close

En Çok Okunanlar

ARIKOVANI

Arıkovanı Girişim Haberleri

Çocuklar İçin en güzel karne hediyeleri Arıkovanı’nda!

karne hediyeleri

Çocukların karne heyecanı ile birlikte tatil planları çoktan yapıldı. Bu tatil süresince dinlenmek ve eğlenmek kadar öğrenerek yeni deneyimler yaşamak da önemli. Arıkovanı’nda çocukların keşfederek yeni şeyler öğrenmesini sağlayacak pek çok teknoloji bulunuyor. Siz de bu teknolojileri inceleyerek çocuğunuz için en faydalı karne hediyeleri arasında seçim yapabilirsiniz.

Twin – Çocuklar İçin Bilim Kiti

Çocuğunuzun hayal gücünü geliştirecek, eğlenceli ve öğretici bir robotik seti olan Twin, kodlama öğrenmek, öğrendiklerini pekiştirmek isteyen çocuklar için birebir. İçinde mıknatıs ile birleşen 25 adet elektronik modül ve 25 örnek deney ile çocuklar hayal gücünü kullanarak sınırsız sayıda proje geliştirebilir. Çocuğunuzun geleceğin en önemli meslek alanlarında kullanılacak teknolojileri erken yaşta keşfetmesini isterseniz, buradan proje sayfasına giderek sipariş verebilirsiniz.

Bulut Board – Çocuklar İçin Kodlama Kiti

Günümüzde çocuklar teknolojiyle çok küçük yaşta tanışıyorlar. Bu teknolojiyi kullanırken, aynı zamanda kendi teknolojilerini üretmeyi öğrensinler diye Bulut Board geliştirildi. Kodlama ve elektronik eğitim kiti olan Bulut Board, üzerinde çocukların tüm duyularını etkileyen ışık, sıcaklık, mikrofon, mesafe, grafik ekran, bluetooth gibi birçok uygulama modülü bulunduruyor. Çocuklar ise bu modülleri kendi arasında etkileştirerek, birbirinden eğlenceli uygulamalar gerçekleştirebiliyorlar. Buradan Bulut Board’un sayfasına giderek, detaylı inceleyebilir, sipariş verebilirsiniz.

MAKEY 2.0 – Modüler Elektronik Yapboz

Birbirine mıknatıslar ile bağlanan ve her biri belirli bir elektronik işlevi yerine getiren yapı bloğu kütüphanesi olan Makey, altı farklı kategori yani altı farklı renk altında toplanmış 95+ modül bulunduruyor. Çocuklar da farklı modülleri birleştirerek farklı işlevlere sahip robotlar, araçlar ve projeler geliştirebiliyor. Örneğin Makey sayesinde çocuklar güç, ışık sensörü ve motor modülü ile saniyeler içerisinde aydınlıkta giden ve karanlıkta duran bir araba yapabiliyor. Buradan Makey’in proje sayfasına giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Alya – 3D Printer

Mühendis bir babanın, kızına 3D yazıcıyla oyuncak üretme fikriyle ortaya çıkan Alya, ekonomik ve kolay kullanımıyla dikkat çekiyor. Çocukların güvenliği düşünülerek tasarlananan Alya, hammadde olarak doğal bir malzeme olan PLA kullanmakta ve zararlı bir gaz çıkışı çalışma sırasında oluşmamaktadır. Aynı zamanda baskı sırasında yüksek sıcaklıklarda PLA’yı eriten uç, çocukların erişemeyeceği bir bölümde muhafaza ediliyor. Böylelikle çocukların aklına gelebilecek her şeyi güvenli bir şekilde bastırabileceği bir 3D yazıcı ortaya çıkıyor. Buradan Alya’nın proje sayfasına giderek detaylı bilgi alabilir, sipariş verebilirsiniz.

