close

En Çok Okunanlar

ARIKOVANI

Arıkovanı Girişim Haberleri

Akıllı Radyatör Vanası: Evana

akilli radyator vanasi

Kış aylarının kapımızı çalmasıyla birlikte, ısınma en önemli ihtiyaçlarımızdan biri haline geldi. Birçoğumuzun evinde ısınmak için kullandığı kalorifer sistemleri, doğru kullanılmadığı takdirde yeterli ısıtmayı sağlayamadığı gibi maddi olarak da zararlı olabiliyor. Ayrıca yakılan fosil yakıtların doğaya verdiği zarar da hesaba katıldığında, gereksiz çalıştırılan ısıtma sistemleri hakkında bir kez daha düşünmeniz gerektiği ortaya çıkıyor. Tam da bu noktada geliştirilen Akıllı Radyatör Vanası Evana, ısıtma sisteminizin maksimum verimde çalışmasını sağlayabilir.

İstatistiklere göre ısınma için kalorifer kullanan insanların %75’inin kullanmadığı zaman vanaları kapatmayı unuttukları göze çarpıyor. Sıcaklığı istenilen düzeyde ayarlayabilmek için sürekli vanaları açıp kapamak gerektiği düşünüldüğünde bu istatistik normal karşılanabilir. Ayrıca manuel bir şekilde ideal oda sıcaklığı ayarlamak hiç de kolay değil.

Mühendisler tarafından geliştirilen Evana, evinizdeki bütün odaları istediğiniz sıcaklığa ayarlayabilmenizi sağlıyor. Takvim özelliği ile ayarladığınız Evana, kurduğunuz saatten yarım saat önce çalışmaya başlayarak odanızı tam istediğiniz saatte, tam istediğiniz sıcaklığa getirebiliyor. Örneğin, Evana’yı işten çıkıp eve döndüğünüz saate ayarladınız, odanız tam eve döndüğünüzde ısınmış oluyor ve gün boyu enerji israfından kurtuluyorsunuz. Geliştiricileri, önüne geçtikleri bu israfın %45’e varan tasarruf yaratabileceğini belirtiyor.

Oldukça Basit Kurulum

Evana’nın kullanımı öylesine basit ki, üzerindeki tuşlar aracılığıyla çok kısa bir sürede programlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda mobil uygulaması da kullanıcısına ekstra kolaylık sağlıyor. Vanayı açıp kapayabilmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi bünyesindeki pilinden alan Evana’nın pil ömrü ise tam 2 yıl. Ev işlerinde iyi olmadığınızı düşünseniz bile Evana’yı kalorifere takmanız muhtemelen 15 saniye sürecektir. Eskisini çıkartıp Evana’yı yerleştirmeniz yeterli.

Mobil uygulaması sayesinde Evana, çok fazla kombinasyonu tek bir cihazdan yapabilmenizi sağlıyor. iOS ve Android cihazlarda kullanabilen uygulamanın sundukları ise şunlar;

  • Her oda için sıcaklık takvimi oluşturma
  • Farklı saatler için alarm oluşturma
  • Uzaktan kontrol
  • Eko modu ile tüm oda sıcaklıklarını aniden düşürebilme
  • Konfor modu ile tüm odalarda sıcaklığı arttırabilme
  • Açık pencere fonksiyonu
  • 10’dan fazla Evana cihazını kontrol edebilme

İTÜ Makine Fakültesi’nde testleri gerçekleştirilen Evana’nın testleri 2 hafta sürdü. Şimdiyse seri üretime geçmeye hazırlanıyor. Seri üretim öncesinde Arıkovanı’nda kitlesel fonlama kampanyası başlatacak olan Akıllı Radyatör Vanası Evana, şu anda proje aşamasında. Siz de buraya tıklayarak proje sayfasına gidebilir, kitlesel fonlama öncesinde fikirlerinizle projenin geleceğini şekillendirebilirsiniz.

 

 

Devamını Oku

İpuçları

Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Moda sektöründe yapay zeka dönemi

shutterstock_535399816

Yapay zeka, son dönemin en popüler teknoloji başlıkları arasında yer alıyor. Bu alana yönelik yapılan büyük yatırımlarla birlikte yapay zekanın kullanım alanı da önemli ölçüde genişlemiş durumda. Yapay zekanın son olarak kullanıldığı alan ise moda sektörü oldu. Bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen yapay zeka sistemi, kıyafetlerin fotoğrafına bakarak onları daha şık hale getirmek adına önerilerde bulunuyor ve ipuçları veriyor. Bu gelişme ile birlikte moda sektöründe yapay zeka döneminin başladığını söyleyebiliriz.

Günümüzde insanlar giyim tarzlarını oluşturmak adına moda dergilerini karıştırıyor, en iyi arkadaşlarından tavsiyeler alıyor hatta Instagram hesaplarını takip ediyor. Yakında ise bu kaynakların arasına akıllı telefonlar da girebilir. Texas Üniversitesi, Cornell Tech, Georgia Tech ve Facebook AI Research’ten araştırmacıların gerçekleştirdiği bir çalışma moda anlayışını sonsuza kadar değiştirebilir.

