close

En Çok Okunanlar

ARIKOVANI

Arıkovanı Girişim Haberleri

Hayal ettiğin her şeyi üret: Rosymill

rosymill 1

Takılardan kalıplara, baskılı devre kartlarından heykellere kadar aklına gelebilecek her şeyi, dilediğin materyali kullanarak üretebilmek ister miydin? Dışa bağımlılıktan kurtularak özgür bir şekilde kendi materyallerini üretmek isteyen bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirilen Rosymill freze makinesi şimdi Arıkovanı’nda kitlesel fonlamada!

Rosymill nedir?

Rosymill; ahşap, plastik, metal gibi malzemeleri kullanarak takı, kalıp, baskı devre kartı gibi ürünlerin üretilebildiği, %100 yerli üretime sahip, bilgisayar kontrollü ve üç eksenli bir masaüstü freze makinesidir.

Freze nedir?

Freze, kesici bir ucun kendi ekseni etrafında dönerek, çeşitli materyallere talaş kaldırma metoduyla şekil verme işlemine verilen genel isimdir. Uzun yıllar önce icat edilen bu sistem, yıllar içerisinde gelişerek günümüzdeki halini almış, freze makineleri endüstrideki üretim aşamalarında sıklıkla kullanılır hale gelmiştir.

Rosymill ile hangi malzemeleri kullanabilirsiniz?

Rosymill ile neredeyse aklınıza gelebilecek her malzemeyi özgürce kullanabilirsiniz. Alüminyum, bakır, Pirinç, PCB, Ahşap, MDF, Pleksi, Strafor, Polietilen ve daha birçok malzeme Rosymill’de rahatlıkla kullanılabilir.

Neden Rosymill?

  • Rosymill, tamamen güvenli ve sessiz çalışır. İşlem sırasında ortaya çıkan talaşların kontrol edilebilmesi için operasyonun yapıldığı bölme tamamen kapalı bir tasarıma sahiptir.
  • Cihaz, masanızda oldukça küçük yer kaplayacak ve kolayca taşınabilecek bir tasarıma sahiptir. Bu boyutlarına rağmen, dakikalar içerisinde saç teli inceliğindeki hassasiyetiyle bir ürünü üretebilir.
  • Cihazı kullanmayı öğrenmek oldukça basittir. Kullanabilmek için tasarımcı, mühendis, tekniker veya atölye sahibi olmanıza gerek yoktur.
  • Çalışması için ihtiyaç duyduğu bütün parçaları bünyesinde barındırır. Tasarım bütünlüğünü bozabilecek çıkıntılara sahip değildir.
  • Arduino tabanlıdır ve açık kaynak kodlu yazılımlarla tamamen uyumludur.
  • CAM ve CAM gibi birçok yazılımla uyum içerisinde çalışır.

Arıkovanı’nda kitlesel fonlamada!

Dışa bağımlılıktan kurtularak özgür bir şekilde kendi materyallerini üretmek isteyen bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirilen Rosymill freze makinesi şimdi Arıkovanı’nda kitlesel fonlamada! Buradan Rosymill’in proje sayfasına giderek detaylı bilgi edinebilir, ön sipariş fırsatlarından yararlanabilir, desteklerinizle Türkiye’nin yenilikçi teknolojilere destek olabilirsin! Üstelik yüzde yüz yerli tasarıma sahip bu ürün şimdi 399 TL değerindeki aksesuar ve başlangıç kiti hediyesiyle geliyor!

Devamını Oku

İpuçları

Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Robot Asistanlar Neye İhtiyaç Duyduğunuzu Tahmin Edebilecek

robot asistanlar

Günümüzde geliştirilen robotlar, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüzden biraz uzakta olsa da her gün heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ocado Technology tarafından geliştirilen bir projeyle, robotlar verilen emirleri yerine getirmenin bir adım ötesine giderek, neye ihtiyacınız olduğunu tahmin edip yardımınıza koşabilecek. Tabii robot asistanlar bunu yapmadan önce gelişmiş kamera ve yapay zeka sistemiyle, çalıştığınız sırada bir süre sizi izlemesi gerekiyor.

Projenin ilk denemelerinde bir e-ticaret şirketinin deposunda teknisyen olarak görev alan Thomas Roszak ile çalışıldı. Thomas’ın rutin işiyse şirketin otomatik sıralama ve paketleme sisteminin bakımlarını sağlamak. Bu bakımları yaparken de ağır ekipmanları sık sık kaldırmak zorunda kalması, bir robotun oldukça işine yarayacağı anlamına geliyordu. Teknisyen Thomas için geliştirilen robot, sürekli etrafında gezerek onu izlemeye başladı. Böylelikle yapay zekası onun ihtiyaçlarını öğrenerek, hangi faaliyette bulunduğunu anlayacak ve robot asistanlar proaktif olarak doğru zamanda doğru yardımı sunabilecek.

robot asistanlar

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden (KIT) Prof Tamim Asfour, robotun becerilerinin %80’inin gerçekten insanları izleyerek öğrenildiğini söylüyor. Bu noktada önemli olansa makine öğrenmesiyle robotun kendi kendini eğitmesinin, onu programlamaktan çok daha hızlı olması. Kendi kendine öğrenen robotların sunduğu bir diğer avantaj ise daha güvenli olması. Günümüzde endüstride kullanılan robotlar oldukça güçlü olmak zorunda. Bu gücü de kontrol edebilmek için birçoğu bir kafes ardında çalışıyor. Sürekli insan hareketleri izleyen bir robotsa, nasıl hareket etmesi gerektiğini öğrenebileceğinden, kafes ardında çalışmasına gerek kalmayabilir.