Görüldüğü üzere Arıkovanı’nda çocuklar için birbirinden özel teknolojiler mevcut. Siz de bu ürünleri inceleyerek sipariş verebilir, çocuğunuz için en verimli karne hediyesini alabilirsiniz.

Devamını Oku

İpuçları

Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Yeni nesil akıllı lens

akıllı lens

Kaliforniya merkezli Mojo Vision şirketi dünyanın ¨ilk gerçek akıllı kontak lens¨ projesinin ayrıntılarını paylaştı. Henüz geliştirme aşamasında olan bu proje önümüzdeki döneme damga vuracak özelliklere sahip. İşte Mojo akıllı lens hakkında bilmeniz gerekenler…

Akıllı lensler, Mojo Vision’un 5 yıldır üzerine çalıştığı bir proje. Şirket bu konuda ince eleyip sık dokuyor ve değişim yaratacak bir ürün çıkarmaya uğraşıyor. Şirketin kurmay kadrosu daha önce Apple, Google, Amazon ve Microsoft gibi dünyaca ünlü firmalarda çalışmış isimlerden oluşuyor. Ekip, bu teknolojiyle beraber önemli bir değişim yaratmaya hazırlanıyor. Peki ama akıllı lensler ile ilgili beklentimiz ne olmalı?

Çok önemli bir toplantı sırasında telefonunuzun çaldığını düşünün. Kimin aradığını merak ediyorsunuz fakat cebinizden telefonu çıkartıp bakmak toplantının havasını bozabilir. İşte akıllı lensler bu problemi ortadan kaldırabiliyor. Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey gözünüzün köşesine doğru bakmak olacak. Bu sayede ara yüz aktif olacak ve arayan kişinin kim olduğunu rahat bir şekilde görebileceksiniz. Aynı durum saatinize bakmak istediğiniz durumlarda da geçerli olacak.

Kontakt lens takmaktan bir farkı olmayacak

Objektif tam olarak korneada yer alacak ve normal kontakt lens takmaktan bir farkı olmayacak. Retina üzerindeki gerekli hesaplamaları yapan ekip, ürünün güvenlik standartlarında olduğunu söylüyor. Geliştirme aşamasında olan teknoloji hakkında açıklamada bulunan Mojo Vision’ın kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Mike Wiemer, ¨Kendiniz gibi olmanıza ve kendiniz gibi görünmenize yardımcı olacak bir teknoloji yaratmak istiyoruz.¨ ifadelerini kullandı.

Akıllı kontak lens üretimi oldukça karmaşık bir iş olarak gözüküyor. Alphabet bile bu konudaki denemelerinde büyük zorluklar yaşadı ve akıllı lens birimine yeni bir anlayış getirmek durumunda kaldı. Bu özel teknoloji için doğru sensörlerin doğru boyutlarda yapılması gerekiyor. Bunun yanı sıra her şeyi çalıştıracak bir güce ve ekran sensörüne de ihtiyaç duyuluyor. Bu sensörler, özel kablosuz radyolardan göz izleme ve görüntü sabitleme için hareket sensörlerine kadar çeşitlilik gösterebiliyor.

Mojo Vision, üretilecek bu akıllı lensin ¨şimdiye kadar yapılmış en küçük ve en yoğun ekran¨ olduğunu söylüyor. Şu aşamada mercek bileğe takılan bir giyilebilir cihazdan güç alıyor. Fakat önümüzdeki dönemde bu noktada bir değişiklik de yapılabilir.

Mojo Vision, ürününü hem tüketiciler hem de işletmeler için hazırladığını söylüyor. Ancak öncelik görme problemi yaşayan insanlar. Şirket Kaliforniya, Palo Alto’da Görme Engelliler Merkezi ile ortaklık yürütüyor. Şirket ayrıca düzenlemeler noktasında da FDA uzmanlarıyla birlikte çalışıyor.