Geri bildirim veren bir arkadaş

Araştırmacılar tarafından geliştirilen sistem bir kıyafetin fotoğrafına bakıyor ve onu daha şık bir hale getirebilmek adına ipuçları sunuyor. Bu ipuçları kıyafetlerin renkleri, yapısı ve kombinleme üzerine olabiliyor. Daha önceki çalışmalarında da yapay zekanın görsel olarak tanınmasına odaklanan Bilgisayar Bilimi Profesörü Kristen Grauman konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bunu size geri bildirim veren bir arkadaş gibi düşündük” dedi.

Fashion ++ adlı araç, görüntüdeki giysilerin rengini, desenini, dokusunu ve şeklini analiz etmek için görsel tanıma sisteminden faydalanıyor. Düzenlemelerin en fazla nerede etkili olacağını düşünen araç, incelemenin ardından kullanıcıya birkaç alternatif kıyafet sunabiliyor.

Fashion ++, moda tutkunları için çevrimiçi sitelerde herkese açık olarak paylaşılan 10.000’den fazla kıyafet görüntüsünü baz alınarak eğitildi. Projede görev yapan lisansüstü öğrencisi Kimberly Hsiao, moda kıyafetlerinin resimlerini bulmanın kolay olduğunu söylüyor. Hsiao’ya göre asıl zor olan bölüm ise modaya uygun olmayan görüntüleri bulmak. Bu noktada geçici bir çözüm bulundu ve sistem neyin giyilemeyeceği konusunda eğitildi. Ayrıca Hsiao, “Moda stilleri geliştikçe, yapay zeka sistemi internette bolca bulunan yeni görüntüleri kullanarak öğrenmeye devam edebilir” diyerek sistemin gücünü ortaya koymuş oldu.

Grauman ve Hsiao tarafından geliştirilen sistem önümüzdeki hafta Güney Kore’nin Seul kentinde düzenlenen Computer Vision Konferansı’nda sunulacak. Yapay zeka sisteminin moda sektörünü nasıl değiştireceği ise merak konusu. Fakat her ne olursa olsun moda sektöründe yapay zeka döneminin başladığını söyleyebiliriz.

Devamını Oku

Dünya

Kitlesel Fonlama

Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Kitlesel fonlama kampanyaları İçin öneriler

kitlesel fonlama

Kitlesel fonlama tüm dünyada aktif bir şekilde kullanılıyor ve bu kampanyalar ışığında ortaya çıkan kampanyalar piyasadaki yerini alıyor. Girişimciler arasında oldukça popüler hale gelen bu sistemde başarıya ulaşmak için bir takım noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Şimdi gelin kitlesel fonlama kampanyaları için dikkat edilmesi gereken noktalar göz atalım.

Kampanyanızı iyi planlayın

Bir kitlesel fonlama kampanyası 3 aşamadan oluşur: Başlangıç, geliştirme ve final hamlesi. Her bir kampanya büyük bir lansmanla başlar ve fonlar alınmaya başlanır. Kampanyanın sonuna doğru ise heyecan düştüğü için itici bir güç, yani final hamlesi gerekir. Bu son hamleyle birlikte de kampanya son bir ivme yakalar. Bu üç aşamanın oldukça iyi planlanması gerekiyor. Sabit bir içerik akışı, güncellemeler, yeni teklifler ve avantajların iyi kurgulanması gerekmektedir.

Sunumunuzla fark yaratın

Projenizin sunumu, insanların proje olan bakışını önemli ölçüde etkileyen bir parametredir. Bu sebeple sunuma özen gösterin ve potansiyel fon verenlerinizi etkilemek adına projenizi en iyi şekilde anlatma yoluna gidin. Görsel diliniz bu noktada belirleyici olacaktır. Özellikle video çağında yaşadığımızı düşünürsek projenizin videosu oldukça iyi hazırlanmış olmalı. Tanıtım videosu ile kendinizi ne kadar iyi ifade edebilirseniz insanları da o kadar çabuk etkileyebilirsiniz.

Kullandığınız dile dikkat edin

Bir kitlesel fonlama kampanyasında en önemli araçlarınızdan biri kullandığınız dildir. Bu sebeple ne yaparsanız yapın ama kullandığınız dile özen gösterin. Projenize destek vermek isteyen insanlara ulaşacak sözcüklerin doğru bir şekilde seçilmesi, projeye karşı bakışı belirler. Bu sebeple dikkat çeken ve potansiyel destekçilerinize ulaşan söylemler bulmak zorundasınız.

Pazarlama için bir strateji düzenleyin

Projenizi Facebook hesabınızdan paylaşması ya da twitter hesabınızda 2 arkadaşınızın retweet etmesi pazarlama için yeterli değildir. Eğer projelerinizin daha büyük kitlelere ulaşmasını istiyorsanız ayağı yere sağlam basan bir pazarlama stratejisi oluşturmalısınız. Elbette bunun için sosyal medyayı da kullanabilirsiniz fakat bunun için de reklamlarla desteklenmiş bir plan belirlenmelidir. Aksi taktirde projenizi arzu ettiğiniz kitleye ulaştırma noktasında problemler yaşayabilirsiniz.

Kitlesel fonlama kampanyaları için dikkat edilmesi gereken noktalar bunlar. Siz de kampanyalarınızı bu maddelere dikkat ederek oluşturursanız başarıya ulaşma noktasında avantaj yakalamış olursunuz.

Devamını Oku

Sosyal Girişimcilik