close

En Çok Okunanlar

ARIKOVANI

Arıkovanı Girişim Haberleri

Güneş enerjisi İle sınırsız yaşa: Sunmood

güneş enerjisi

Elektronik eşyaların hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte elektrik ihtiyacımız da artmaya devam ediyor. Özellikle akıllı telefon gibi şarjlı cihazları daima yanımıza taşıyor, sürekli kullanıyoruz. Gelelim ki pil teknolojilerinin akıllı yazılım teknolojileri kadar hızlı gelişmediğini rahatlıkla görebiliriz. Lakin güneş enerjisi teknolojisi hızla gelişiyor. Birçoğumuz gün içerisinde cihazının şarjının bitmesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Günlük aktivitelerimiz önemli bir kısmını dijital cihazlardan yaptığımızı düşündüğümüzde bu durum can sıkıcı olabiliyor.

Cihazlarının şarjının yeteri kadar uzun dayanmaması dışındaki bir diğer sorun ise şarj edecek kaynak bulamamak. Evimizde veya ofisimizdeyken rahatlıkları cihazlarımızı şarj edebiliyoruz. Peki ya bir doğa seyahatine çıktığımızda? Veya herhangi bir elektrik olmayan ortamda? Doğadaki çok güzel bir gün batımı manzarasının fotoğrafını şarjınız olmadığı için yakalayamamak can sıkıcı olsa gerek. Neyse ki teknoloji artık bu sorunun da üstesinden rahatlıkla gelebiliyor çünkü sınırsız sayılabilecek kadar enerji sağlayabilen bir kaynağımız var: Güneş.

Güneş Enerjili Şarj Aleti

Kendimize ait bir enerji santralini yanımızda taşıyabilmek heyecan verici değil mi? Sunmood tam da bunun için geliştirildi. Rahatlıkla taşınabilen bu güneş enerjili şarj aleti güneşin olduğu her yerde USB ile çalışan elektronik aletlerini şarj edebilmenizi sağlıyor. Hatta SUNBAG’i sırt çantanızın üzerine koyduğunuz takdirde siz yürüyüşünüzü yaparken o cihazlarınızı şarj edebiliyor.

Güneş Enerjili Hoparlör

Parkta, plajda, ormanın derinliklerinde, terasta aslında her yerde gözlerimizi kapatıp müziği hissetmeyi siz de çok sevmiyor musunuz? Tabii bunun için ya bir elektrik kaynağına -böyle alanlarda bulmak çok kolay olmuyor- ya da şarjlı bir hoparlöre ihtiyacınız var. Tabi hoparlörler hatırı sayılır bir enerjiye ihtiyaç duyduğu için şarjlar çabuk tükenebiliyor. Bu sorunları ortadan kaldırmak için üretilen SUNTOUCH dilediğiniz yerde müzik doyasıya müzik dinleyebilmenizi sağlıyor. Ayrıca güneş olmayan ortamlarda şebekeden de hoparlörlerinizi şarj edebilirsiniz. Güneş enerjisi daima sizinle…

Siz de milyonlarca yıldır dünyamızı aydınlatan Güneş’in enerjisinden faydalanmak ve elektrik kaynağınızı dilediğiniz her yere götürmek isterseniz, buradan Sunmood’un proje sayfasına giderek detaylı inceleyebilir, sipariş verebilirsiniz.

Devamını Oku

İpuçları

Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Otonom taksi İle seyahatler başlıyor

otonom taksi

Uber’in Çin’deki en büyük rakibi olarak gösterilen Didi Chuxing, otonom taksi filosunu hizmete sunmak için çalışmalara başladı. Çin’in ilk büyük ölçekli kendi kendine sürüş taksi hizmeti olmayı hedefleyen Didi, 4. Seviye sürüş araçlarını Şangay’ın Jiading Bölgesi’nde kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Otonom otomobiller, son dönemde sıkça gündeme gelen bir konu. Bu alanda yeni bir gelişme ise Çin’de yaşandı. Otonom taksi filosunu hizmete sunmaya hazırlanan Didi Chuxing, önemli bir aşama kaydetmiş gibi gözüküyor. Şanghay hükümeti de bu konuya olumlu bir şekilde yaklaşıyor. Otonom taksi filosunun test edilmesine izin verildiği geçtiğimiz günlerde şirket CEO’su tarafından duyuruldu. Bu duyuru Şangay Dünya Yapay Zeka Konferansında yapıldı.

Cheng tarafından basına yapılan açıklamada, ¨Teknoloji ancak insanların hayatlarına değer kattığında önemli bir hal alıyor. Sıradan vatandaşlara büyük ölçekli, özerk filolara erişim izni vermenin gelecekteki şehirler için ortak güvenlik, verimlilik ve sürdürülebilirlik hedefimize ulaşmamızın anahtarı olduğuna inanıyoruz.¨ ifadelerini kullandı.

Başlangıçta otomobillerde bir insan şoför de bulunacak. Bu araçların planlamaları da 30 farklı modeli kapsayacak. Bu modellerde Seviye 4 özerk araçlar da bulunuyor. Seviye 4; Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından tanımlandığı üzere, temelde otomatik sürüş araçları anlamına geliyor. Henüz hiçbir otomobil üreticisi tarafından kamuya açık bir şekilde kullanılmayan bu teknoloji, oldukça heyecan verici özellikler taşıyor. Bu teknolojinin hayata geçişi ile ilgili kesin bir tarih ise henüz açıklanmadı.

