close

En Çok Okunanlar

ARIKOVANI

Arıkovanı Girişim Haberleri

Güneş enerjisi İle sınırsız yaşa: Sunmood

güneş enerjisi

Elektronik eşyaların hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte elektrik ihtiyacımız da artmaya devam ediyor. Özellikle akıllı telefon gibi şarjlı cihazları daima yanımıza taşıyor, sürekli kullanıyoruz. Gelelim ki pil teknolojilerinin akıllı yazılım teknolojileri kadar hızlı gelişmediğini rahatlıkla görebiliriz. Lakin güneş enerjisi teknolojisi hızla gelişiyor. Birçoğumuz gün içerisinde cihazının şarjının bitmesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Günlük aktivitelerimiz önemli bir kısmını dijital cihazlardan yaptığımızı düşündüğümüzde bu durum can sıkıcı olabiliyor.

Cihazlarının şarjının yeteri kadar uzun dayanmaması dışındaki bir diğer sorun ise şarj edecek kaynak bulamamak. Evimizde veya ofisimizdeyken rahatlıkları cihazlarımızı şarj edebiliyoruz. Peki ya bir doğa seyahatine çıktığımızda? Veya herhangi bir elektrik olmayan ortamda? Doğadaki çok güzel bir gün batımı manzarasının fotoğrafını şarjınız olmadığı için yakalayamamak can sıkıcı olsa gerek. Neyse ki teknoloji artık bu sorunun da üstesinden rahatlıkla gelebiliyor çünkü sınırsız sayılabilecek kadar enerji sağlayabilen bir kaynağımız var: Güneş.

Güneş Enerjili Şarj Aleti

Kendimize ait bir enerji santralini yanımızda taşıyabilmek heyecan verici değil mi? Sunmood tam da bunun için geliştirildi. Rahatlıkla taşınabilen bu güneş enerjili şarj aleti güneşin olduğu her yerde USB ile çalışan elektronik aletlerini şarj edebilmenizi sağlıyor. Hatta SUNBAG’i sırt çantanızın üzerine koyduğunuz takdirde siz yürüyüşünüzü yaparken o cihazlarınızı şarj edebiliyor.

Güneş Enerjili Hoparlör

Parkta, plajda, ormanın derinliklerinde, terasta aslında her yerde gözlerimizi kapatıp müziği hissetmeyi siz de çok sevmiyor musunuz? Tabii bunun için ya bir elektrik kaynağına -böyle alanlarda bulmak çok kolay olmuyor- ya da şarjlı bir hoparlöre ihtiyacınız var. Tabi hoparlörler hatırı sayılır bir enerjiye ihtiyaç duyduğu için şarjlar çabuk tükenebiliyor. Bu sorunları ortadan kaldırmak için üretilen SUNTOUCH dilediğiniz yerde müzik doyasıya müzik dinleyebilmenizi sağlıyor. Ayrıca güneş olmayan ortamlarda şebekeden de hoparlörlerinizi şarj edebilirsiniz. Güneş enerjisi daima sizinle…

Siz de milyonlarca yıldır dünyamızı aydınlatan Güneş’in enerjisinden faydalanmak ve elektrik kaynağınızı dilediğiniz her yere götürmek isterseniz, buradan Sunmood’un proje sayfasına giderek detaylı inceleyebilir, sipariş verebilirsiniz.

Devamını Oku

İpuçları

Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Otonom Deniz Araçları Gelişiyor

otonom deniz araclari 2

Teknoloji gündeminin en gözde konularından biri olan otonom araçlar hakkında artık birçoğumuz bilgi sahibiyiz. Özellikle otonom otomobiller, neredeyse bütün otomobil üreticileri tarafından birbirleriyle yarış halinde geliştirilmeye devam ediyor. Günümüzde tam anlamıyla etkin olmasa da, otonom otomobiller gelecekte çoktan yerini aldı bile. Otomobillere ek olarak, otonom trenler çoktan hayatımıza girdi ve etkin bir şekilde kullanılıyor. Tüm bunlara ek olarak duymaya çok alışkın olmadığımız bir teknoloji kapımızı çaldı: Otonom Deniz Araçları

IBM tarafından yapay zeka desteği sağlanan Tech firması, bir süredir otonom bir deniz aracı üretmek için çalışıyordu. Şimdiyse harekete geçmesi için geri sayım başladı. Mayflower isimli gemi Eylül 2020’de İngiltere Plymouth’tan yola çıkacak. Bu ismin seçilmesindeyse o yıllarda keşfe çıkan geminin isminin Mayflower olması önemli rol oynamış.

