close

En Çok Okunanlar

ARIKOVANI

Arıkovanı Girişim Haberleri

Heximax: Hareket ve Oyun Simülatörü

heximax

Birçoğumuz, alışveriş merkezlerinde ya da oyun merkezlerinde gördüğümüz sanal gerçeklik gözlüklerinin ve gelişmiş oyun simülatörlerinin sahibi olma hayali kurarız. Tam da bu hayalle yola çıkan, istedikleri zaman kendi oyun salonlarında eğlenmek isteyen genç girişimciler tarafından geliştirilen Heximax, şimdi Arıkovanı’nda kitlesel fonlamaya hazırlanıyor.

Heximax Nedir?

Heximax, Cyberline tarafından Türkiye’de geliştirilen, gelişmiş ve hareketli oyun simülatörüdür. Tamamen yerli üretim olan Heximax, sanal gerçeklik gözlükleri ile entegre edilebilen sistemi sayesinde, monitörden izlemek yerine, oyunun içerisine dahil olmanızı ve gerçek hayata yakın bir deneyim yaşamanızı sağlar. 6 aylık yoğun çalışmanın sonunda ilk prototipi çıkarılan ve şu ana kadar 5 farklı prototipi bulunan Heximax’ın M3 modeli, aynı zamanda resmi olarak devlet destekli bir AR-GE projesidir.

Heximax’in Teknik Özellikleri Neler?

Heximax’ın hem oyun zevkinizi tavan yaptıran hem de kullanım kolaylıkları sağlayan onlarca teknik özelliği bulunuyor. Peki bu özellikler neler?

• 80 x 25 cm boyutlarında olan Heximax, oldukça küçük boyuttadır ve kolaylıkla taşınabilir.
• Araba yarışı, uçak/uzay simülatörü, roller coaster gibi onlarca oyunla entegre çalışabilir.
• 220 V ile çalışır ve saatte 200 W elektrik tüketir.
• Simülasyon/oyun içerisindeyken tüm hareketler saniyede 1000 defa kontrol edilir ve yenilenir, ayrıca 0.001 mm hassasiyeti sayesinde hareketleri gerçek hayata en yakın deneyimde hissetmenizi sağlar.
• 30 dereceye varan eğimi ve 250 mm/saniyeye varan ivmelenme özelliği sizi heyecanlandırabilir. Emniyet kemerinizi takmayı unutmayın.
• Oculus, HTC, Samsung, Pimax, Microsoft gibi birçok lider VR (Sanal Gerçeklik) gözlükleri ile entegre çalışabilir.
• Yapay zekâ destekli ses komutu sayesinde oyun ya da simülasyon içinde simülatörlerini kolayca sesle kontrol edebilirisiniz.

Heximax’in Kurulumu Nasıl Yapılır?

Heximax anlaşmalı lojistik firması ile korumalı ahşap kasa içerisinde güvenle ulaştırılıp, tekerlekleriyle istediğiniz yere götürülerek kurabilmenizi sağlıyor. Kurulumu ise çok basit! Sadece ayak ve direksiyon kısmını 4’er civata ile sabitlemeniz yeterli. Daha sonra koltuğu ve direksiyonu takarak  keyfini çıkarabilirsiniz.

Heximax İle oyun oynamak için ne gerekir?

Oyun oynamak için kullandığınız bilgisayar yeterli. İşletim sistemi olarak Windows 10 tavsiye ediliyor. Heximax yönetim programları, size verilen USB disk üzerinden otomatik olarak yüklenecek ve varsa güncellemelerini otomatik olarak yapacaktır.

Heximax Arıkovanı’nda kitlesel fonlamaya hazırlanıyor!

Oyun meraklılarının evde kendi alanlarını yaratmalarına olanak sağlayacak Heximax şimdi Arıkovanı’nda kitlesel fonlamaya hazırlanıyor! Buradan proje sayfasına giderek kitlesel fonlama öncesinde fikirlerinizde projenin geleceğine yön verebilirsiniz.

Devamını Oku

İpuçları

Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Tarihte İlk kez özel bir şirket uzaya İnsan gönderdi

uzaya insan 3

Dünyadaki bütün teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, en heyecan verici olanı birçok insan için uzay araştırmalarıdır. Geçtiğimiz günlerde de uzay araştırmaları için devrim niteliğinde bir gelişme yaşandı. Ünlü girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, NASA ile iş birliği yaparak Uluslararası Uzay İstasyonu’na iki astronot göndermeyi başardı. Böylelikle tarihte ilk kez özel bir şirket uzaya insan göndermiş oldu. Peki bu gelişme neden bu denli önem arz ediyor?

Neden önemli?

Falcon-9 görevinin insanlık açısından önemi, ilk kez özel bir şirketin uzaya insan göndermek gibi önemli ve tehlikeli bir görevi üstlenebilmesi. Tarih boyunca uzaya çıkan bütün insanlar ulusal uzay ajansları tarafından gönderilmişti. Bu başlangıçla birlikte özel şirketlerin önü açılmış oldu ve uzay araştırmalarındaki gelişmelerin hızlanacağı öngörülüyor.

