close

En Çok Okunanlar

ARIKOVANI

Arıkovanı Girişim Haberleri

Su altı dünyasını keşfedin: Kaşif

sualti_kesif_araci

Su altı dünyası birçokları için mucizeler barındırıyor. Gizem dolu bu dünyayı keşfetmek oldukça heyecan verici bir deneyim olabilir. Tam da bu amaçla geliştirilmiş ¨Kaşif¨, tüm bunları gerçekleştirmenize olanak sunuyor. Kaşif ile su altı dünyasını keşfedin!

Yerli yazılım ve donanıma sahip olan Kaşif, ilk insansız su altı aracı olarak öne çıkan bir teknoloji. Su altı dünyası tutkunları için muhteşem bir yenilik ortaya koyan Kaşif, özellikle dalmayı sevenler, tekne sahipleri ve balıkçılar tarafından tercih edilecek gibi görünüyor.

Teknofest birincisi Creatiny ekibi tarafından tasarlanan proje, sahip olduğu özelliklerle ön plana çıkıyor.

Projenin çıkış noktası su altının bilinmezlerle dolu bir dünya olması. Ay ve Mars’ın tamamı haritalandırıldı, buna karşın okyanusların yalnız %5’lik bir kısmı haritalandırılmış durumda. Bu da bize su altının hala keşfedilmeyi bekleyen bir yer olduğunu gösteriyor. Kaşif ile birlikte bu gizem perdesi aralanacak.

Kaşifin teknik özellikleri de oldukça dikkat çekici. Endüstriyel amaçlar için uygun 100 ms gecikmeli canlı görüntü aktarımı, 170 derece görüş açısı, canlı görüntüyü cep telefonunuza ve bilgisayarınıza aktarabileceğiniz kumanda paneli, 720p kayıt ve Resim çekme özelliği, 30 metre aktarma kablosu, 2 saat batarya ömrü gibi özellikleri bulunan teknoloji, tasarımı ile de dikkat çekiyor. Hem teknolojinin kendisi hem de kumandası sade bir tasarıma sahip. Bu da zorlu koşullara uyum sağlamayı kolaylaştırıyor.

Bu teknolojiyle neler yapabilirim?

Bu tarz teknolojilerle karşılaşıldığında akıllara gelen ilk soru, ¨Bu teknoloji ile neler yapabilirim?¨ oluyor. Kaşif ile fotoğraf çekebilir, video kaydı yapabilir, kaybolan kişileri ya da kaybolan eşyaları arayabilir, su altında yaşayan canlıları izleyebilir, balık yakalamak için kullanabilir ve dalgıç takibi yapabilirsiniz. Kaşif, bunların yanında endüstriyel amaçlı da kullanılabiliyor. Zemin analizi, tekne altı görüntüleme, balık ağlarının incelenmesi, balık kafeslerinin incelenmesi, su altı güvenliğinin sağlanması bu kullanıma örnek olarak gösterilebilir.

Kaşif’in önemli özelliklerinden biri de kolay kullanılabilir olması. Çocukların kullanabileceği kadar basit bir kullanıma sahip olan teknoloji, uzmanların ihtiyacını karşılayacak kadar da dayanıklı. Kaşif’in yerli gençler ve yerli mühendisler tarafından kullanacağı öngörülmüş ve bu sebeple herkesin geliştirebileceği bir yapıda hazırlanmış. Açık kaynak kodu üzerine kurulan teknoloji, her birey ya da firma tarafından şekillendirilebilir.

Su altı dünyasına yeni bir soluk getirecek bu teknoloji, Arıkovanı’nda kitlesel fonlama öncesi hazırlık aşamasında. Buradan proje sayfasına giderek fikirlerine geleceğine yön verebilirsin.