İlk otonom taksi Baidu’dan

Didi’nin CEO’su Zhang Bo heyecan veren teknolojik gelişme ile ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, ¨Oto-sanayi ortaklarımızla birlikte çalışan DiDi, Çin’de büyük çaplı robo-taksi hizmetini gerçekleştiren ilk iş olma potansiyeline sahip. ” ifadelerini kullandı. Her ne kadar Zhang Bo Didi’yi ilk özerk otonom araç üreticisi olarak tanımlasa da, bu alanda ilk olma unvanı Baidu’ya ait. Kendi kendine sürüş taksi hizmeti için planlarını açıklayan ilk şirket olan Baidu, 2019’un sonunda Changsha’da hizmet vermeyi planlıyor.

Kendi kendine sürüş hizmetlerine yönelik çalışmalar dünyanın dört bir yanında aralıksız devam ediyor. Uber geçtiğimiz aylarda yeni otomatik sürüş arabasını duyurdu. Waymo da bu yolda kararlılıkla ilerleyen şirketler arasında yer alıyor. Son dönemde gerçekleştirdiği çalışmalarda teknoloji gündemini belirleyen Elon Musk’ın Tesla’sı da otonom taksiler için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Görülen o ki tüm dünya yakın bir dönemde otonom otomobilleri aktif bir şekilde kullanacak. Yolculuklarımızı bir şoför olmadan tamamladığımız günler uzakta değil.

 

Devamını Oku

Dünya

Kitlesel Fonlama

Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Kitlesel Fonlamanın Kısa Tarihi

kitlesel fonlama tarihi

Kitlesel Fonlama, son yılların popüler kavramları arasında yer alıyor. Her ne kadar yakın zamanda ön plana çıksa da temel prensipleri yüzyıllar öncesine dayanıyor. Şimdi gelin, Kitlesel Fonlama tarihini birlikte inceleyelim.

Mikro kredilendirme ilkeleri, 1700’lerin başlarında, Jonathan Swift’in İrlanda Kredi Fonu’nu kurduğu İrlanda’ya kadar uzanıyor. Fon; düşük gelirli, kırsal alanlarda yaşayan ailelere teminat veya kredi geçmişi olmayan küçük krediler sağlamıştır. 1800’lere gelindiğinde, İrlanda’da 300’den fazla program katılımcı oldu ve kısa süreliğine bireylere küçük miktarlar verildi. Bu sayede ilk adım atılmış oldu.

Aradan yıllar geçti ve 1976 yılına gelindiğinde modern mikro-finansmana öncülük etmekte olan Dr. Muhammed Yunus ortaya çıktı. Yunus, serbest meslek sahipliğini teşvik etmek ve yoksul bireylere bankacılık olanakları sağlamak amacıyla Bangladeş’te bir araştırma projesi başlattı. Program 5 yıl içinde 30.000’den fazla üyeye ulaştı ve bugün 8 milyondan fazla borçluya hizmet veren Grameen Bank’ın ortaya çıkmasına vesile oldu.

Bilindiği gibi 90’lı yıllarla birlikte teknolojik gelişmeler hız kazandı. Popüler mesajlaşma araçlarının ve sosyal paylaşım platformlarının ortaya çıkmasıyla birlikte çevrimiçi olarak daha fazla bağlantı kurulmaya başladı. Kitlesel fonlamanın gelişmesine spontane olaylar da etki etti. Örneğin İngiliz müzik grubu Marillion, online olarak duyurdukları ABD tur fonlaması için 60.000 dolar para topladı.

Sanatçılar için ArtistShare sahneye çıktı

Marillion örneği, kitlesel fonlama açısından birçok gruba rehber oldu. Bu gelişmelerin ardından sanatçılar için ilk özel fan-finansman platformu olan ArtistShare, 2000 yılında sahneye çıktı. Kitlesel fonlama, daha o günlerde önemli bir potansiyel barındırdığını gösteriyordu.

Tüm bu gelişmelerin ardından bireylerin geleneksel bir bankanın sınırları dışında borç para vermesine izin veren platformlar ortaya çıkmaya başladı. 2005 yılında ortaya çıkan Kiva da bunun en güzel örneklerindendi. Kiva, borç verenlere, gelişmekte olan ülkelerde yoksullukla mücadele amacıyla yoksul bireylere küçük krediler sağlama fırsatı verdi. 2005’ten bu yana Kiva, yüzde 99’luk geri ödeme oranı ile crowdfunded kredilerde etkileyici bir şekilde 425 Milyon Dolar kazandı.

Daha sonraki yıllarda, benzer modellere sahip pek çok platform ortaya çıktı. Sosyal medyanın hızlı yükselişi de bu büyümeye katkıda bulundu. 2006 yılında, bu büyüyen sosyal momentum ile birlikte fundavlog kurucusu Michael Sullivan, “crowdfunding” terimini kullandı. 2008 ve 2009 yıllarında ise bu alana şekil verecek iki büyük marka IndieGoGo ve Kickstarter ortaya çıktı. Bu markalar sosyal medya ile önemli bir entegrasyon sağladı ve hızla büyüdü.

Türkiye’nin kitlesel fonlama platformu: Arıkovanı

Arıkovanı, kitlesel fonlama alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla Türkiye’de bu konsepti benimseyen markaların başında geliyor. Girişimcilerin geliştirdikleri teknoloji ve inovasyon odaklı projelerin hayata geçmesi için ihtiyaç duydukları kaynağı toplumdan edinmesini sağlayan Arıkovanı, proje sahiplerine pek çok avantaj sağlıyor.

Proje sahiplerine üzerinde çalıştıkları ürünleri hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları maddi kaynağı toplama fırsatı sunan Arıkovanı, Türkiye’nin yerli teknoloji üretimini artırmayı ve topluma teknoloji üretimine destek olma bilincini kazandırmayı hedefliyor.

Siz de Türkiye’nin yerli teknolojilerine destek olmak istiyorsanız www.arikovani.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku

Sosyal Girişimcilik