close

En Çok Okunanlar

ARIKOVANI

Arıkovanı Girişim Haberleri

Wollox Pro rekor kırıyor

wollox pro

Sıradan projeksiyon ve televizyonu interaktif hale getiren girişim Wollox Pro, 4 Şubat 2020 itibariyle 1.647.420 TL fonlanarak Arıkovanı’nda en çok fonlanan proje unvanını kazandı. Kasım 2018’de hayata geçen proje, belirlediği 200.000 TL hedefin %823 üzerine çıkarak önemli bir başarıya imza attı.

Hikayesi nasıl başladı?

Wollox Pro’nun yaratıcısı Alaattin Tamer Cengiz, 2005’te Milli Eğitim’de çalışırken akıllı tahta projesinin koordinasyon sorumluluğunu yürütür. Dünya Bankası tarafından okullara bağışlanan akıllı tahtaların öğretmenler tarafından kullanılırken yaşanılan zorluklara şahit olan Cengiz, hobi olarak bu projede geliştirmeler yapmaya karar verir.

Alaattin Tamer Cengiz’in gözlemlerine göre, öğretmenler kendi bilgisayarlarını rahatlıkla kullanabilmekte ancak akıllı tahtanın kendi yazılımını kullanmakta zorluk yaşamaktadır. 2007 yılında tahta parçaları ve küçük bir topu bir araya getirerek prototip optik mouse yapar. O yıllarda Nintendo Wii’nin yaratıcısı Johnny Lee ile irtibata geçer ve insan-bilgisayar interaksiyonu konusunda çalışmalarına başlar.

2017 yılında oğlu Efe, hastalığı sebebiyle okuldan bir süre uzak kalmak zorunda kalır. Cengiz, oğlunun okuldan uzak kalmasından endişelenip nasıl çalıştırabileceğini düşünürken Wollox fikri yeşerir. Optik bir cihaz geliştirir ve evdeki televizyonu interaktif hale getirir. Böylelikle bugün Arıkovanı’nda 1.647.420 TL fonlanan Wollox Pro projesinin ilk adımları atılmış olur.

Nasıl çalışıyor?

Wollox’un özgün teknolojisi bilgisayarınızı, yansıttığınız alanda dokunmatik olarak kullanmanızı sağlar. Böylece sıradan televizyonuz ya da projeksiyon cihazınızı bir tablet ya da akıllı tahta gibi kullanabilirsiniz. Siz Wollox kalemini ekran üzerinde kullanırken, yapay zeka ile güçlendirilmiş akıllı sensörler, ekran önündeki ışık havuzunu piksel detayında takip eder. Her hareketinizi bilgisayara eşzamanlı aktararak ekranın interaktif ve dokunmatik hale gelmesini sağlar.

Kurulumu ise oldukça kolay. Wollox sensörünü ekrana bakacak şekilde yerleştirin, USB ile bilgisayara kolayca bağlayın. Ek bir yazılım yüklemenize gerek kalmadan Wollox kaleminizle sadece 15 saniyede kalibrasyonu tamamlayın. Artık Wollox kalemiyle ekran üzerinde her türlü işlemi gerçekleştirebilirsiniz! Özgürce dokunun, çizin, düzenleyin.

1.647.420 TL fonlanarak Arıkovanı’nda en çok fonlanan proje unvanını kazanan Wollox Pro’nun başarı hikayesi böyle. Siz de buradan proje sayfasına giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Devamını Oku

İpuçları

Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

İlaç sevkiyatında drone kullanılacak

drone

Drone teknolojisi son yıllarda önemli bir gelişim yaşadı. İlk çıktığı dönemde sadece kamera çekimleri ve eğlence amaçlı kullanılan dronelar, yaşadığı gelişmeler sonucunda kendine yeni bir kullanım alanı yarattı: Ticari taşımacılık. Ticari kargo taşımacılığı yapacağını sık sık duyduğumuz droneların sıradaki görevi ise ulaşılması zor olan bölgelere ilaç götürmek.

İngiltere’nin batısında bulunan adalara drone ile ilaç ulaştırma fikri aslında bir süredir ulusal sağlık kurullarının gündemindeydi. Deniz yoluyla taşımanın uzun vakitler alması özellikle kanser hastaları için çeşitli problemler doğurabiliyordu. Kısa sürede sevkiyat yapabilen droneların kemoterapi ilaçlarını taşıma fikriyse güvenlik sebepleriyle bir süredir askıdaydı. Çünkü doğası gereği toksik yapıda olan ilaçlar, drone denize veya karaya düştüğü takdirde doğa için kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Drone teknolojisine yapılan yatırımlar ve araştırmalar sonucunda hızlı bir gelişme süreci yaşandı. Birçok drone üreticisi artık güvenle taşımacılık yapılabileceğini taahhüt edebiliyor. Bu taahhütler de drone ile ilaç taşımacılığını tekrar gündeme getirdi. İngiltere’nin batısında bulunan ve Batı Adaları olarak bilinen bölgeye ilaç taşımak için çalışmalar başladı.

