close

En Çok Okunanlar

ARIKOVANI

Arıkovanı

Arıkovanı Projeleriyle Engeller Aşılıyor

wewalk-4

Her yıl onlarca yerli projenin hayata geçtiği Arıkovanı’nda, engelleri bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak projeler de bulunuyor. “Teknolojiyle aşılamayacak engel yok” düşüncesiyle yola çıkan bu projeler, aldığı ödüllerle ve yatırımlarla dünya çapında ilgi görmeye devam ediyor.

Görme engelliler İçin tasarlanan akıllı baston: WeWalk

Dünyamızda yaklaşık 36 milyon görme engelli insan bulunuyor. Birçoğumuzun gündelik hayatında kolaylıkla yaptığı aktiviteler onların karşısına büyük engeller olarak çıkabiliyor. Bu engelleri aşmak için 2016 yılında WeWalk projesi Arıkovanı’nda yola çıkmıştı. Kitlesel fonlama yöntemiyle 888 destekle 289.971 TL fon toplamayı başaran WeWalk, başarıyla hayata geçerek görme engelli insanlara ulaşmıştı.

Görme engelliler için tasarlanan akıllı baston WeWalk, 3 devrimsel özellikle karşımıza çıkıyor.

  • Engelleri Algılayarak Uyarır
    Göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri algılayarak uyarır.
  • Akıllı Telefona Bağlanır
    Akıllı telefonunuza bluetooth ile bağlanarak WeWalk mobil uygulamasına entegre çalışır.
  • Mobil Uygulamalarla Sürekli Gelişir
    Mobil uygulamayla bağlantısı sayesinde her geçen gün yeni özellikler kazanır.

Tabi WeWalk’ın sunduğu özellikler bunlardan ibaret değil. Google Maps üzerinden kayıtlı konumlarınıza navigasyon alabilir, Alexa Asistan’ı etkinleştirerek sesli komutlar verebilirsiniz.

Gelecekte ise taksi ve araç çağırma gibi uygulamalar yüklenerek WeWalk geliştirilmeye devam edecek.

Sunduğu bu deneyimlerle sadece Türkiye’de değil, dünyada da büyük ilgi görmüştü. Hatta ülkemize ilk kez gelen Edison Ödülü dahil, birçok ödüle ve yatırıma layık görüldü.

Arıkovanı’nda başarıyla fonlanan WeWalk, Dünya Engelliler Haftası’nda 25 adet sınırlı stokla Arıkovanı Mağaza’da satılmaya başlıyor.

Siz de buradan proje sayfasına giderek sipariş verebilirsiniz.

 

İşitme Engelliler İçin Akıllı Saat: SenseWatch

Teknoloji sayesinde aşılamayacak engel yok. İşitme engeli onlardan sadece bir tanesi. Sense Watch akıllı saat bu engeli aşmakla kalmıyor, size yeni hisler de kazandırıyor.

“Hayal et, hisset, engel tanıma” parolasıyla yola çıkan Sense Watch, yerli bir girişimin ürünü. Oğuzhan Aydemir ve ekibi, geliştirdiği akıllı teknoloji için şunları ifade ediyor:

“Engel, bir çaresizlik değil.Gerçek engel, çaresizliği yok etmemek için çaba sarf etmemek. Şimdi teknoloji desteği ile engelleri aşma Vakti. İşitme engelli bireyler için geliştirilen Sense Watch’la pek çok şeyin mümkün olduğu yeni bir dönem başlıyor.”

İşitme engelli bireyler için geliştirilen SenseWatch, sahip olduğu akıllı titreşim özellikleriyle, kullanan kişiye hissetmediği şeyleri hissettiriyor. Akıllı saat bunu, sesleri titreşime dönüştürerek yapıyor. Böylece çevreyi, insanları, nesneleri, kısacası etrafınızda olup biten her şeyi daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. Akıllı saat aynı zamanda çevredeki sesleri algılayıp yazıya da çevirebiliyor ve tüm akıllı cihazlarla entegre çalışabiliyor. Yani akıllı telefonunuza gelen mesaj ve aramaları da saatinizden takip edebiliyorsunuz.

Buradan SenseWatch proje sayfasına giderek detaylı inceleyebilirsiniz.

 

read more

İpuçları

Dünya

Yeni Google Glass ile tanışın
Dünya

Yeni Google Glass Geliyor

Google geçtiğimiz günlerde Google Glass Enterprise Edition 2’yi tanıttı. Özellikle iş amaçlı kullanım için tasarlanan Google Glass’ın bu yeni modeli, pek çok yenilik sunuyor. Google Glass, 2013 yılında ilk artırılmış
read more
Google arabaları hava kirliliğini ölçecek
Dünya

Hava kirliliği Google arabalarıyla ölçülecek

Google, yenilikçi çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Şirket son olarak hava kirliliği üzerine çalışmalar yaptığını duruydu. Geliştirilen son çalışmanın tamamlanması durumunda Google araçları hava kirliliğini ölçebilecek. Google bu çalışması ile
read more

Kitlesel Fonlama

Kitlesel Fonlama

Evinizin İçindeki Bahçe:iHarvest

evde bitki yetiştirme

Birçoğumuz bitki yetiştirmekten büyük keyif alsak da şehir yaşamının kısıtlı imkanlarından dolayı küçük saksılarla yetinmek zorunda kalıyoruz. Eğer eviniz yeterince güneş almıyorsa veya yetiştirmek istediğiniz bitki saksıda yetiştirmeye uygun değilse ne yazık ki bu da mümkün olmuyor. Tüm bu zorluklara karşın, evinizin içinde rahatlıkla bitki yetiştirebileceğiniz akıllıca geliştirilmiş bir proje var; iHarvest.

Kimyasal madde kullanmadan, dış mekana göre %30-%50 daha hızlı ve 30 farklı bitki türü yetiştirebildiğiniz iHarvest, tasarımıyla da dikkat çekiyor. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolay olan bu ürün, minimum bakım gerektirerek yıl boyunca hasat almanızı sağlıyor. En önemli özelliklerden biri ise dikey tasarımı nedeniyle oldukça az yer kaplaması. Bu özelliği ile en küçük dairelerde, en küçük odalarda rahatlıkla yetiştiricilik yapılabiliyor.

iHarvest, bitki yetiştirmek için toprağa ihtiyaç duymuyor. Optimal büyümeyi sağlamak için doğru miktarda su ve besin maddesini kullanıyor. Bunun sonucunda bitkiniz daima mükemmel miktarda su ve besin aldığı için, kök sistemlerini geliştirmek yerine daha hızlı büyümeye ve meyve vermeye odaklanıyor. Hidroponik denilen bu topraksız yetiştirme sisteminin NASA tarafından uzayda bitki yetiştirmek için geliştirildiğini hatırlatmakta fayda var.

Toprak olmadığı için bitkilerin hastalık veya mantar kapma olasılığı da minimuma indirgeniyor. Böcek ilacı, gereksiz bitki öldürücü ve GDO içermeyen bitkileri evinizde yetiştirebildiğiniz iHarvest ürünü şu anda proje aşamasında ve fonlanmayı bekliyor. Tahmini teslimat zamanı ise Eylül 2019.

Buradan projenin kitlesel fonlama sayfasına giderek detaylı bilgi alabilir ve avantajlı fiyatlarla ön sipariş verebilirsiniz.

read more

Sosyal Girişimcilik