Devamını Oku

İpuçları

Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

5G teknolojisi dijital dünyada yeni bir dönem başlatacak

5G Teknolojisi

5G teknolojisi tüm dünyada heyecan yaratmış durumda. Birçok ülke bu teknolojiye yönelik altyapısı hazırlıklarını tamamladı. Bunun yanı sıra bu alana yönelik yatırımlar da tüm hızıyla devam ediyor. Peki teknolojide önemli bir değişim yaratması beklenen 5G teknolojisinden neler beklemeliyiz?

Telefonlar hızlandı, sürücüsüz araçlarla tanıştık ve akıllı evlerde yaşamaya başladık. Tüm bu gelişmelerin anlam kazanması açısından 5G teknolojisi büyük önem taşıyor. Yaklaşık on yıldır üzerine çalışılan 5G teknolojisi hayatımıza girmek üzere. Daha önce 4G ve 3G’de olduğu gibi, 5G de daha hızlı bir yaşam vadediyor. Fakat bu sadece buz dağının görünen yüzü.

5G, cihazlarımızla ve hizmetlerimizle kesintisiz bir şekilde bağlantı kurmamıza imkan tanıyacak. Otonom arabalar veya dronelar gibi çalışması karmaşık görünecek şeyler 5G ile daha da kolay kullanılabilir hale gelecek. Tüm teknolojilerde olduğu gibi 5G teknolojisine geçiş sürecinde de entegrasyon açısından belirsizlikler mevcut. İnsanlar 5G’nin ne olduğunu merak ediyorlar ve bu teknolojinin hayatlarına nasıl etki edeceğini bilmek istiyorlar. İşte 5G teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler.

5G Teknolojisiyle hız katlanacak

5G, 4G LTE’yi devam ettirecek ya da yerini alacak yeni nesil mobil geniş bandı olarak tanımlanabilir. 5G’de yer alan ¨G¨ harfi İngilizcesi ¨generation¨ olan yeni nesil kelimesini ifade ediyor. Öncelikle 5G beklenildiği gibi hızı artıracak. 5G ile hız katlanacak ve bu sayede daha hızlı indirme ve yükleme hızlarına ulaşabileceğiz. Gecikme veya cihazların birbirleriyle kablosuz ağlarla iletişim kurma süresi de önemli ölçüde azalacak.

5G teknolojisi LTE’den farklı olarak üç farklı spektrum bandı üzerinde çalışıyor. Bu ilk bakışta önemli olarak gözükmese de günlük kullanımınız üzerinde farklılıklar yaratacak. Düşük bant spektrumu ayrıca alt 1 GHz spektrumu olarak da açıklanabilir. 5G denildiğinde ise akıllara yüksek bant spektrumu gelmektedir. Yüksek bant spektrumu, 10 Gbps’ye kadar hızlara ulaşabilir ve gecikme oranı ise oldukça düşüktür.

Görüldüğü üzere 5G’ye geçiş, teknoloji ile etkileşim biçimimizi önemli ölçüde değiştirecek. Şu an kullandığınız teknolojileri bir üst seviyeye taşıyacak olan 5G, bizlere dijital dünyada yeni deneyimler vadediyor. Bu teknolojinin özellikle telefon operatörleri özelinde devrim yaratacak bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bu bilgilerin ışığında tek bir sonuç ortaya çıkıyor: 5G ile dijital dünyada yeni bir dönem başlıyor!

Devamını Oku

Dünya

Kitlesel Fonlama

Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Kitlesel Fonlamanın Kısa Tarihi

kitlesel fonlama tarihi

Kitlesel Fonlama, son yılların popüler kavramları arasında yer alıyor. Her ne kadar yakın zamanda ön plana çıksa da temel prensipleri yüzyıllar öncesine dayanıyor. Şimdi gelin, Kitlesel Fonlama tarihini birlikte inceleyelim.

