

Cambridge araştırmacısı Daniel Wangpraseurt, yayınladığı bir makalede “Canlı mercanların optik özelliklerini taklit etmek için selüloz nano malzemelerle katkılı polimer jelleri ve hidrojellerin bir kombinasyonuyla yapay bir mercan dokusu ve iskelet geliştirdik” diyerek tekniklerini diğer araştırmacılara aktardı. Üretilen bu hidrojellere algler eklenerek, aslında yaşayan bir jel oluşturdular.

Oluşturulan jel, hammadde olarak eklenen 3D yazıcılara eklendikten sonra baskı aşamasında ise oldukça karmaşık bir geometri gerektiriyor. Yüzeye çarpan ışığın, iç kısımlardaki alglere ulaşabilmesi için bu geometri oldukça önemli. Bir diğer önemli konu ise, baskı işleminin, çok hızlı ve sıcaklığa maruz bırakılmadan yapılması. Eğer haddinden fazla sıcak veya uzun süreli olursa, jel içerisindeki algler ölebilir ve bütün çalışma boşa gidebilir. Araştırmacılar, işlemin doğru yapıldığı takdirde, bir mercanı neredeyse tamamen taklit edebileceğini öngörüyor. Yapılan tüm bu çalışmalar ise 3D yazıcıların yeteneklerini ve geleceğimizde yerini alacağının kanıtı olarak görülüyor.

Yorum Gönder

sixteen − 11 =