close
Kitlesel Fonlama Kampanyaları

İki Saat İçinde 1 Milyon Dolar Fon Toplayan Mucizevi Çeviri Cihazı

Ufacık bir kulaklık veya sensör yoluyla anlık çeviri yapabilen cihazlar artık sadece bilim kurgu filmlerine özgü değil. Bu cihazlar artık piyasada ve iyi kötü kullanılıyor. Ancak Pilot isimli çeviri cihazı, bilim kurgu filmlerini aratmıyor.

Pilot için basitçe iki farklı dil arasında simültane tercüme yapan bir kulaklık tanımı yapabiliriz. Ancak yaptığı şey bunun çok daha ötesinde; bambaşka kültürlerden iki farklı insanı kendi dillerinde konuşuyormuşcasına rahatça konuşturmak.

Yapmanız gereken tek şey, kulaklığınızın tekini dilini anlamadığınız kişiye vermek ve diğer tekini kendi kulağınıza takmak. Geriye kalanı Pilot simültane tercüme yeteneğiyle halletmiş olacak.

Pilot, şimdiye kadar Indiegogo’da karşımıza çıkan en başarılı teknoloji projelerinden biri. Proje 2016 yılında kitlesel fonlama kampanyasına başladığı ilk 15 dakika içinde 75 bin dolarlık hedefini tamamladı bile. 2 saat sonra ise tam 1 milyon dolar fon elde etti. Kampanya süreci tamamlandığında ise rakamlar 4.427.275 doları gösteriyordu.

Potansiyel destekçilerin dikkatini çekmeyen birçok yenilikçi ürün var. Peki Pilot’u bu kadar özel kılan şey neydi?

Kampanya Öncesi Stratejinin Önemi

Ürünün arkasındaki ekip, kampanya viral hale gelmeden önce ürüne dikkat çekmek için aslında çok güçlü bir ön lansman stratejisine sahipti. Ürün önce Facebook ve YouTube gibi çeşitli sosyal medya platformlarında ilan edildi. Teaser videolarla potansiyel destekçilerin dikkati çekildi, ancak her şey açıkça gösterilmedi, bu da ilgiyi canlı tuttu.

Pilot’un geliştiricisi Wavery Labs, bugüne kadar 25.000 adet sattı ve ön siparişlerden 5 milyon dolar kazandı. Pilot çeviri kulaklığı için belirlenen ön sipariş fiyatı 249 dolar. Cihazı incelemek ve ön sipariş vermek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Gönder

five − three =