Armar-6 İle tanışın

Ocado Technology tarafından üretilen ve insanlarla yan yana çalışabilecek olan ARMAR-6 isimli robot, insan çalışanının hareketlerini izleyen ve araçlar gibi nesneleri tanımlayan beş kamera ile sofistike bir görüş sistemine sahip. En önem verilen özelliklerinden biriyse gücünü ne zaman kullanması gerektiğini öğrenecek olması. Ayrıca geliştirilen bir sistem ile ARMAR-6, herhangi bir insana temas ettiğinde aniden durabiliyor. Geliştiricileri bu özelliğin yaralanmaların önüne geçebilmek için oldukça önemli olduğunu belirtiyor.

İnsanların çalışmak zorunda olmadığı ve her işi robotların yaptığı fütüristtik bir çağa geçiş yapmadan önce, insanlarla proaktif bir şekilde çalışabilen robotlar önemli bir basamak olabilir.

 

 

Devamını Oku

Dünya

Kitlesel Fonlama

Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Girişimcilik Konulu Podcast Kanalları

girişimcilik konulu podcast kanalları

Neredeyse her girişimcinin ortak özelliği, daima öğrenmeye ve gelişmeye açık olmasıdır. Bu öğrenme yolculuğunda da son yılların yükselen trendlerinden podcastler önemli bir rol oynayabilir. Dünya genelinde neredeyse her konuda ve her dilde podcast bulmak mümkün olsa da girişimcilerin dinlemekten en çok keyif alacağı muhtemelen girişimcilik konulu podcastler olacaktır. Bu içeriğimizde de hem dinlemekten büyük keyif alacağınız hem de öğrenerek gelişebileceğiniz girişimcilik konulu podcast kanalları sizlerle.

1- Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik

“Ortak dertlerimiz var. Hayatımızı anlamlı yaşamak istiyoruz. Fikirlerimizi hayata geçirmek istiyoruz. Değerli olmak ve değer üretmek istiyoruz. Kendimiz için doğru olan hayatı yaşamanın yollarından biri de girişimci olmak.” Mottosuyla yola çıkan İnanç Ayar tarafından hazırlanan Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik, tam 170 bölüme ulaşmış durumda. Kanalda kitaplardan beslenip, yönetim bilimleri, felsefe ve sanattan yola çıkılarak bir yaşam felsefesi olarak girişimcilik anlatılmaya çalışılıyor.

2- Üretim Bandı

Eran Filiba, Andaç Türkmen ve Ender Ahmet Yurt tarafından iki haftada bir yayınlanan Türkçe podcast kanalı Üretim Bandı, Türkiye ve Dünya’da teknoloji şirketlerinin nasıl ürün ve yazılım geliştirdiklerini öğrenebilmek üzerine her bölüm farklı bir şirketi misafir ediyor. Kanalın üzerinde durduğu ana konu ise “Ürün geliştirme süreçleri”.

3- Girişimci Muhabbeti

Barış Koçdur, Samican Tandoğdu ve Tuna Yaprak tarafından hazırlanan Girişimci Muhabbeti, Türkiye’de ve Dünya’da girişimcilik hakkındaki gelişmelere odaklanıyor. Toplamda 234 bölüme ulaşan programın her bölümü girişimcilik ve yatırımcılık konularına ilgi duyanlar için oldukça bilgilendirici.

4- 1 Proje 1 İnsan

Kadir Köymen’in, girişimcilik ekosisteminden her seviye insanla sohbet ettiği 1 Proje 1 İnsan, adından da anlaşılabileceği üzere insanlar ve projelerini konu alıyor. Birbirinden bağımsız olan her bölümünde bazı projeler senior gözünden incelenirken, bazı bölümler junior gözünden inceleniyor.

5- Girişimci Kafası İle Kafa Sohbetler

Girişimcilik Konulu Podcast Kanalları listemizin son programı Girişimci Kafası ile Kafa Sohbetler‘de, herkeste bir girişimci kafası olduğunu ve herkesin bu yeteneğini ortaya çıkararak başta bireysel sonra toplumsal faydaya dönüştürmesi için neler yapabileceği konuşuluyor. Değer yaratma, paylaşma, büyütme ve kazanma üzerine konulu toplam 12 bölüm dinlemeniz için sizi bekliyor.

Devamını Oku

Sosyal Girişimcilik