close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

2020’de yaşanması beklenen 5 teknolojik gelişme

2019 yılı teknoloji dünyası için oldukça hareketli geçti. Testler, deneyler, fütürist teknolojiler ve çok daha fazlasına tanıklık ettik. Hal böyle olunca 2020 yılına yönelik beklentiler de yükseldi. Teknolojinin hızla geliştiğini de düşünürsek 2020 yılında hepimizi şaşırtacak teknolojileri deneyimleyebiliriz. İşte 2020 yılında yaşanacak 5 teknolojik gelişme.

5G 2020’ye damgasını vurabilir

Artan bant genişliği, daha basit bir kurulum işlemiyle daha yüksek internet hızları sağlayacak. Ayrıca 5G ağları drone ve sürücüsüz araçların kullanımını kolaylaştıracak, fütüristik, akıllı şehirler için önemli bir altyapı sağlayacak ve araçların diğer akıllı araçlarla hızlı iletişim kurmalarına yardımcı olacak.

5G telefon satışları 2019’da oldukça sınırlı sayıda gerçekleşti. Yüksek fiyatlar ve sınırlı ağ kullanılabilirliği tüketicilerin satın alma hakkında temkinli davranmalarına yol açtı. Ağ kapsama alanı geliştikçe ve Apple (AAPL), Samsung gibi firmaların 5G telsizli amiral gemisi telefonlarını piyasaya sürmesiyle birlikte 2020 çok farklı olabilir. Xiaomi gibi firmaların orta segment için ürettiği telefonlar da bu yayılımı hızlandırabilir. 

Akıllı hoparlörlerde reklam dönemi

Amazon ve Google akıllı hoparlör piyasasına hakim olmuş durumda. Fakat bu iki dev firma bu başarıyı yakalarken bu teknolojik gelişme karşısında bir takım ödünler verdi. Agresif fiyat indirimleri ulaşılan kişi sayılarını artırsa da iki şirketin de önemli bir gelir elde edememesine yol açtı. Bu cihazların ücretli hizmetlerinin de bulunmaması diğer bir dezavantaj olarak görülüyor. Peki bu iki firma bu politika ile neyi hedefliyor? Aslında bu sorunun cevabı ¨reklam gelirleri¨. Amazon, Alexa’yı bir perakende kanalı olarak kullanmayı uzun zamandır denedi ama gerçekten önemli paralar kazanmanın tek yolu reklam gelirlerinden faydalanmak. Bu sebeple 2020 yılında akıllı hoparlörlerde reklamlar duyabiliriz.

Kripto paralar etkili olabilir

Yapılan araştırmalara göre 2025 yılına kadar, akıllı telefonu olan ancak banka hesabı olmayan kişilerin yüzde 50’si mobil olarak erişilebilen bir kripto para birimi hesabı kullanacak. Büyük çevrimiçi pazarlar ve sosyal medya platformları, 2020’nin sonuna kadar kripto para birimi ödemelerini destekleyecek. 2025 yılına kadar dünya çapında banka hesabı kullanmayan vatandaşların en az yarısı, bu yeni mobil özellikli kripto para hesap hizmetlerini kullanacak. Bu verilere bakılırsa 2020 yılında yine kripto para konuşacağız.

Yapay zeka gelişmeye devam edecek

2020’de Yapay Zeka’nın ilerlemesi üç tema üzerinden gerçekleşecek: otomasyon, doğal dil işleme (NLP) ve güvenlik. Genel olarak, yapay zeka sistemlerinin veri bilimcileri, işletmeler ve tüketiciler için otomasyon yoluyla daha hızlı ve daha kolay çalıştığını göreceğiz. Doğal dil işleme, yapay zeka sistemlerinin günlük dili kullanarak sohbet etmesini, tartışmasını ve sorunlarını çözmesini sağlamada önemli bir rol oynayacak. Ve bu ilerlemelerin her birinde, açıklanabilirlikten önyargı algılamaya kadar çeşitli araçlar aracılığıyla yapay zeka verilerinin yönetimi için daha şeffaf ve hesap verebilir uygulamaların ortaya çıkacağına tanıklık edeceğiz.

Sanal gerçeklik çıkışa geçecek

İşletmeler son yıllarda sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarını deniyor, ancak teknolojinin tam potansiyelini görmeye henüz yeni başlıyoruz. 2020 yılında da tüketici ve işletmelere fayda sağlayacak yeni kullanım örneklerinin ortaya çıkması bekleniyor. Bunun dışında tıp alanında artırılmış gerçeklik ile cerrahi asistanlar gibi yenilikleri de deneyimleyebiliriz. Bu teknik kullanımların önümüzdeki yıl mekanik, petrol/gaz ve fabrika işlerini de kapsaması bekleniyor.

Yorum Gönder

3 × five =