Fırlatmanın ABD açısından önemi ise 2011 yılından beri ilk kez kendi topraklarından uzaya insan göndermiş olması. O tarihten bu yana, ABD tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen bütün astronotlar, Rusya’nın Kazakistan’daki Baykonur Uzay istasyonundan Soyuz kapsülü aracılığıyla fırlatılıyordu. Bu da ABD’nin Rusya’ya her fırlatmada astronot başı 80 milyon dolar ödemesi anlamına geliyordu.

Falcon 9 ve Crew Dragon

SpaceX’in 6 yıl boyunca üzerine çalıştığı Falcon 9, kıdemli astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley’i taşıyan Crew Dragon kapsülünü yörüngeye çıkarmak üzere Kennedy Uzay Üssü’nden 30 Mayıs Cuma günü ABD saati ile 15.22’de (EDT) fırlatıldı. 12 dakika sonra yörüngeye ulaşan Falcon 9, Crew Dragon’u bıraktı ve dünyaya geri dönerek “Of Course I Still Love You” -tabii ki hala seni seviyorum- isimli gemiye inmeyi başardı. Roketlerin dünyaya geri dönerek tekrar kullanılabilmesi SpaceX’in en önemli çalışmalarından biri olarak gösteriliyor.

Falcon 9’dan ayrılan Crew Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmeden önce yaklaşık 1 gününü yörüngede süzülerek geçirdi. Ertesi sabah Crew Dragon hem önemli özelliklerinden biri olan otomatik kenetlenme hem de manuel kullanılarak Uzay İstasyonuna yanaştı. Ardından başarıyla kenetlenen astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley, uzay istasyonunda onları bekleyen NASA astronotu Chris Cassidy ve Rus kozmonotları Anatoly Ivanishin ve Ivan Vagner ile kavuştu.

uzaya insan 2

Devamını Oku

Dünya

Kitlesel Fonlama

Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Evden çalışma sürecini kolaylaştıracak İpuçları

evden çalışma 2

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sebebiyle birçok işyeri evden çalışma düzenine geçti. Çalışanların bir kısmı evden çalışma konusunda memnunken, bir kısmı verimliliğinin ve motivasyonunun düşmesinden yakınıyor. Her iki durumda da, en değerli varlığımız olan sağlığımız için, pandemi süresince mümkün olduğu kadar evden çalışmanın herkesin yararına olacağı bir gerçek. Peki evden çalışma sürecinde motivasyonumuzu ve verimliliğimi nasıl artırabiliriz?

İletişimi kaybetmeyin

Ekipçe yaptığımız işlerin devamlılığını sağlayabilmek için ekip arkadaşlarımızla sürekli iletişim halinde olmamız gerekir. Bu iletişimi sağlarken de yazılı iletişimi tercih etmek, sizi ekibinizden uzaklaştırabilir. Mümkün olduğu kadar sesli ve görüntülü aramaları tercih edin. Bu ekibinizle sizi daha yakınlaştıracak ve daha sağlıklı iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Zamanı yönetin

Evden çalışma süresince çalışma saatleriniz daha esnek olabileceği kulağa hoş gelse de bu kesinlikle verimliliğinizi düşürecektir. Her gün aynı saatte uyanmak ve aynı saatte çıkmak, işlerinizi bir düzen içerisinde yapmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle günlük rutinlerinizi belirleyerek, aynı zaman aralığında çalışmaya gayret gösterin.

Kendi programınızı yaratın

İşlerinizi belli bir düzen ve program içerisinde yapmak hem daha verimli çalışmanızı hem de işleri gözden kaçırmamanızı sağlar. Günlük ve haftalık programlar hazırlayarak işlerinzi rahatlıkla takip edebilirsin. Ayrıca bu programlar, belirli bir işe ne kadar vakit ayırmanız gerektiğini göstereceğinden, zaman yönetimi konusunda size oldukça fayda sağlayacaktır.

Evde de molaya İhtiyacınız var

Evden çalışırken de tıpkı ofisteki gibi molalar vermeyi unutmayın. Fiziksel olarak yorulmasak da zihnimiz yorulur ve molalara ihtiyaç duyar. Zihnimizi dinlendirmeden çalışmaya devam etmek hem motivasyon hem verimlilik açısından kötü etkili olacaktır. Bu nedenle zihninize zaman ayırarak, onu dinlendirin.

Kendinize çalışma alanı yaratın

Sürekli evin farklı bir alanında çalışmak, sürece alışmanızı kesinlikle zorlaştıracaktır. Bu nedenle kendinize bir çalışma alanı yaratarak, mesai saatlerinizde sürekli o alanda çalışmaya gayret gösterin. O alandaki dikkat dağıtıcı şeyleri uzaklaştırarak sadeleştirin. Rahat bir çalışma sandalyesi ve masa da hem fiziksel sağlığınız hem de motivasyonunuz için oldukça önemlidir.

Son olarak, fiziksel hareketliliğimiz az olduğu evden çalışma döneminde, sağlığınız için fiziksel egzersizler yapmayı unutmayın.

Devamını Oku

Sosyal Girişimcilik