close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

2017’de Kitlesel Fonlamayı Şekillendirecek Akımlar

Geride kalan birkaç yılda birbirinden ilginç projelerim başarıya ulaştığına ve kimilerinin ise hedeflerini ıskaladıklarına şahit olduk. İnsanlar artık kitlesel fonlamaya, yöntemin nasıl çalıştığına ve onu neyin müthiş kıldığına hiç olmadıkları kadar aşinalar.

Artan popülerliği ile girişimcilik ekosistemine etkisini artıran kitlesel fonlama, son birkaç yılda olduğu gibi 2017’de de gündem maddesi olmaya devam edecek. Ülkemizde ise özellikle hukuki altyapısı oluşturulmaya başlanan hisse bazlı türü ile konuşulacak.

Küresel evrimine baktığımızda ise kitlesel fonlamanın 2017 yılında üç akım tarafından şekilleneceği öngörülüyor:

DAHA AKTİF DESTEKÇİLER

Kitlesel fonlamanın ilginç projeleri hayata geçirmenin en direkt yolu olduğu daha fazla insan tarafından fark ediliyor. Potansiyel destekçilerin çoğalmasıyla, proje sahiplerinin başarıya ulaşma şansı da artıyor.

Kitlesel fonlama, internet bağlantısına sahip herkesi potansiyel bir destekçi haline getiriyor. Bu noktada, hedef kitlenin çoğunluğunun kitlesel fonlamaya dair bilgilendirilmesi gerektiğini kabul etmek gerekiyor. Proje sahipleri, kitleyi doğru şekilde bilgilendirdikleri takdirde, daha önce kitlesel fonlama deneyimi olmayan insanları dahi destekçilerine dönüştürebilirler.

İYİ EKİPLER

Kitlesel fonlama kampanyaları, girişimlerin gelecek performanslarının 60 günlük bir ön izlemesi olarak görülebilir. Başarılı olmak için iyi planlama, sıkı hazırlık ve titiz çalışma gerekir; tıpkı iş dünyasında olduğu gibi. Bu algı günbegün daha fazla girişimci tarafından benimseniyor. Başlarda bir tek kişi tarafından yönetilen kampanyalar, son yıllarda tutkulu ve yaratıcı girişimci ekipler tarafından yönetiliyor. 2017’de alanında uzman kişilerden oluşturulmuş güçlü ekiplerin kitlesel fonlama başarılarından sık sık bahsedeceğiz.

GÖZ ARDI EDİLEMEZ ALTERNATİF

Girişimcilik ekosistemi küreselleşmenin birliktelik ve destek algısı gibi pozitif etkilerinin görüldüğü yegane alanların başında geliyor. Girişimciler, tecrübelerinden edindikleri dersleri diğerleri ile paylaşarak daha fazla projenin başarıya ulaşmasında rol oynuyor.

Kampanyası başarıya ulaşmış proje sahiplerinin neredeyse tümü kitlesel fonlamayı diğer donanım girişimlerine de öneriyor. Özellikle geleneksel yatırımcılardan destek görmekte zorlanan girişimciler alternatif fon kaynakları ararken, kitlesel fonlamanın göz ardı edilemez bir alternatif olarak yükselişini sürdürmesi işten değil.

Yorum Gönder

one × 3 =