Mikro kredilendirme ilkeleri, 1700’lerin başlarında, Jonathan Swift’in İrlanda Kredi Fonu’nu kurduğu İrlanda’ya kadar uzanıyor. Fon; düşük gelirli, kırsal alanlarda yaşayan ailelere teminat veya kredi geçmişi olmayan küçük krediler sağlamıştır. 1800’lere gelindiğinde, İrlanda’da 300’den fazla program katılımcı oldu ve kısa süreliğine bireylere küçük miktarlar verildi. Bu sayede ilk adım atılmış oldu.

Aradan yıllar geçti ve 1976 yılına gelindiğinde modern mikro-finansmana öncülük etmekte olan Dr. Muhammed Yunus ortaya çıktı. Yunus, serbest meslek sahipliğini teşvik etmek ve yoksul bireylere bankacılık olanakları sağlamak amacıyla Bangladeş’te bir araştırma projesi başlattı. Program 5 yıl içinde 30.000’den fazla üyeye ulaştı ve bugün 8 milyondan fazla borçluya hizmet veren Grameen Bank’ın ortaya çıkmasına vesile oldu.

Bilindiği gibi 90’lı yıllarla birlikte teknolojik gelişmeler hız kazandı. Popüler mesajlaşma araçlarının ve sosyal paylaşım platformlarının ortaya çıkmasıyla birlikte çevrimiçi olarak daha fazla bağlantı kurulmaya başladı. Kitlesel fonlamanın gelişmesine spontane olaylar da etki etti. Örneğin İngiliz müzik grubu Marillion, online olarak duyurdukları ABD tur fonlaması için 60.000 dolar para topladı.

Sanatçılar için ArtistShare sahneye çıktı

Marillion örneği, kitlesel fonlama açısından birçok gruba rehber oldu. Bu gelişmelerin ardından sanatçılar için ilk özel fan-finansman platformu olan ArtistShare, 2000 yılında sahneye çıktı. Kitlesel fonlama, daha o günlerde önemli bir potansiyel barındırdığını gösteriyordu.

Tüm bu gelişmelerin ardından bireylerin geleneksel bir bankanın sınırları dışında borç para vermesine izin veren platformlar ortaya çıkmaya başladı. 2005 yılında ortaya çıkan Kiva da bunun en güzel örneklerindendi. Kiva, borç verenlere, gelişmekte olan ülkelerde yoksullukla mücadele amacıyla yoksul bireylere küçük krediler sağlama fırsatı verdi. 2005’ten bu yana Kiva, yüzde 99’luk geri ödeme oranı ile crowdfunded kredilerde etkileyici bir şekilde 425 Milyon Dolar kazandı.

Daha sonraki yıllarda, benzer modellere sahip pek çok platform ortaya çıktı. Sosyal medyanın hızlı yükselişi de bu büyümeye katkıda bulundu. 2006 yılında, bu büyüyen sosyal momentum ile birlikte fundavlog kurucusu Michael Sullivan, “crowdfunding” terimini kullandı. 2008 ve 2009 yıllarında ise bu alana şekil verecek iki büyük marka IndieGoGo ve Kickstarter ortaya çıktı. Bu markalar sosyal medya ile önemli bir entegrasyon sağladı ve hızla büyüdü.

Türkiye’nin kitlesel fonlama platformu: Arıkovanı

Arıkovanı, kitlesel fonlama alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla Türkiye’de bu konsepti benimseyen markaların başında geliyor. Girişimcilerin geliştirdikleri teknoloji ve inovasyon odaklı projelerin hayata geçmesi için ihtiyaç duydukları kaynağı toplumdan edinmesini sağlayan Arıkovanı, proje sahiplerine pek çok avantaj sağlıyor.

Proje sahiplerine üzerinde çalıştıkları ürünleri hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları maddi kaynağı toplama fırsatı sunan Arıkovanı, Türkiye’nin yerli teknoloji üretimini artırmayı ve topluma teknoloji üretimine destek olma bilincini kazandırmayı hedefliyor.

Siz de Türkiye’nin yerli teknolojilerine destek olmak istiyorsanız www.arikovani.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku

Sosyal Girişimcilik