close

En Çok Okunanlar

ARIKOVANI

Arıkovanı Girişim Haberleri

Hayal ettiğin her şeyi üret: Rosymill

rosymill 1

Takılardan kalıplara, baskılı devre kartlarından heykellere kadar aklına gelebilecek her şeyi, dilediğin materyali kullanarak üretebilmek ister miydin? Dışa bağımlılıktan kurtularak özgür bir şekilde kendi materyallerini üretmek isteyen bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirilen Rosymill freze makinesi şimdi Arıkovanı’nda kitlesel fonlamada!

Rosymill nedir?

Rosymill; ahşap, plastik, metal gibi malzemeleri kullanarak takı, kalıp, baskı devre kartı gibi ürünlerin üretilebildiği, %100 yerli üretime sahip, bilgisayar kontrollü ve üç eksenli bir masaüstü freze makinesidir.

Freze nedir?

Freze, kesici bir ucun kendi ekseni etrafında dönerek, çeşitli materyallere talaş kaldırma metoduyla şekil verme işlemine verilen genel isimdir. Uzun yıllar önce icat edilen bu sistem, yıllar içerisinde gelişerek günümüzdeki halini almış, freze makineleri endüstrideki üretim aşamalarında sıklıkla kullanılır hale gelmiştir.

Rosymill ile hangi malzemeleri kullanabilirsiniz?

Rosymill ile neredeyse aklınıza gelebilecek her malzemeyi özgürce kullanabilirsiniz. Alüminyum, bakır, Pirinç, PCB, Ahşap, MDF, Pleksi, Strafor, Polietilen ve daha birçok malzeme Rosymill’de rahatlıkla kullanılabilir.

Neden Rosymill?

  • Rosymill, tamamen güvenli ve sessiz çalışır. İşlem sırasında ortaya çıkan talaşların kontrol edilebilmesi için operasyonun yapıldığı bölme tamamen kapalı bir tasarıma sahiptir.
  • Cihaz, masanızda oldukça küçük yer kaplayacak ve kolayca taşınabilecek bir tasarıma sahiptir. Bu boyutlarına rağmen, dakikalar içerisinde saç teli inceliğindeki hassasiyetiyle bir ürünü üretebilir.
  • Cihazı kullanmayı öğrenmek oldukça basittir. Kullanabilmek için tasarımcı, mühendis, tekniker veya atölye sahibi olmanıza gerek yoktur.
  • Çalışması için ihtiyaç duyduğu bütün parçaları bünyesinde barındırır. Tasarım bütünlüğünü bozabilecek çıkıntılara sahip değildir.
  • Arduino tabanlıdır ve açık kaynak kodlu yazılımlarla tamamen uyumludur.
  • CAM ve CAM gibi birçok yazılımla uyum içerisinde çalışır.

Arıkovanı’nda kitlesel fonlamada!

Dışa bağımlılıktan kurtularak özgür bir şekilde kendi materyallerini üretmek isteyen bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirilen Rosymill freze makinesi şimdi Arıkovanı’nda kitlesel fonlamada! Buradan Rosymill’in proje sayfasına giderek detaylı bilgi edinebilir, ön sipariş fırsatlarından yararlanabilir, desteklerinizle Türkiye’nin yenilikçi teknolojilere destek olabilirsin! Üstelik yüzde yüz yerli tasarıma sahip bu ürün şimdi 399 TL değerindeki aksesuar ve başlangıç kiti hediyesiyle geliyor!

Devamını Oku

İpuçları

Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Coronavirus’e karşı otonom teslimat araçları

otonom teslimat araçları

Henüz birkaç ay önce hayatımıza giren ve kısa sürede pandemiye dönüşen Coronavirus COVİD-19 salgını, bütün dünyayı etkisi altına aldı. Dünya genelinde birçok ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanırken hayat neredeyse durma noktasına geldi. Sokağa çıkmanın bir o kadar tehlikeli olduğu bu dönemlerde ise insanların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerekiyor. Bu noktada virüsün ilk yayıldığı Çin’de karşımıza çıkan otonom teslimat araçları, alışveriş ihtiyacımızı güvenli bir şekilde karşılayabilir.

Talep gitgide artıyor

Otonom teslimat araçları üreten Çinli bir girişim olan Neolix, COVİD-19 salgınıyla birlikte aldıkları sipariş sayısının hızla arttığını açıkladı. Şirket yetkilileri yaptığı açıklamada, kuruluşlarından beri sadece 125 adet kamyonet ürettiklerini, son iki ayda ise 200’den fazla sipariş aldıklarını belirtti. İnsanların algılarının da değiştiğini belirten yetkililer, salgın ile birlikte otonom araçlara olan ilginin tavan yaptığını söylüyor.

Caddeleri dezenfekte edebiliyor

Pekin merkezli Neolix şirketi tarafından üretilen kamyonetler, Coronavirus’un en çok etkilediği bölgelerde ihtiyaç sahiplerine tıbbı malzemeleri sürücüz bir şekilde götürmeyi başardı. Aynı zamanda sağlık çalışanlarına yiyecek ve içecek teslimatı da sağlayan bu robotlar, GPS ve görüntüleme sistemini kullanarak bazı eklentiler yapıldığında caddeleri dezenfekte etmek için de kullanılabiliyor.