Tabii bu yolculuk temsili bir anma töreninden ibaret değil. Plymouth Üniversitesi Fen ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Profesör Kevin Jones yaptığı açıklamada dünyada bir ilk olacak bu projenin üniversitelerine veri sağlayacağını açıkladı. Mayflower, seyir halindeyken güneş, dalga ve rüzgâr enerjisiyle ilgili araştırmalarının verilerini aktaracak. Aynı zamanda navigasyon veri tabanını güncellenmesini sağlayacak. Tüm bu araştırmalar üniversitenin öğrencilerine de geniş bir alanda pek çok bilgi akışı sağlayacak.

Mayflower, hareketi için gerekli olan enerjiyi ilkel bir şekilde yelkenleriyle sağlasa da, yön alma mekanizması son teknoloji ürünleri barındırıyor. Öyle ki sorun yaşadığı durumlarda uydu telefonu aracılığıyla merkezi arayarak çağrıda bulunabiliyor. Genel olarak kullandığı teknolojilere göz atarsak;

  • Işık algılama ve aralığı (LIDAR)
  • Radyo algılama ve kapsama (RADAR)
  • Global Konumlandırma Sistemi (GPS)
  • Uydu bağlantıları
  • Kameralar

Görebiliriz. Ayrıca Mayflower’ın makine öğrenimi algoritmalarını beslemek için uzun yıllardır başka gemilerden veri toplanmaktaydı.

Fütürist tasarımıyla dikkat çeken Mayflower, yolculuğunu başarıyla tamamladığı takdirde otonom deniz araçları için bir dönüm noktası olabilir. Ayrıca ilk olma özelliği taşıyan bu proje yasal olarak da otonom deniz araçlarının önünü açabilir. Yakın bir gelecekte deniz yolculuklarımızı kaptanlar olmaksızın yapabiliriz.

Devamını Oku

Dünya

Kitlesel Fonlama

Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Kitlesel fonlama kampanyaları İçin öneriler

kitlesel fonlama

Kitlesel fonlama tüm dünyada aktif bir şekilde kullanılıyor ve bu kampanyalar ışığında ortaya çıkan kampanyalar piyasadaki yerini alıyor. Girişimciler arasında oldukça popüler hale gelen bu sistemde başarıya ulaşmak için bir takım noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Şimdi gelin kitlesel fonlama kampanyaları için dikkat edilmesi gereken noktalar göz atalım.

Kampanyanızı iyi planlayın

Bir kitlesel fonlama kampanyası 3 aşamadan oluşur: Başlangıç, geliştirme ve final hamlesi. Her bir kampanya büyük bir lansmanla başlar ve fonlar alınmaya başlanır. Kampanyanın sonuna doğru ise heyecan düştüğü için itici bir güç, yani final hamlesi gerekir. Bu son hamleyle birlikte de kampanya son bir ivme yakalar. Bu üç aşamanın oldukça iyi planlanması gerekiyor. Sabit bir içerik akışı, güncellemeler, yeni teklifler ve avantajların iyi kurgulanması gerekmektedir.

Sunumunuzla fark yaratın

Projenizin sunumu, insanların proje olan bakışını önemli ölçüde etkileyen bir parametredir. Bu sebeple sunuma özen gösterin ve potansiyel fon verenlerinizi etkilemek adına projenizi en iyi şekilde anlatma yoluna gidin. Görsel diliniz bu noktada belirleyici olacaktır. Özellikle video çağında yaşadığımızı düşünürsek projenizin videosu oldukça iyi hazırlanmış olmalı. Tanıtım videosu ile kendinizi ne kadar iyi ifade edebilirseniz insanları da o kadar çabuk etkileyebilirsiniz.

Kullandığınız dile dikkat edin

Bir kitlesel fonlama kampanyasında en önemli araçlarınızdan biri kullandığınız dildir. Bu sebeple ne yaparsanız yapın ama kullandığınız dile özen gösterin. Projenize destek vermek isteyen insanlara ulaşacak sözcüklerin doğru bir şekilde seçilmesi, projeye karşı bakışı belirler. Bu sebeple dikkat çeken ve potansiyel destekçilerinize ulaşan söylemler bulmak zorundasınız.

Pazarlama için bir strateji düzenleyin

Projenizi Facebook hesabınızdan paylaşması ya da twitter hesabınızda 2 arkadaşınızın retweet etmesi pazarlama için yeterli değildir. Eğer projelerinizin daha büyük kitlelere ulaşmasını istiyorsanız ayağı yere sağlam basan bir pazarlama stratejisi oluşturmalısınız. Elbette bunun için sosyal medyayı da kullanabilirsiniz fakat bunun için de reklamlarla desteklenmiş bir plan belirlenmelidir. Aksi taktirde projenizi arzu ettiğiniz kitleye ulaştırma noktasında problemler yaşayabilirsiniz.

Kitlesel fonlama kampanyaları için dikkat edilmesi gereken noktalar bunlar. Siz de kampanyalarınızı bu maddelere dikkat ederek oluşturursanız başarıya ulaşma noktasında avantaj yakalamış olursunuz.

Devamını Oku

Sosyal Girişimcilik