Droneların sağlık konusunda sunduğu başka bir çözümün haberi de geçtiğimiz yıl Gana’dan gelmişti. Geniş bir drone dağıtım filosuna sahip olan bir firma, Gana’nın ulaşılması oldukça zor olan bir bölgesinde yüzlerce kliniğe teslimata başlayacağını bildirmişti. İlaç ve aşının yanı sıra kan da taşıyacak olan dronelar birçok hastanın tedavisi için önemli rol oynayacak.

Dünya Sağlık Örgütü destekledi

Sağlık çalışanlarının kısa mesajıyla siparişini iletmesinin ardından yola çıkacak olan dronelar 110 km hızları sayesinde 30 dakika içerisinde teslimatı gerçekleştirebilecek. Ulaşılması zor bölgeler için hayati önem taşıyan bu proje, Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası kuruluşlar tarafından da destek almayı başardı.

İnsan hava taşımacılığının gelecekte sağlık sektöründe önemli rol oynayacağı öngörülüyor. Ulaşılması zor ve uzak bölgelerde ihtiyaç duyulan tıbbı ekipmanlar hızlı bir şekilde sevk edilebilecek olması oldukça ilham verici. İlaç ve kana ek olarak, organ ve panzehir gibi çok acil bir şekilde iletilmesi gereken nesneler, ihtiyaç duyan birçok insan için hayati önem taşıyabilir. Teknolojinin özellikle insan hayatına sunduğu çözümler, gelecek için hepimizi umutlandırıyor.

Devamını Oku

Dünya

Kitlesel Fonlama

Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Elon Musk’tan girişimcilere tavsiyeler

Elon Musk’tan girişimcilere tavsiyeler.

Başarılı girişimci Elon Musk, birçok girişimci tarafından saygı duyulan ve örnek alınan bir isim. SpaceX ve Tesla gibi dev şirketlerin kurucularından ve hissedarlarından olan Musk’ın serveti ise 30 milyar dolar’ı aşmış durumda. Peki Musk bunu nasıl başardı? İşte ünlü girişimci Elon Musk’tan girişimcilere tavsiyeler.

  • Geri bildirimlere önem verin

Yapılan her iş deneme yanılma yöntemiyle kendi geliştirir. Bu noktada Musk 2013 yılında Google Hangout etkinliğinde tavsiyelerin önemi vurgulamıştı. Musk , “Herhangi bir fikriniz hakkında olabildiğince çok insandan geri bildirim alın, neyin yanlış olduğunu gerekirse defalarca sorun.” diye belirtiyor.

  • Eleştirilere açık olun

Musk’ın bu tavsiyeside Google Hangout etkinliğinde kayıtlara geçti. Ünlü girişimci: “Bazen eleştirileri duymak zordur, ancak hepsi öğrenme sürecinin bir parçasıdır. İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, eleştirilere açık ve yapıcı olmanız gerekiyor. Bazen işin içindeyken olan biteni görmek zor olabilir. Dışarıdan bir göz önemli çıkarımlarda bulunabilir. Ayrıca bu tavsiye girişimciler için değil, her insan için önemli.“ şeklinde belirtiyor.

  • Elinizi taşın altına koyun

Musk’a göre şirket liderleri, kurucu ortaklar ve CEO’lar şirketi ayakta tutmak için gerektiğinde ellerini taşın altına koymaktan çekinmemeli. Elon Musk: “Yapmak istemeyeceğiniz, sizin için ilginç olmayan her türlü işi ve görevi yapmanız gerekiyor. Ne gerekiyorsa yapmaya, saatlerce çalışmaya hazır olmalısınız. Hiçbir görev çok fazla değildir. Bence bu bir girişimin CEO’su için doğru tutum.”

  • Ekip her şeyden önemli

Yeni çalışanlar işe alırken uyumu sağlayabilmek Elon için oldukça önemli. Aynı zamanda ekip çalışmasının da önemini vurgulayan Musk: Herkesin misyonun ne olduğunu, hedefin ne olduğunu ve şirkete katıldıklarında bu genel hedef doğrultusunda işe alındıklarını anlamaları önemlidir. Bu hedef açıkça tanımlandığı ve anlaşıldığında, çalışanlar artık inandıkları işi yapıyorlar. Bu nedenle yanlış bir ekiple çalışıyorsanız başarılı olmanız çok zor.”

  • Genç yaşta başlayın

Musk’a göre Forbes’a verdiği röportajda: Başarıya ulaşmanız oldukça zaman alabilir bu yüzden mümkün olduğu kadar genç yaşta başlamalısınız. Gençliğiniz sırasında, birçok yaşam sorumluluğunun boyunduruğu olmadan risk alma ve enerjinizi işinizi büyütmeye odaklama gücüne sahipsiniz. Ayrıca yaşlandıkça sorumluluklarınız artar ve işinizin önüne geçebilir.”

 

Devamını Oku

Sosyal Girişimcilik