Herkesin alışveriş ihtiyacını karşılayabilmesi hayal ediliyor

Günümüzdeki COVİD-19 salgınında otonom teslimat robotları yalnızca küçük bir görev edinebilse de, gelecekteki olası salgınlarda herkesin yardımına koşabilmesi hayal ediliyor. Caddelerde dolaşan bu sürücüsüz kamyonetler, herkesin evinin önünde kısa bir süre durarak kimseyi riske atmadan alışveriş yapmasını sağlayabilir. Bu nedenle Çin Hükümeti, otonom araç girişimlerine ciddi desteklerde bulunuyor. Hazırlanan bir rapora göre yalnızca 125 kamyonet üreten, 200 de sipariş alan Neolix, hükümet desteğiyle birlikte bu yıl 1000’den fazla araç üretebilecek.

Dev şirketlerden talepler yüksek

Sürücüsüz kamyonetler, teslimat drone’ları gibi otonom teslimat araçları, e-ticaret devlerinin uzun bir süredir ilgi alanında. Şirketler, hazırladıkları raporlarda 2030 yılına kadar 1 milyar sürücüsüz teslimatın yapılacağını öngörüyor. Bu nedenle alibaba.com, jd.com dev e-ticaret şirketleri bu alana çok yüksek miktarlarda yatırımlar yapıyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan alibaba’nın kurucususu Jack Ma, kendi otonom araçlarını üretmek için yatırım yaptıklarını belirtmişti.

Devamını Oku

Dünya

Kitlesel Fonlama

Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap 8

Girişimciler, daima yeni şeyler öğrenmeye hevesli ve gelişime açık olmalarıyla bilinir. Sürekli gelişimin en temel kaynaklarından biri de sürekli okumaktır. Özellikle COVİD-19 pandemisinden evlerimize kapanmak zorunda kaldığımız bu günler, yoğun hayat temposuna bir mola verip, okumak ve gelişmek için mükemmel bir dönem. Bu yazımızda da her girişimci adayının okuması gereken 5 kitabı sizler için derledik.

1- Sil Baştan – David H. Hansson, Josan Fried

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap

Yazarları bu kitapta anlattıklarıyla klişeleri yıkarak farklı bakış açıları sunmayı hedefliyor. Kitabın ilk bölümünde çok başarılılara, işlerini hayatlarının merkezine koyan işkoliklere, liderlere, yeni girişimcilere, büyük veya küçük işletme sahiplerine, kısacası bazı yönetim klişelerinden kurtarmaya çalışan herkese yazıldığı söyleniyor. Eğer klasik girişimcilik üzerine kitaplar gibi bir iş planı yazın, rekabeti inceleyin, yatırımcı arayın gibi tavsiyeler istiyorsanız, bu kitapta umduğunuzu bulamayabilirsiniz.

2- İş Modeli Üretimi – Yves Pigneur, Alexander Osterwalder

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap 2

Yeni bir iş modelinin nasıl tasarlanacağını, nasıl hayata geçirileceğini, eski bir modelin nasıl analiz edileceğini ya da yenileneceğini öğrenmek istiyorsanız, hemen “İş Modeli Üretimi” kitabına başlayabilirsiniz. Kitap, dünyanın önde gelen şirketlerinin kullanmakta olduğu güçlü ve uygulanabilir inovasyon tekniklerini öğretiyor.

3- Yalın Yeni Girişim – Eric Ries

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap 3

Eric Ries, kitabıyla şirketlerin her zamankinden fazla inovasyon yapmaya ihtiyaç duydukları bir dönemde, başarılı girişimlere imza atmak için bilimsel bir yöntem sunuyor. Özellikle belirsizlikten oluşan sis bulutunun içine dalarak, sürdürülebilir bir iş için başarılı bir yol bulmaya çalışan girişimciler için. Yalın üretim ve yönetim ilkelerini uygulayarak girişimciliği baştan tanımlıyor.

4- Outliers (Çizginin Dışındakiler)-Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap 4

Malcolm Gladwell kitabında, normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin hayatlarını tuhaf ve alışılmadık bir mantıkla izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor.

5- Akıldışı Ama Öngörülebilir – Dan Ariely

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap 5

Klasik iktisat kuramlarının dışına çıkan Davranışsal İktisat akımının en önemli iktisatçılarından biri Dan Ariely. Beklentilerin, duyguların, sosyal normların ve gözle görülemeyen görünüşte mantıksız diğer kuvvetlerin akıl yürütme becerilerimizi nasıl çarpıttığını gösteriyor.

Geleceği Görenler – İnternet Girişimleri Kitabı

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap 6

Henüz internetin yeni yeni kullanılmaya başladığı bir dönemde bazen dev bir şirketin yönetimini reddedip kendi işini kuran genç bir iş adamının hayatına, bazen gül gibi mesleğini bırakıp çok yeni bir alana odaklanan cesur mühendislerin dünyasına konuk olacaksınız. Türk internet girişimcilerinin çarpıcı hikâyelerini konu alan Geleceği Görenler, bir kitlesel fonlama kampanyasıyla Arıkovanı’nda hayata geçti. Fonlama sürecini başarıyla tamamlayan Geleceği Görenler, şu anda Arıkovanı Mağaza’da! Buradan proje sayfasına giderek detaylı bilgi edinebilir, sipariş verebilirsiniz.

 

 

 

Devamını Oku

Sosyal Girişimcilik