Devamını Oku

Dünya

Kitlesel Fonlama

Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Girişimcilerin zamanı etkili kullanabilmesi İçin 5 tavsiye

zamanı etkili kullanmak

Bir insanın sahip olduğu en değerli şeylerden biri zaman ve ne yazık ki çok hızlı geçiyor. Özellikle iş dünyasında zamanı etkili kullanabilmek oldukça önemli aksi takdirde işler yetişmediği gibi kendimize ayırdığımız zaman da gitgide azalabiliyor. İş dünyasındaki profesyonellerden ve zaman yönetimi konusundaki uzmanlardan, oldukça fazla çalışması gereken girişimcilere zamanı etkili kullanmak için tavsiyeler.

1-Mobil bildirimleri yönetin

İnternetin ve akıllı cihazların hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte bu cihazlara olan bağlılığımız da o derece arttı. Neredeyse her dakika cihazlarımıza bildirimler geliyor ve bir şekilde dikkatimizi çekmeyi başarıyor. Genellikle merak uyandıran bu bildirimler, içeriğine bizi çekerek yapmakta olduğumuz işten uzaklaştırabiliyor. Bu yüzden odaklanarak çalışmanız gereken durumlarda sadece ihtiyacınız olan bildirimleri açarak dikkatinizi dağıtmasına izin vermemekte fayda var. Eğer e-postalarınızı ne zaman kontrol etmeniz gerektiğini planladıysanız ve önemli mesaj beklemiyorsanız, sadece arama bildirimlerini açık bırakmak oldukça işinize yarayabilir.

2- Zamanlayıcı kurun

İstatistiklere göre bir işi yaparken dikkatiniz dağıldığında tekrar odaklanmak 23 dakika sürüyor. Bu da kaybedilen 23 dakika anlamına geliyor. Ancak bir zamanlayıcı yardımıyla kurduğunuz zaman diliminde kendinize söz vererek ve dikkatinizi bir şeyin dağıtmasına izin vermeyerek yapacağınız çalışmalar oldukça verimli olabilir. Örneğin Pomodoro Tekniği ismi verilen bir teknikle zamanlayıcınızı 25 dakikaya kurarak kısa çalışmalarla bunu her gün yaptığınızda, her geçen gün 25 dakikada yaptığınız iş miktarının arttığını göreceksiniz.

3- Zaman kaybetmemeniz gereken şeylerin farkında olun

Ne kadar verimli çalışırsanız çalışın veya ne kadar iyi bir iş çıkarırsanız çıkarın, sizin bir işinize yaramıyorsa bunu zamanı etkili kullanmak yerine zaman kaybı olarak kabul edebilirsiniz. Kendinize çıkardığınız günlük ve haftalık planları yaparken önceliklerinizi mutlaka bilmeniz gerekiyor. Her çalışan kendine mutlaka bir “yapılacaklar listesi” çıkarır. Şimdi sıra “yapılmayacaklar listesi” çıkarmakta.

4- Haftanızı planlayın

En önemli zamanlama ipuçlarından biri haftanızı hafta başında planlamaktır. Her hafta yapmanız gereken bir işi daima aynı gün ve aynı saatte yapmak alışkanlıkla birlikte zihninizde de olumlu bir etki yaratabilir. Ayrıca kafanız dağınıkken yaptığınız anlık planlamalar yerine, zekanızın size neyin zaman kazandıracağına odaklandığı bir anda planlama yapmak kesinlikle daha verimli olacaktır.

5- Daima not alın

Beynimiz her gün binlerce düşünceyi işler ve bazen aklımıza o anda yapamayacağımız bir iş gelebilir. Kafa karışıklığı yaratan bu düşünceler zaman yönetimimizi etkiler çünkü asıl yapmamız gereken işe odaklanamayız. Ancak yanımızda not alabileceğimiz herhangi bir şey olursa o an aklımıza gelenleri yazabilir, böylelikle hem unutmaz hem de asıl yapmamız gereken işe odaklanabiliriz.

Devamını Oku

Sosyal Girişimcilik